Na štarte mal Marek Harčarik pred sebou 1250 kilometrov s celkovým prevýšením 15-tisíc metrov.
POSTOJNA. Na ultramaratóne v Slovinsku zradili Mareka Harčarika zdravotné problémy. Išlo sa za plnej premávky a každého počasia. Taký je ultramaratón v Slovinsku, ktorý sa radí medzi jeden z najťažších v Európe.
Stehenný sval bol proti
Tretia účasť nevyšla Marekovi Harčarikovi z Trstenej podľa predstáv. „Na preteky som išiel s cieľom bojovať o medailové umiestnenie,“ povedal 33-ročný cyklista. Minulý rok skončil štvrtý, takže prehnané ambície to určite neboli. Do cesty sa však priplietli zdravotné komplikácie. „Mal som problém so stehenným svalom, ktorý sa podarilo dať fyzioterapeutovi do poriadku až po jednom dni na trati. V cieli som sa už cítil v pohode.“ Oravčan ale nabral veľkú časovú stratu a tak mohol na stupne pre víťazov zabudnúť. Cieľom prešiel na desiatom mieste s časom 55 hodín, čo je doposiaľ jeho najhoršie účinkovanie v Slovinsku. Pri premiére stihol absolvovať ultramaratón pred hranicou 53 hodín a vlani si polepšil o 5 hodín a 26 minút. „Tento výsledok pre mňa nič neznamená. Reálne som mal na vyššie umiestnenie. V každom prípade chlapcom z môjho tímu patrí veľká vďaka. Nebolo to zapríčinené ich chybou.“
Preteky sú náročné po každej stránke
Trasa dlhá 1250 kilometrov s prevýšením 15-tisíc metrov začínala a končila v meste Postojna. „Štart ultramaratónu je famózny. Všade je veľa ľudí a prvý kilometer ide s pelotónom policajný sprievod. V mojom prípade to bol tento rok najkrajší moment.“ Limit na dokončenie pretekov je 70 hodín. Asi každý cyklista si pri toľkých kilometroch a hodinách povie, dá sa to na tom sedadle vôbec vydržať? „Určite áno,“ hovorí rodák z Trstenej. „Je to o oblečení a príprave. Mám už niečo odsedené na bicykli.“ Okrem fyzickej náročnosti si podujatie vyžaduje takisto silnú psychickú stránku. Stráviť na dvojkolesovom tátošovi viac ako dva dni nepretržite nezvládne hocikto. „Počas jazdy riešim s tímom cez vysielačku potrebné veci. Mimo toho sledujem dosť cestu, pretože sú tam nebezpečné úseky.“ Každoročne si ultramaratón, ktorý sa jazdí za plnej premávky, vyžiada svoju daň v počte zranených. Približne tretina zo štartového poľa preteky nedokončí.
Veľkú rolu na trati zohráva aj nevyspytateľné počasie. „Tento rok bolo veľmi pekné, až na záver, kedy nás zastihli silné dažďové prehánky.“
Veľkou výzvou je ultramaratón v USA
Cyklistické preteky v Slovinsku sú zároveň pre účastníkov kvalifikáciou na najťažší ultramaratón na svete v USA, kde prejdú jazdci na bicykli 4800 kilometrov za 12 dní. Miestenku si zabezpečia pretekári, ktorí zvládnu ultramaratón v limite 70 hodín. Má platnosť do troch rokov. Marek Harčarik o tej možnosti uvažoval už minulý rok, no účasť na tomto cyklistickom sviatku je hlavne o peniazoch.
„Momentálne zakladám občianske združenie, cez ktoré chcem riešiť financovanie tohto ultramaratónu. Tento rok to už nestihnem. Reálne to vidím najskôr budúci rok.“ Celkové náklady sú približne 35- až 40-tisíc eur.
Rodákovi z Trstenej učaroval šport na dvoch kolesách už odmalička. Ako každý ho robil pre zábavu a zlepšenie kondície. Hlavný zlom prišiel v roku 2011, kedy sa začal pripravovať na Nonstop preteky Slovenskom. Odvtedy mu učarovali dlhé trasy a aj v príprave len kilometre pribúdajú.