Nenadáva v krčme, kontaktuje prokuratúru, políciu i médiá, protestuje na námestí. A je smutný z toho, že ľuďom je to jedno.
RABČA. Minulý mesiac držal hladovku, lebo prokuratúra nereaguje na jeho podania. Viackrát stál na námestí s transparentom a vyzýval nielen za zrušenie politických strán.
V minulosti žaloval premiéra Roberta Fica v súvislosti so zmenou slovenskej koruny na euro. Vraj vláda vtedy okradla ľudí. „Kurz pri zavádzaní eura bol nadhodnotený, mal byť maximálne 20 a nie 30,126 Sk,“ hovorí. „O toľko naozaj neskôr mena devalvovala.“ Neuspel.
Výhody od výrobcov
Igor Pajta sa vyučil za nástrojára, vždy mal rád matematiku, dnes má rád ekonomiku a počíta vo vysokých číslach.
Pred troma rokmi sa prokurátori aj policajní vyšetrovatelia zaoberali Pajtovým podozrením z prečinu podplácania a prečinu prijímania úplatku.
Korupcie sa mali dopustiť pracovníci ministerstva hospodárstva a ministerstva financií, lebo vraj prijímali výhody od výrobcov elektronických registračných pokladní za to, že vydali nariadenie na zbytočné povinné zavádzanie registračných pokladní s čipovou pamäťou, čím takto mali výrobcovia od podnikateľov a živnostníkov zbytočne získať 100 miliónov eur.
„Nie je dôvod na začatie trestného stíhania,“ odpovedal špeciálny prokurátor mužovi z Rabče.
Ohrozenie polystyrénom
Zhruba z rovnakého obdobia je trestné oznámenie na vtedajšie ministerstvo výstavby a regio-nálneho rozvoja, že spáchalo zločin všeobecného ohrozenia, keď nevydalo podzákonné normy, ktorými by zakazovalo používanie polystyrénu na zatepľovanie budov, a to už od prvej polovice 90. rokov.
„Trieda horenia polystyrénu je príliš vysoká,“ hovorí Igor Pajta. „Rýchlosť horenia sa rovná rýchlosti horenia napalmu, uvoľňujú sa vysoko toxické splodiny.“ Poukazoval na článok o požiaroch budov v Rusku, Nemecku, Poľsku. „Zodpovední pracovníci ministerstva tým, že polystyrén tolerovali, spôsobili u množstva budov všeobecné ohrozenie.“
A ako to dopadlo? Ministerstvo Pajtovi odkázalo, že používané polystyrény sú v zhode s európskymi normami.
Keď si nedávno Igor Pajta všimol letáčik o separovaní odpadu, rozčúlil sa. „Penový polystyrén je zaradený spolu s azbestom a ortuťou k stavebným odpadom s obsahom nebezpečných látok.“
Zrušil by strany a hnutia
„Žiadna vláda, ktorá vzišla na Slovensku z volieb, nie je legitímna. Žiadna nemá totiž podporu nadpolovičnej väčšiny.“ Pajta je za úradnícku vládu a zákaz činnosti politických strán aspoň na desať rokov.
Minulotýždňové dianie na slovenskej politickej scéne Pajtu vyburcovalo k tomu, aby sa opäť s transparentom postavil k soche Hviezdoslava na námestí v Námestove.
Už roky cíti krivdu, že nikto nereaguje spravodlivo voči jeho pripomienkam. Myslí si, a vyzýva k tomu, že vzdelaní ľudia by mali vysvetľovať ostatným, čo sa v našej spoločnosti deje.
Keď nedávno držal hladovku na protest voči tomu, že ho vraj prokuratúra ignoruje, odpísala mu, že mu už odpísala. Vraj eviduje jedno jeho podanie, a to z 8. marca 2012. V podnete Igor Pajta žiadal, aby generálny prokurátor vydal Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie všetkých politických strán. Pajta v ňom poukazoval na to, že politické strany svojou činnosťou porušujú ústavou garantované práva.
Pajtu opäť odbili
Generálna prokuratúra s Pajtovým podaním nesúhlasila. V liste z apríla 2012 mu píše, že pre rozpustenie politickej strany je nutné kumulatívne splnenie niekoľkých podmienok. Predovšetkým zistenie, že chovanie strany je protiprávne, že toto chovanie je možné politickej strane pričítať.
