DOLNÝ KUBÍN. Dopravné vo výške 35-tisíc eur vlani vyplatil štát rodičom detí z dedín, ktoré navštevujú niektorú zo základných škôl zriadenú mestom. Spomínaná suma tento rok zrejme klesne, pre zmenu pravidiel dokladovania.
Tristo detí
Na dopravné má nárok rodič žiaka, ktorý absolvuje povinnú školskú dochádzku mimo miesta trvalého bydliska, a to z dôvodu, že tam nie je základná škola. „Keďže v Jasenovej nie je škola, obec po dohode s mestom určila školský obvod základnej školy v Dolnom Kubíne,“ uvádza ako príklad Michal Švento, vedúci odboru školstva na mestskom úrade. „Ak deti z Jasenovej dochádzajú do mestských škôl zriadených samosprávou, štát im preplatí dopravné do najbližšej školy v meste.“
Štát prostredníctvom mesta prepláca dopravné približne tristo deťom. Ich počet kolíše podľa trvalého pobytu rodičov. „Peniaze sa preplácajú len za dni, kedy sú deti reálne v škole. Výška dopravného na žiaka za jeden mesiac sa vypočíta ako súčin denných nákladov v hromadnej doprave so zľavou.“
Buď vlak, alebo autobus
Dokladovanie a vyplácanie dopravného upravuje smernica. Jej posledná zmena, platná od februára, niektorých rodičov nepotešila. „Reagovala na rozhodnutie vlády o bezplatnom cestovaní žiakov a dôchodcov vo vlakovej doprave, pričom vznikol problém, že žiakom sa prepláca dopravné do školy aj vtedy, keď cestujú vlakom,“ vysvetľuje Švento.
Žiaci z obce, z ktorej sa dá dochádzať autobusom aj vlakom, musia za účelom úhrady dopravného autobusom po novom dokladať cestovné lístky. Týka sa to Medzibrodia, Bzín a Veličnej. „Kto má od februára odložené lístky na autobus?“ pýta sa Veličňanka Ivana, ktorej dochádzajú do Dolného Kubína dve deti.
Slabá informovanosť
Rozhodnutie o zmene smernice totiž rodičia dostali až v máji. A keďže doteraz nedokladovali nič, zmena ich zaskočila. Úrad napokon uznal, že žiadať lístky tri mesiace dozadu je nezmysel. „Informovanosť zo strany ministerstva školstva a odboru školstva Okresného úradu v Žiline bola veľmi slabá,“ hovorí Švento. „Dohodli sme sa preto, že konkrétne lístky bude úrad vyžadovať len od dátumu, od ktorého riaditelia škôl informovali rodičov o zmene. Do toho dátumu stačí čestné prehlásenie, že deti cestovali autobusom.“
Deťom z obcí, kde nie je železnica, bude štát naďalej uhrádzať dopravné bez dokladovania. Mnohé pritom rodičia vozia do školy autom. „Štát v tomto prípade nezisťuje, či žiak reálne cestuje autobusom,“ dodal Švento.