Ak chcete byť úspešní, musíte byť výnimoční

"Nechceme od ľudí vysokoškolské tituly," tvrdí podnikateľ. "Stačí nám, ak budú chcieť na sebe pracovať. Vychováme si ich.“

Úspešní. Študentom odovzdávali skúsenosti z praxe.Úspešní. Študentom odovzdávali skúsenosti z praxe. (Zdroj: MARTIN PAVELEK)

„Dobrého mäsiara nezoženiete pod 1200 eur,“ tvrdí podnikateľ. Nedarí sa mu nájsť ani zamestnanca na obchodné oddelenie s plynulou nemčinou, mechanika s otvorenou hlavou a zručného autoelektrikára.

DOLNÝ KUBÍN. Veľká časť absolventov stredných škôl a gymnázií chce pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Tretiaci dolnokubínskeho gymnázia sa stretli s ľuďmi z praxe. Po diskusii s nimi si školu vyberú ľahšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úspešní ochotne radili

V telocvični gymnázia sa päť úspešných ľudí predstavilo približne stovke študentov. Stretnutie zorganizovalo občianske združenie Nexteria. Už druhý rok pomáha študentom zorientovať sa a vybrať si správnu vysokú školu.

SkryťVypnúť reklamu

„Privedieme profesie, o ktorých si študenti myslia, že sú atraktívne,“ hovorí Soňa Valovičová z Nexterie. „Mladí Dolnokubínčania si vybrali zástupcov podnikateľov, zdravotníctva, práva, polície a umeleckého smeru.“

Pred študentov sa postavil bývalý absolvent gymnázia, advokát Ondrej Bukna. „K stretnutiu nás priviedli skúsenosti s našimi vlastnými mladými zamestnancami. Zistili sme, že mladí majú málo pozitívnych vzorov a dostávajú od svojho okolia množstvo skresľujúcich informácií o tom, čo je správne a čo by mali v živote robiť.“

Advokát zaujal Nikolu Sochovú. „Dozvedela som sa, že nemecké školy sú veľmi kvalitné. Teraz mám väčšiu motiváciu učiť sa jazyky, pretože nie je dôležitá len angličtina, ale aj nemčina a dokonca aj tretí jazyk.“

SkryťVypnúť reklamu

Kruté vytriezvenie

Tretiaci sa od ďalšieho absolventa, dnes zubára Matúša Celeca, dozvedali, že ak by si teraz mal vybrať, kde by študoval svoj odbor, rozhodol by sa pre zahraničnú školu.

„Keď vidím prácu mojich rovesníkov, ktorí študovali napríklad v Čechách, otváram oči. Oni už vedia veci, ktoré sa ja musím ešte učiť.“

Jeho slová zaujali Zdenku Žilincovú, ktorá chce byť lekárkou alebo biochemičkou. „Zistila som, čo všetko potrebujem pre to, čo som sa rozhodla študovať. Cítila som sa, ako keby ma obliali studenou vodou. Predstavovala som si to úplne inak. Teraz viem, čo by ma mohlo čakať.“

Musíte byť výnimoční

Podnikateľský sektor zastupoval Jozef Žilinec, spolumajiteľ firmy na výrobu prívesných vozíkov a ťažných zariadení. Jednu z jeho predajní na juhu Slovenska využívajú prevažne rakúski klienti. „Nemôžeme zohnať na obchodné oddelenie človeka s nemčinou, mechanika s otvorenou hlavou ani zručného autoelektrikára. Bavíme sa o ľuďoch, ktorým ponúkame plat nad tisíc eur. Dnes už nezoženiete dobrého mäsiara pod 1200 eur. Nechceme od ľudí vysokoškolské tituly. Stačí nám, ak budú chcieť na sebe pracovať. Vychováme si ich.“

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Bukna potvrdil jeho slová. „Veľa ľudí má tituly, ktoré získali na turbo školách. Pri úspechu nie je podstatný akademický titul. Dnes nikto nechce podpriemerných alebo priemerných ľudí. Ak chcete byť úspešní, musíte byť výnimoční.“

Na jeho slová nadviazal František Výrostko, riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine. „V umení sa platí za nápad. Nemôžete hrať Hamleta tak dobre ako Machata. Nedokážete to. Musíte ho hrať inak. Výnimočne.“

Dá sa to aj bez pôžičiek

Študenti sa po dvoch hodinách strávených v telocvični rozdelili do skupín podľa toho, s kým chcú stráviť ďalšiu hodinu. Ondrej Bohucký si vybral Jozefa Žilinca. „Dozvedel som sa, ako ďaleko sa môže človek dostať v podnikaní, keď na sebe pracuje, ale zároveň je stále pri zemi. A dá sa to aj bez pôžičiek.“

Ondrej Bukna aj Matúš Celec sú bývalí žiaci Dáše Janigovej. „Som na nich hrdá.“ Je presvedčená, že stretnutie dalo študentom veľmi veľa. „Boli maximálne spokojní a prekvapení. Škoda, že tam neboli druháci, ktorí sa teraz rozhodujú, čo budú ďalej študovať a vyberajú si semináre.“

Upozornila, že veľa vecí, ktoré sa študenti na stretnutí dozvedeli, ich učia v škole. „Ale od nás to tak nezoberú ako od nich. Od ľudí z praxe.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 490
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 978
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 650
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 847
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 232
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu