DOLNÝ KUBÍN. „Príde za vami hosť, že v izbe, ktorá mala byť uprataná, je neporiadok. Ako by ste zareagovali?“ Simona Marková, študentka dolnokubínskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb, by sa ospravedlnila a poslala niekoho izbu upratať. „A keby ste tam nemali koho poslať?“ Volala by manažérovi a snažila by sa nájsť pre hosťa inú izbu. „A keby voľná izba nebola a on by musel čakať?“ Ponúkla by mu občerstvenie a v najhoršom prípade by mu zabezpečila ubytovanie inde.
„Výborne, fikcia končí, po skončení školy vám ponúkame miesto recepčnej,“ hovorí Marián Polák, riaditeľ Hotela Jánošík v Liptovskom Mikuláši.
Simona Marková môže v lete nastúpiť do Hotela Jánošík ako recepčná.
Dalo sa
Fiktívny pracovný pohovor u jedného zo šiestich potenciálnych zamestnávateľov z Dolného Kubína, Námestova, Zázrivej, Liptovského Mikuláša, Liptovskej Teplej a Piešťan absolvovalo v posledný aprílový štvrtok 90 študentov. V ponuke bolo šesť pozícií, od čašníka až po prevádzkara.
Akciu organizovala Stredná odborná škola obchodu a služieb v Dolnom Kubíne.
„Dalo sa,“ povedala Veronika Majchráková z Oravskej Poruby, ktorá by chcela pracovať ako kuchárka v menšom zariadení a zarábať päťsto až šesťsto eur v čistom. „Výborná skúsenosť,“ hovorí Andrej Vajdiar z Lokce. Ako prevádzkar veľkého hotela si vypýtal plat 750 eur. Matúšovi Bachanovi z Ružomberka by v rovnakej pozícii stačilo 700 eur. Ak ho po maturite nezoberú na vysokú školu, pôjde do Nórska za bratom. „Robil by som kuchára, ktorý tam mesačne zarobí štyritisíc eur.“
Predal sa praxou
Vyučil sa ako kuchár – čašník v Dolnom Kubíne, maturitu si dorobil na Slanici. Potom odišiel na päť rokov do zahraničia. „Od pomocného pracovníka až po šéfkuchára jedného z najväčších rakúskych hotelov,“ menuje Dolnokubínčan Štefan Bozó vykonávané pracovné pozície.
Ako 25-ročný sa vrátil na Slovensko riadiť novovzniknutý štvorhviezdičkový welness hotel s lyžiarskym strediskom, kde pracovalo 60 ľudí. „Na konkurze som sa predal praxou. Okrem toho som navrhol zamestnávateľovi, že budem robiť mesiac zdarma. Prišiel som zvonku, mal som zarobené. Chcel som získať možnosť učiť sa. Možno aj preto som uspel.“
Do školy, kde začínal, sa vrátil ako riaditeľ piešťanského Hotela Park. „Prehliadka strediska, kde som kedysi praxoval, bola príjemná. Spodná kuchyňa je úplne rovnaká, ale veľa vecí je vynovených.“
Nebáť sa chváliť
„Je dôležité si uvedomiť, že žiak, ktorý u nás skončil trojročný odbor, má svet otvorený,“ povedal študentom na vyhodnotení pohovorov Peter Ištván, zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie. „Ak chcete, cesta pre vás vždy existuje.“
Fiktívne pohovory sú pre školu výbornou spätnou väzbou. „Pohodové a úprimné vystupovanie, veriť si a nebáť sa chváliť,“ menuje zástupca zručnosti, na zlepšenie ktorých sa chce škola zamerať na základe výsledkov pohovorov.
„Chybou je nevedieť sa predať a požadovať nadhodnotený plat,“ radí študentom Štefan Bozó. „Ak hneď na začiatku nevysypete, čo viete, nezaujmete ma. A ako absolventi by ste si mali uvedomiť, že prvé tri až štyri mesiace ste pre zamestnávateľa skôr príťažou ako prínosom. Čiže, až potom by ste si mali pýtať vyššiu mzdu.“
Ako sme dopadli? Študenti čakajú na vyhodnotenie pohovorov.
Jednoznačne zahraničie
Cieľom akcie je posilniť zamestnateľnosť študentov. „Bola som vystresovaná, ale postupne stres opadol a myslím si, že som to zvládla fajn,“ hovorí Simona Marková, ktorá má po pohovore prácu istú. „Zavoláme vám 16. júna a opýtame sa, či chcete nastúpiť,“ povedal jej riaditeľ liptovského hotela. Simona sa ešte nerozhodla, či ponúknuté miesto prijme. V hre je totiž možnosť starať sa o dom v Anglicku.
„Myslím si, že práca na recepcii v jednom z najlepších hotelov na Slovensku vyzerá v životopise lepšie ako au-pair v zahraničí,“ lámal ju Marián Polák. „Keď sa recepčná zaučí, dokáže zarobiť 600 eur za normálny pracovný fond. Ak bude chcieť robiť viac, zarobí viac.“
Dolnokubínčanka si nechala čas na rozmyslenie.
„Z vlastnej skúsenosti jednoznačne odporúčam zahraničie,“ radí Štefan Bozó. „Ľuďom to môže pomôcť v získaní lepšie plateného miesta. Ak raz začnem ako čašník, budem to robiť desať rokov. Po príchode z cudziny sa môžem dostať niekde úplne inde. Vďaka zahraničnej praxi som získal pozíciu, ktorá je aj v porovnaní so zahraničím platovo niekoľkonásobne vyššia.“