Môžem hnojiť nanovo, ponosuje sa majiteľ políčka. Na ihrisko sa nedostane ani sanitka, sťažuje si manažér klubu.
KRUŠETNICA. Keďže obec nemá dvetisíc obyvateľov, z druhej etapy odkanalizovania Oravy vypadla. Napriek tomu sa jej výstavba priamo dotýka. „Trasa ide cez našu obec, no my z toho máme len rozbité cesty, ktoré nám poškodzujú autá, a zničené polia,“ zhodujú sa zástupcovia samosprávy.
Všetko nechali tak
V rámci odkanalizovania siedmich obcí Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) v Krušetnici buduje kanalizačné zberače aj čerpaciu stanicu odpadových vôd. Vodárne tam zároveň stavajú prívodné vodovodné potrubie od Lokce po Zákamenné.
„Prvú vetvu kanalizácie od Zákamenného po most urobili dobre,“ hovorí krušetnická starostka Terézia Pacoňová. „Potom začali kopať vodovod. Skončili pred vyše mesiacom a všetko nechali tak. Cesta na ihrisko je celkom zničená. Na ceste k poliam smerom na Brezu sú pomaly metrové koľaje. Keď ľudia budú chcieť orať, nedostanú sa na svoje pozemky. Sľúbili nám, že do konca marca bude všetko v poriadku, no opak je pravdou.“
Starostka preto vo štvrtok zaniesla do Dolného Kubína písomnú sťažnosť na priebeh výstavby, nespokojnosť vyjadrilo podpismi takmer dvadsať Krušetničanov.
„Na jeseň som si na pole navozil hnoj a zaoral som ho,“ hovorí Stanislav Gurka. „Bez toho, aby ma niekto informoval, teraz zasiahli do mojej zeme. Začali veselo kopať. Hnoj je už v jame, kamene mi ostali na pozemku. Stačilo pritom odhrnúť oráčinu, dať vedieť a mohli robiť. Ak chcem sadiť zemiaky, môžem začať odznova.“
Snažíme sa
V súvislosti s výstavbou vodárne uzavreli nájomné zmluvy s dotknutými vlastníkmi pozemkov s termínom ukončenia marec 2015. Výnimkou je cesta k ihrisku a poľné cesty vo vlastníctve a správe obce.
„Je pravda, že od občanov evidujeme väčšie množstvo sťažností, no snažíme sa ich riešiť čo najrýchlejšie,“ povedal Jozef Revaj, výrobno-technický riaditeľ OVS. „Práce pokračujú v zmysle stavebného povolenia alebo v rámci zmien, ktoré si vyžiadali tretie strany. Zhotoviteľ stavby je povinný uviesť všetky dotknuté pozemky do pôvodného stavu. Nápravu prisľúbil do konca marca. Ak niektorý vlastník, respektíve užívateľ pozemku nie je spokojný s vykonanými prácami, treba nám to oznámiť písomnou formou.“
Nespokojní futbalisti
Tatran Krušetnica účinkuje v oravskej tretej triede. Prvý domáci jarný zápas mal odohrať vo Veľkonočnú nedeľu s Ťapešovom. Pre nepriaznivé počasie ho našťastie odložili.
„Keď sme chceli trénovať, inak ako na džípoch sme sa na ihrisko dostať nemohli,“ hovorí manažér klubu Jozef Dorušák. „Rovnako sme museli prevážať Hruštínčanov, ktorí prišli na prípravný zápas. Vodárne sľúbili dať cestu do pôvodného stavu do konca marca. Požadoval som, aby od 20. marca vysypali štrkom aspoň meter chodníka. Zbytočne. Pritom stačí iba chcieť, cesta je tvrdá, jej zrovnanie nemôže trvať dlhšie ako tri hodiny.“
Krušetničan dúfa, že do najbližšieho domáceho zápasu v nedeľu 19. apríla bude cesta aspoň prejazdná. „Bez prístupu na hraciu plochu nám Oravský futbalový zväz môže zakázať hrať. Ak by sa stal úraz, ani sanitka by sa tam nedostala.“
Cesta ku ihrisku je v súčasnosti prejazdná iba na džípe.
Neštandardná požiadavka
V porovnaní s projektom vedie kanalizácia cez obec inou trasou. Súhlas so zmenou samospráva podmienila vyasfaltovaním 280 metrov dlhej a tri metre širokej cesty ku ihrisku, ktorú rozkopali počas výstavby. „My sme ju rozkopať nepotrebovali,“ zdôrazňuje starostka. „Jej asfaltovanie žiadame ako satisfakciu za zničené polia. Zastupiteľstvo rozhodlo, že na tom budeme trvať.“
Vodárne považujú požiadavku obce za neštandardnú. „Druhá etapa odkanalizovania Oravy je spolufinancovaná z eurofondov,“ hovorí Jozef Revaj. „Nárok obce je nad rámec projektu. Oprávneným výdavkom je uvedenie komunikácií do pôvodného stavu, nie ich budovanie a asfaltovanie. Ak obec bude trvať na svojej požiadavke, uhradíme to v plnej výške z vlastných zdrojov.“
OVS ponúkla samospráve namiesto cesty odkanalizovanie časti obce, no zastupiteľstvo návrh odmietlo. Na tento účel totiž Krušetnica dostala peniaze z Envirofondu. Za asfaltovanie hlasovalo všetkých sedem poslancov. „Akceptujeme to,“ povedal zástupca vodární. „Rozsah úpravy prerokujeme po uložení potrubia.“
K spokojnosti všetkých
Priebeh výstavby kritizuje aj poslanec Igor Janckulík. „Dohoda bola, že pozemky a cesty dajú do poriadku do konca marca. Už to neplatí. Zo skúseností krajského poslanca môžem povedať, že dohody neplatia ani v iných obciach. Prečo by sme mali doplácať na to, že sa súťaž podhodnotila a teraz sa všade šetrí? Keď sa raz cesta naruší, už nikdy nebude v poriadku. Nám nikto nedá peniaze na jej opravu. Ako k tomu prídu gazdovia, ktorí sa roky starajú o svoje políčka? Zrazu niekto príde, všetko zvalcuje a niet tej sily dať veci do poriadku.“
OVS opätovne zdôrazňuje, že vznesené sťažnosti, požiadavky a prípadné škody sa snaží bezodkladne riešiť so všetkými zúčastnenými stranami. „Veríme, že stavbu, ktorá má jednoznačne pozitívny prínos pre región, ukončíme v termíne a k spokojnosti všetkých,“ dodal Jozef Revaj.