Na zvalenie starej nevzhľadnej budovy a postavenie novej obec nemá peniaze. Schodnejšou cestou k dôstojným priestorom pre škôlkarov je rekonštrukcia starej školy.
PRIBIŠ. Zabezpečiť nové priestory pre materskú školu je najväčšou výzvou najmladšieho oravského starostu. „Úrad som prebral 2. januára,“ povedal Rastislav Suroviak. „Keď deti po novom roku nastúpili do škôlky, bundu som dolu nedal.“
Dezolátny stav
Vraj to malo byť dočasné riešenie, no trvá dodnes. „Zrejme ako jediní na Orave máme škôlku z montovanej drevotriesky,“ hovorí starosta. „Má vyše tridsať rokov a jej stav je dezolátny. Robíme, čo sa dá, aby nám nespadla na hlavu.“
Dezolátny stav. Jedinou možnosťou je lepiť, čo sa dá.
Do škôlky chodila aj súčasná riaditeľka Jana Zavodančíková. „Zažila som lepšie časy. Budova sa nerozsýpala, nezatekalo, strecha nebúchala, nefučalo cez okná. Investovať do objektu nemá význam, jedine do niečoho, čo sa dá zbaliť a odniesť. Veď už ani nevidno, že sme maľovali.“
Len na kúrenie akumulačkami samospráva dopláca 1500 eur ročne, a to pri päťstoeurových mesačných zálohách. „Keď je zima, tak poriadna, keď zasvieti slnko, sme ako v skleníku,“ hovorí riaditeľka. „Nové priestory nie sú otázkou komfortu, ale nevyhnutnosti. Prihlásilo sa nám 21 detí, čo v Pribiši dávno nebolo, ďalšie môžu pribudnúť pre odloženie povinnej školskej dochádzky.“
V kuchyni. „Asi tam budeme musieť dať drevenú stojku,“ hovorí starosta riaditeľke na margo povaly.
Zo škôlky do školy
Samospráva sa pokúsila získať peniaze zvonku, zapojila sa aj do ostatnej výzvy vlády. „Neboli sme úspešní aj preto, lebo nepotrebujeme zvýšiť kapacitu, ale nové priestory,“ hovorí starosta. „Určite ale zareagujeme na každú výzvu v tejto oblasti.“
Deti. Fungujú v bojových podmienkach.
Rekonštruovať súčasný objekt podľa starostu nemá zmysel. Obec by radšej obnovila susednú starú školu a presťahovala škôlkarov tam. Náklady na obnovu tehlovej budovy odhaduje Suroviak na dvestotisíc eur. „Pripravujeme projekt pre stavebné povolenie. Kým budeme zháňať peniaze, niektoré práce, napríklad búracie, môžu urobiť naši zamestnanci. Možno by nakoniec vyšlo lacnejšie postaviť úplne novú škôlku. No tam potrebujete jednorazovo investovať veľkú sumu, kým rekonštruovať sa dá postupne.“
Pribišská škôlka. Foto: OcÚ
Samospráva plánuje zabezpečiť nové priestory pre 30 detí. „Možno sa k nám ľudia začnú húfne sťahovať, tak pre istotu,“ dodáva starosta.
Štúdia. Na projekte rekonštrukcie starej školy sa stále pracuje.