Radnica roky doplácala na nevýhodné zmluvy s nájomníkmi v bývalej budove ZŠ Nemocničná aj pre pitnú vodu.
DOLNÝ KUBÍN. Za päť rokov stúpla spotreba pitnej vody v budove bývalej základnej školy takmer päťnásobne. Väčšina pravdepodobne skončila v zemi.
Šialená spotreba
„Za desať dní sme namerali šialenú spotrebu päťdesiat metrov kubických vody, a to v budove už okrem posilňovne nebol žiadny iný nájomník,“ povedal nový majiteľ budovy Ján Ľubek.
„Prešli sme všetky kúpeľne, záchody, kancelárie a miestnosti, ale nikde sme nevideli a nepočuli vodu tiecť,“ hovorí spolumajiteľ Mário Solár.
Voda priteká do budovy jedným potrubím a rozdeľuje sa na dve vetvy. „Zistili sme, že vetva zásobujúca severnú časť s posilňovňou je v poriadku,“ povedal Mário Solár. „Mesačná spotreba sa tam pohybuje okolo osem metrov kubických. Strata vznikla na južnej vetve, preto sme ju odstavili.“
Voda sa pravdepodobne strácala medzi školou a telocvičňou. „Porucha je možno v budove v zemi,“ hovorí bývalý správca budovy Ján Domin. „Je tam jedna stále vlhká stena. Z druhej strany je zem, preto sme si mysleli, že to je prirodzená vlhkosť.“
Vzpierači presunuli majstrovstvá
Noví majitelia vyriešili problém s vysokou spotrebou odstavením južnej vetvy vodovodu. Bez vody sa však ocitla aj telocvičňa. Odstávka už druhý mesiac značne obmedzuje jej využívanie. Pocítili to aj dolnokubínski extraligoví vzpierači. Na súťaže ju využívajú pravidelne.
„Mali sme tam organizovať majstrovstvá Slovenska vo vzpieraní, ale pre vodu budú v telocvični ZŠ Martina Kukučína,“ povedal predseda klubu Peter Janíček.
Zaujímalo nás, dokedy bude telocvičňa bez vody. „Na probléme odstavenej vody v telocvični bývalej ZŠ Nemocničná mesto pracuje a v krátkom čase bude vyriešený,“ píše sa v stanovisku radnice.
Mesto aj po predaji školy zrejme počítalo s tým, že bude využívať vodu pritekajúcu z predanej budovy. Nedali tam však vodomer, ktorý by meral reálnu spotrebu.
Paušálny odber vody
Redakcia má k dispozícii nájomné zmluvy desiatich posledných nájomníkov. Všetci okrem posilňovne a správcu platili každý rok paušál za rovnaké množstvo spotrebovanej vody. Posilňovňa dokonca v zmluve nemala určené množstvo vody. Pri spočítaní všetkých paušálov nám vyšlo necelých 670 metrov kubických ročne.
Podľa faktúr Oravskej vodárenskej spoločnosti bola spotreba za posledné tri mesiace roku 2009 len 288 metrov kubických, čo predstavovalo necelých sto metrov kubických za mesiac. Podobná situácia bola do polroku 2010. Potom začala spotreba rásť. Za posledné tri mesiace už vyšla na priemer 257 metrov kubických, teda dvaapolnásobok toho, čo ukázal vodomer za rovnaké obdobie predchádzajúceho roku.
V roku 2011 sa spotreba dostala na 3554 metrov kubických, s priemerom približne 300 kubíkov mesačne. O rok bola spotreba približne rovnaká, ale v roku 2013 sa posunula na takmer 4300 metrov kubických s 355 kubíkovým priemerom na mesiac. Stúpajúca krivka sa v roku 2014 dostala na 4848 kubíkov a priemer vyšší ako 400 metrov kubických za mesiac. Od 15. do 31. decembra, teda v čase zimných prázdnin gymnázia, vodomer nameral spotrebu 242 metrov kubických, teda 16 kubíkov denne, čo je 16-tisíc litrov.
Rekord padol počas troch mesiacov tohto roku. Viac ako 1360 metrov kubických znamenalo mesačný priemer neuveriteľných 453-tisíc litrov spotrebovanej vody za mesiac. Pre porovnanie uvádzame, že toto množstvo by postačovalo na viac ako 45-tisíc spláchnutí toalety. Na naplnenie plaveckého bazénu v dolnokubínskom akvaparku treba približne 600 metrov kubických vody.
Pripomíname, že mesto malo uzatvorené zmluvy, na základe ktorých mu nájomníci ročne platili za 670 metrov kubických vody.
Kde sa voda strácala, keď od 31. januára ostala v budove už len posilňovňa, ktorá má súčasnú spotrebu priemerne osem kubíkov?
Stovky tisíce litrov vody
Mesto na prudko rastúcu spotrebu vody nereagovalo. Platilo dvojnásobnú stratu, pretože ku vodnému treba pripočítať rovnaké množstvo stočného.
Na otázky redakcie, kto platil za rozdiel medzi skutočnou spotrebou a spotrebou na zmluvách, kto za vzniknutú situáciu a stratu zodpovedá a prečo nič nerobil, sme dostali od samosprávy nasledujúce stanovisko.
„Rozdiel medzi skutočnou spotrebou vodného a stočného v bývalej ZŠ Nemocničná a paušálmi uvedenými v zmluvách uhrádzalo mesto. Vedenie mesta spolu s poslancami mestského zastupiteľstva v posledných približne dvoch rokoch vyvinulo maximálne úsilie na odpredaj tejto nehnuteľnosti, ktorá bola pre mesto nadbytočná a nepoužiteľná.“
Mesto prerobilo za päť rokov približne štvrť milióna eur. Za stratové hospodárenie radnica zatiaľ nevyvodila voči nikomu žiadnu zodpovednosť. Prípadom sa zaoberá polícia.