DOLNÝ KUBÍN. Vďaka novému zákonu budú mať absolventi vyššiu šancu získať zamestnanie. Na dolnej Orave pomáhajú firmy žiakom už niekoľko rokov. V rámci odbornej prípravy počas štúdia im ponúkajú možnosť pracovať na zariadeniach, k akým by sa v škole nedostali.
Základná myšlienka
Zamestnávatelia budú uzatvárať špeciálnu učebnú zmluvu so študentom strednej školy a na jej základe bude študent absolvovať praktickú prípravu u zamestnávateľa. To je základná myšlienka zákona o duálnom vzdelávaní.
Študent tak získa prístup k zariadeniam a strojom, ktoré z finančných dôvodov nemôže nájsť na pôde školy. Získa tiež základné pracovné návyky priamo v reálnej prevádzke. Zamestnávateľ si počas praxe môže postupne vychovávať vysokokvalifikovaných pracovníkov, ktorí po skončení školy môžu nastúpiť do jeho podniku.
Výhody pre obe strany
Výhody zo zákona budú mať tak zamestnávatelia, ako aj študenti. Študent dostane za svoju prácu zaplatené. Dostať môže 50 až 100 percent z minimálnej hodinovej sadzby. Študent si zarobí peniaze a odbremení tak aj rodinný rozpočet. Navyše, zamestnávateľ mu bude uhrádzať aj náklady spojené so stravovaním či s cestovaním.
Študenti zapojení do duálneho vzdelávania môžu tiež získať prospechové štipendium. Ak budú mať priemer známok napríklad do 1,8, prilepšia si o 60 eur mesačne. Tzv. podnikové štipendium môže udeliť aj zamestnávateľ.
Firma, ktorá sa do duálneho vzdelávania zapojí, si bude môcť uplatniť daňovú úľavu v závislosti od počtu hodín, ktoré pre ňu študent odpracuje. Ak odpracuje 400 hodín, daňová úľava je 3200 eur.
Už od septembra 2015
Žiak, ktorý má záujem o vzdelávanie v duálnom systéme, a podal si prihlášku na štúdium na konkrétnu strednú školu poskytujúcu duálne vzdelávanie ešte pred prijímacími pohovormi na túto strednú školu, navštívi konkrétneho zamestnávateľa, u ktorého sa chce odborne pripravovať. Ten musí byť tiež zapojený do systému duálneho vzdelávania.
Samotný nábor a výber žiakov si robí sám zamestnávateľ už u žiakov deviatych ročníkov základných škôl. Prebieha teda ešte pred konaním prijímacích skúšok na stredné školy. Vybraní deviataci dostávajú písomné potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že žiak sa bude vzdelávať v jeho firme. S uvedeným potvrdením musí žiak prísť na strednú školu najneskôr v deň prijímacích pohovorov a predložiť ho pracovníkom strednej školy. Následne bude evidovaný ako uchádzač o štúdium v duálnom systéme vzdelávania.
Po úspešnom prijatí na strednú školu, s ktorou má zamestnávateľ uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní, uzatvorí zamestnávateľ so žiakom učebnú zmluvu ešte pred začiatkom školského roka.
Konkrétne učebné zmluvy by mali začať v praxi platiť už od začiatku nového školského roka. Vláda očakáva pomerne veľký záujem zamestnávateľov o tento produkt. Celkový dopad na štátny rozpočet do roku 2018, pokiaľ ide o daňové úľavy, môže byť zhruba 26 miliónov eur. „Tieto peniaze nám budú chýbať v rozpočte, ale efekt, že tu bude kontakt medzi praxou a vzdelávaním, je obrovský,“ povedal premiér Robert Fico. Zákon označil za prelomový, vláda si podľa neho od jeho zavedenia do praxe sľubuje veľa.
Inšpiráciou pri príprave zákona boli pozitívne skúsenosti s duálnym vzdelávaním v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku.
Do projektu systému duálneho vzdelávania od najbližšieho školského roka má záujem vstúpiť jedna dolnokubínska výrobná spoločnosť a stredná odborná škola z Dolného Kubína a tým založiť základy duálneho vzdelávania na dolnej Orave.