PÁRNICA. Deň Zeme si celý svet pripomína 22. apríla. Telefónny operátor je rýchlejší, v kalendári ho označil oranžovým už o deň skôr. Samospráva sa našťastie riadi internetom a tak sa v tretiu aprílovú stredu ráno o ôsmej stretávame pred obecným úradom a vyrážame k miestnym rybníkom.
Neviem, čo skôr
Úžasné miesto, neviem, čo skôr. Či sa okúpať, ležať na deke a čítať si alebo len tak stáť na brehu jazera a tešiť sa z pohľadu na trblietavú hladinu lemovanú kopcami v spoločnosti kačíc a vodných sliepočiek.
V skutočnosti stojím na brehu jazera v pracovnom oblečení a snažím sa oddeliť od vŕbových konárov silónové pančuchy. Neviem, čo skôr. Hoci plním jedno vrece za druhým, smetí neubúda. Po dvoch hodinách je jasné, že upratať breh dočista nemáme šancu. Vyhodené boby, červené sandáliky na platforme a cumlík pobavia – na chvíľu. Počiatočné nadšenie a humor strieda znechutenie – z ixtého obalu, plastovej fľaše, použitej plienky. Skrátka hnus.
Úrad v akcii. Zľava Adriana Obrinová, Zuzana Mešková a starostka Milada Antalová.
Ľudia si zle nežijú
Samospráva organizuje upratovanie katastra na Deň zeme už niekoľko rokov, pričom ide príkladom. „Verím, že nám ľudia prepáčia, že na niekoľko hodín zatvoríme úrad a venujeme sa prírode,“ povedala starostka Milada Antalová. K zaujímavým nálezom z minulých rokov radí vrece použitej spodnej bielizne, sedačku, stacionárny bicykel a množstvo kondómov.
Po cintoríne, parkovisku pod Bralom, Bystričke a Dierovej prišla na rad lokalita poza rybníky. „Odpad, ktorý sme našli, určite nevznikol za rok,“ hovorí pracovníčka obecného úradu Zuzana Mešková. „Museli to byť ľudia, ktorí si zle nežijú, pretože obaly neboli z lacných výrobkov,“ hovorí starostka. „V rukách to sem nikto nenosí. Ak to naloží do auta alebo na vlečku, prečo to nevyvezie na zberný dvor? Radšej to zoberieme, len nech máme čisto.“
Nikto sa nebojí
„Namiesto jednej plnej fľaše donesiem dvadsať prázdnych,“ porovnáva hmotnosť Ján Podbrežný. „No niekomu ide len o to, aby bol bordel, a hotovo. Jednoducho ho to baví.“
K bigádnikom sa pridal aj Rudolf Janiga. „Určite bolo v minulosti čistejšie. Takýto neporiadok priniesla demokracia. Nikto sa nikoho nebojí a potom to tak aj vyzerá.“
Alexander Cesnek si myslí, že ak si nevstúpime do svedomia, nič sa nezmení. „Často sem chodievam so psom. Veľakrát som videl ľudí vysýpať odpad, najmä cez víkend a keď sú domáci v kostole. Povedali mi, aby som sa nestaral. Niekedy mám sto chutí pustiť na nich psa. Naložili by na vlečku nielen svoj odpad, ale aj ten, čo je v kríkoch.“
Michal Mikulovský sa nazdáva, že „možno by pomohla pravidelná kontrola“.
Na jazerách sa našli aj lyže.
Okrem osadenia fotopascí na kritických miestach samospráva uvažuje bojovať proti čiernym skládkam aj radikálnejšie. „Ak dostaneme konkrétny tip, smeti naložíme a vrátime ich pôvodcovi do dvora,“ odkazuje starostka.
A výsledok brigády na jazerách? Presne 176 vriec smetí. Cestou do dediny nám ďakujú dve volavky, kačica, straka aj rybárik. Oplatilo sa ísť.