RABČA. „Na našej internetovej stránke nájdete všetko,“ povedal prednosta obecného úradu Vladimír Briš, ktorý sa archivácii života obce venuje od roku 1990. Za ten čas sa mu podarilo nazbierať približne pätnásťtisíc fotografií a dva terabajty dát. Ich súčasťou je aj množstvo videozáznamov.
Toto je naše dedičstvo
„Fotka je statický obrázok,“ povedal vedúci miestneho kultúrneho strediska. „Na videu je aj zvuk. Uchováva hlas alebo spev, čo hodnotu spomienky určite posúva vyššie.“
Prednosta uložil dáta na niekoľko miest, aby v prípade zlyhania niektorého úložiska o ne neprišli. „Nechcem využívať youtube, lebo oni na to získajú práva, a to nechceme dovoliť, pretože toto je naše dedičstvo.“
Priebežne však musí riešiť nutnosť aktualizácie nosičov zároveň s možnosťami prehrávania a zobrazovania.
„Teraz letí MP4, ale za chvíľu ho už neprehráte, tak ako v prípade magnetofónových kaziet či počítačových diskiet. Každých päť až šesť rokov treba všetko prehrať na nové médium.“
Písané písmo je krásne
Vladimír Briš sa stará aj o rabčiansku kroniku. Posledný klasický zápis pochádza z roku 1963. Odvtedy ju až do roku 1990 nik neviedol.
„Zákon udáva povinnosť viesť kroniku v písomnej podobe. Máme ju v digitálnej. Vytlačíme listy, vlepíme do knihy a tak urobíme zadosť zákonu. No chcem urobiť aj peknú kroniku s pekným písmom. Písané písmo je krásne, lebo charakterizuje osobnosť. Nevýhodou je, že internetové prehliadače sú nastavené na tlačené písmo.“