Tiež, že predstavuje dostatočne bezprostrednú hrozbu pre demokratický právny štát a zamýšľaný zásah je primeraný sledovanému cieľu, teda nie je narušená proporcionalita medzi obmedzením práva združovať sa v politických stranách a záujem spoločnosti na ochrane iných hodnôt.
Skutočnosti, na ktoré Igor Pajta poukazoval, nie je podľa Generálnej prokuratúry možné považovať za činnosť politických strán. Politické strany sú dobrovoľné, trvalé, otvorené organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je prostredníctvom účasti vo voľbách získanie podielu na moci v štáte, samosprávnom kraji či obciach.
„Členovia strany, ktorí boli zvolení za poslancov, či už Národnej rady alebo iných zastupiteľstiev, sú zástupcovia občanov, nie politických strán či hnutí,“ píše Generálna prokuratúra Igorovi Pajtovi. „Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní žiadnymi príkazmi. Rovnako tak členovia strany, ktorí boli vo vládnych funkciách. Vládu menuje prezident a vláda je za svoju činnosť zodpovedná Národnej rade, ktorá ju môže odvolať. Nie je preto v tomto prípade možné zlučovať činnosť politickej strany s činnosťou jednotlivých jej členov.“
A tak vyhodnotila prokuratúra Pajtov podnet za vybavený. Hotovo.
Zákon o DPH stačí odpísať
Igor Pajta sa nevzdáva. Pred dvoma mesiacmi oznámil Okresnej prokuratúre v Námestove podozrenie zo spáchania trestného činu vzťahujúce sa na všetky daňové úrady na celom Slovensku. Dopustili sa trestného činu v súvislosti s vyplácaním nadmerných odpočtov DPH nad milión eur ktorémukoľvek subjektu, ktorému túto sumu vyplatili.
„Mám na mysli obdobie ostatných piatich rokov,“ hovorí Pajta. „Mám za to, že takýmto konaním daňové úrady na Slovensku, ktoré tak konali, spôsobili škodu všetkým občanom Slovenska minimálne vo výške desať miliárd eur.
Okresná prokuratúra 2. marca posunula podnet Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry. Tá ho vyzvala, aby obvinenia bližšie vysvetlil. „Na základe čoho ste vyvodili, že pri vyplácaní nadmerných odpočtov DPH sa má jednať o trestnú činnosť? Akým konkrétnym spôsobom sa jej mali daňové úrady dopustiť? Alebo ako ste dospeli k sume desať miliárd?“
Pajta v doplnení podania poukázal na niekoľko prípadov podvodov v nadmerných odpočtoch dane z pridanej hodnoty. „Jednoducho, ak naši vládni právnici nevedia vytvoriť dobrý zákon o DPH, tak nech ho odpíšu, napríklad zo Švajčiarska. Dúfam, že už konečne začnete konať a nie kryť biele golieriky,“ píše prokurátorom.
Podľa neho by podniky a podnikatelia mali obchodovať bez priratavania dane z pridanej hodnoty. „Daň z pridanej hodnoty by sa mala pripočítať iba pri pokladni za nákup, nie v regáloch na jednotlivých položkách,“ hovorí Igor Pajta. A podľa neho by ju mali vyberať obecné úrady v obciach. Šesťdesiat percent by ostalo v danej obci či meste, dvadsať by dostal kraj a dvadsať štát.
Porušujú ústavu
Začiatkom apríla sa muž z Rabče opäť dožadoval, aby Generálna prokuratúra konala.
Podľa neho politické strany porušujú ústavu prostredníctvom prijímaných zákonov v Národnej rade. „Napomáhajú obohacovať sa určitým skupinám na úkor všetkých občanov Slovenskej republiky,“ napísal a vymenoval konkrétne články z Ústavy.
Ide napríklad o ustanovenie, že každý má právo vlastniť majetok, vlastnícke právo všetkých má rovnaký zákonný obsah a ochranu. „Zamestnanci majú podľa ústavy právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky. Zákon im zabezpečuje najmä právo na odmenu za vykonanú prácu dostatočnú na to, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň.“
Igora Pajtu najviac hnevá, že ho nikto nechce vypočuť. A že ľuďom dolu je jedno, čo robia tí tam hore v bielych golierikoch.