DOLNÝ KUBÍN. „Doteraz sme spolupracovali s európskymi krajinami, teraz sme sa chceli spojiť s rovesníkmi z iného kontinentu,“ hovorí profesorka nemčiny Dáša Janigová. „Rozmýšľali sme nad Áziou, Afrikou a Amerikou.“ A tak sa zapojili do projektu Plátenné tašky.
Tašky poletia za oceán
Študenti osemročného gymnázia z primy a secundy si nakoniec prostredníctvom tašiek našli kamarátov až v Južnej Amerike. V Goetheho inštitúte v Prahe im vyšli v ústrety a dali kontakt na Gutenbergovu školu na severe Ekvádoru. Nachádza sa 30 minút od mesta Ouito.
V Dolnom Kubíne sa do projektu zapojilo 44 detí, za oceánom 40. Všetky dostali plátenné tašky s logom projektu.
Erby, hory aj bača
„Dohodli sme sa, že tašky pomaľujeme na tému moja krajina,“ hovorí nemčinárka.
Slovenské ozdobili hory, kamzík, erb Dolného Kubína aj Oravy, hrady. Okrem toho každý študent do tašky vloží darček.
Na maľované tašky sa tešia deti v Ekvádore.
„Páči sa mi vzor z dediny Čičmany,“ hovorí Kristína Moskáľová zo secundy. „Príde mi to také typické slovenské. Ako darček pošlem cukríky doxy.“
Viliam Podbrežný namaľoval Oravský hrad, Kriváň, Choč, baču s ovcami, slovenský znak a slovenskú čipku. „Pribalím horalku.“
Aj ostatní spolužiaci väčšinou pošlú do Ameriky drobnosť na zjedenie. „Vraveli, že aj ich by potešilo, keby dostali typickú sladkosť z Ekvádoru,“ hovorí dolnokubínska koordinátorka.
Ale do Ekvádoru poletí aj vyrezávaná vareška, slovenská výšivka, pohľadnice a komunistické chrumky. Tak deti volajú staré známe chrumky, ktoré začali vyrábať za čias socializmu a v obchodoch sú aj dnes.
Spolupráca bude pokračovať
Ekvádorčania navrhli rozšírenie spolupráce a kontaktov.„V učiteľskom zbore sme sa dohodli, že tento projekt by mohol pokračovať intenzívnejšou spoluprácou,“ napísala emailom ekvádorská koordinátorka Julia Graupner. „V druhej fáze by si žiaci mohli posielať aj listy.“
Dolnokubínčanom sa návrh páči. „Klasický list je úplne iný ako email,“ hovorí Dáša Janigová. „Je oveľa osobnejší a do obálky môžete priložiť nejakú maličkosť.“
Deti budú medzi sebou komunikovať v nemeckom jazyku, preto budú motivované zdokonaľovať sa. Nemčina tak spojila španielsky hovoriaci Ekvádor so Slovenskom.