Poslanci sa vrátili k územnému plánu, ktorý schválili ani nie pred mesiacom, a vrátili doň vylúčené rekreačné územie. Minulý týždeň schválený dokument má v rukách žilinský úrad, ktorý dostal podnet na prešetrenie schvaľovacieho procesu, aj prokuratúra.
NÁMESTOVO. V lokalite Námestovské Pilsko – Grúniky, ktorú si od námestovského urbáru prenajala firma HEKO-SDS z Oravskej Polhory, už niekoľko rokov funguje lyžiarske stredisko Grúniky Sihelné. Urbarialisti si neželajú jeho rozvoj. Navrhnuté rekreačné územie preto žiadali vylúčiť z územného plánu. Obvinili mesto, že zaviedlo dotknuté inštitúcie premenovaním navrhnutého územia na existujúce a jeho prečíslovaním. Pri prvom hlasovaní poslanci pod tlakom urbáru Grúniky z plánu vypustili. Pod výsledok stredajšieho hlasovania sa podpísalo ministerské usmernenie.
Bez bielych miest
Uznesenie bolo zmätočné – tak mesto odôvodňuje žiadosť o usmernenie k procesu obstarávania a schvaľovania územného plánu, ktorú po jeho schválení v marci poslalo na ministerstvo dopravy. Na to, či možno z čistopisu zverejneného návrhu pred hlasovaním vypustiť niektoré regulované územie, má ministerstvo jednoznačnú odpoveď.
„Môžu byť akceptované iba formálne pripomienky, v prípade vecných úprav by došlo k porušeniu stavebného zákona,“ upozorňuje Želmíra Kalinová, riaditeľka odboru územného plánovania. Vecné úpravy mali byť podľa nej prerokované počas pripomienkovania návrhu. Kalinová dodáva, že stavebný zákon bol porušený aj vypustením rekreačného územia z plánu, pretože „územný plán musí riešiť celé mesto bez takzvaných bielych miest.“
Z 06 na 04
Na prvú aprílovú stredu preto primátor Ján Kadera zvolal rokovanie mestského zastupiteľstva, aby opäť prerokovalo pôvodný návrh plánu, teda aj s Grúnikmi. Opozičný poslanec Martin Jankuliak na začiatku rozdal poslancom podnet na prešetrenie postupu schvaľovania územného plánu. Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiline ho adresoval odboru výstavby, bytovej politiky a územného plánovania na základe podnetu Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
„Na základe aktuálnych informácií v návrhu síce nefiguruje regulované územie 06 Námestovské Pilsko – Grúniky, ale identicky regulovaný priestor je pomenovaný ako 04,“ píše sa v podnete. „Sú tam navrhované významné zábery na vyňatie z poľnohospodárskeho pôvodného fondu a výstavba rekreačných chát a vybavenosti. Dotknuté záujmy prírody a krajiny sa javia na základe uvedeného prinajmenšom ako opomenuté, respektíve odignorované.“
Mesto tvrdí, že došlo k nedorozumeniu. „Ak by úrad zistil pochybenie, plán je neplatný a vrátime sa k prerokovaniu návrhu,“ povedal Vladimír Natšin, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade. „Osobne si myslím, že sa to nestane.“
Obrátime sa na prokuratúru
Šesť za z desiatich možných stačilo na schválenie nového územného plánu.
„Zatlieskate si, ste hrdinovia,“ povedala po hlasovaní Námestovčanka Elena Krausová. „Prevládli mocenské záujmy, ktoré sú v rozpore so záujmami občanov mesta,“ povedal šéf urbáru Milan Uhliarik. „Obrátime sa na prokuratúru. Mesto viackrát porušilo naše vlastnícke práva vydaním stavebného povolenia na našich pozemkoch bez toho, aby nás o tom informovalo. Nechceme, aby sa tam bez nášho vedomia robilo to, čo si niekto zmyslí. Sme za rozvoj cestovného ruchu, ale nie formou, akou sa rieši teraz.“
Rozhodnutie malo dohru na chodbe. Opoziční poslanci prišli s informáciou, že nariadenie je neplatné, pretože ho musí schváliť trojpätinová väčšina všetkých, nielen prítomných poslancov. „Prešlo to,“ schladila ich Krausová. „Ak by prišlo sedem poslancov z trinástich, zastupiteľstvo je uznášaniaschopné a štyria ľudia môžu rozhodnúť o všetkom.“
Schválili protiprávnu vec
Štefan Blahút sa zdržal hlasovania. „Doteraz nevieme, kto požiadal o zaradenie územia do plánu. Kolegovia schválili protiprávnu vec. Mali sme pol roka počkať a akceptovať pripomienku urbáru s tisícčlennou základňou. Je našou povinnosťou hájiť jeho záujmy.“
Proti hlasoval Martin Jankuliak. „Predstavte si, že prídem na mestský úrad a poviem, že si chcem vo vašej záhrade postaviť veterný mlyn. A oni ho tam zakreslia. Myslím si, že týmto hlasovaním sa územný plán zablokuje úplne. A nevrátime sa dozadu o pol roka, ale o päť.“
Zákon sme dodržali
„Starý územný plán Grúniky neriešil,“ vysvetľuje Vladimír Natšin. „Vleky a príslušné stavby sa tam postavili na základe územného rozhodnutia, ktoré sme teraz, ľudovo povedané, prevzali do územného plánu. My sa predsa nemôžeme tváriť, že tam je les a lúky. Urbár vyrobil problém a my ho máme riešiť. Zamyslel sa niekto nad tým, kto by platil škodu, ktorú by rozhodnutím o úplnom vypustení územia z plánu, utrpeli investori?“
Primátor Ján Kadera považuje kladné stanovisko Okresného úradu v Žiline, ktorý posudzoval celú dokumentáciu, za dôkaz, že mesto postupovalo v súlade so zákonom.
„Pre územné rozhodnutie nám urbár poskytol nájomnú zmluvu na 50 rokov. Svojím spôsobom ma nemusí zaujímať, že ju nové vedenie spochybňuje. Ak chcú zrušiť stredisko, nech vypovedia nájomníkovi zmluvu a nech sa súdia. Ak niečo jestvuje, nedá sa to vygumovať. Územný plán je o funkciách, nie o vlastníckych vzťahoch. Ak urbár ako vlastník pozemku nedá súhlas na ďalšiu výstavbu v stredisku, stavebné povolenie investorovi nedáme.“