DOLNÝ KUBÍN. Mesto sa po schválení predaja budovy bývalej základnej školy Nemocničná na Brezovci zbavilo prebytočného majetku, na ktorom ročne prerábalo približne 40-tisíc eur. Od kupca teraz získa 240-tisíc eur, s ktorými počíta v tohtoročnom rozpočte.
Slepá ulica
Novým majiteľom sa má stať Ján Ľubek. S mestom už podpísal zmluvu. Svoj investičný zámer netají. „Prioritou je výstavba bytov. Nevylučujeme aj menšiu plochu pre kancelárie.“
Časť budovy má získať Mário Solár. „Na prízemí južného krídla chcem zariadiť priestory pre moju firmu. Na poschodí byty. Čo bude v zadnej časti, zatiaľ neviem.“
Budova školy a okolité pozemky sú v územnom pláne mesta zaradené medzi verejnoprospešné stavby v rámci plôch základnej občianskej vybavenosti. Všetky investičné zámery je možné uskutočniť len v súlade s ním. Týka sa to aj zmeny na územie s obytnou zástavbou, ktorej sa obávajú obyvatelia priľahlých ulíc Družby, Tulskej a Gagarinovej.
Mário Solár má naviac záujem kúpiť od mesta časť pozemku okolo budovy, aby mal k nej prístup. Dostať sa k nej chce cez Gagarinovu ulicu, ktorá je doteraz slepou. Obyvatelia s tým nesúhlasia.
Petícia proti zámeru
Až 123 obyvateľov podpísalo petíciu, ktorou žiadajú mestské zastupiteľstvo, aby neschválilo zmenu platného územného plánu zo súčasnej plochy občianskej vybavenosti na ostatné územie s nízkopodlažnou zástavbou. Zároveň chcú, aby zastupiteľstvo rezolútne odmietlo akékoľvek úvahy o zmene dopravnej infraštruktúry na ulici J. Gagarina, prípadne na ulici Tulskej, ako absolútne neprijateľné pre obyvateľov týchto ulíc.
„Chránime si svoje,“ povedal člen petičného výboru, ktorý nechce byť menovaný. „Toto je tichá zóna.“
V zdôvodnení zamietavého stanoviska sa v petícii píše, že predpokladanou výstavbou s veľkou pravdepodobnosťou dôjde v tomto priestore k neprípustnému prehusteniu so všetkými negatívnymi dôsledkami na kvalitu života dotknutých občanov, vrátane zníženia trhovej hodnoty vlastnených nehnuteľností. Obyvatelia ulíc sa obávajú hluku, prachu a zvýšeného množstva automobilov.
„Pri nevyhnutných rozsiahlych búracích prácach, vrátane odvozu obrovského kvanta sutín uvažovanou ulicou, a následných, zrejme dlhodobo prebiehajúcich stavebných aktivitách, sa to dá s veľkou pravdepodobnosťou očakávať,“ domnievajú sa ľudia, ktorí podpísali petíciu.
„Čo sa ide búrať?“ hovorí Ján Ľubek. „Nikto z tých ľudí sa u mňa neinformoval, čo chceme robiť a už protestujú a píšu petície. Proti čomu?“
Podobný názor má Mário Solár. „Vlastníkmi cesty na Gagarinovej ulici nie sú jej obyvatelia. Chcú brániť svoje na úkor nášho. Každý investor chce minúť čo najmenej peňazí. Rekonštruovať a upravovať budeme len to, čo naozaj treba.“
Jediná súčasná prístupová cesta ku budove bývalej školy je cez ulicu Nemocničná.
Oprava je nutná
„Nerozumiem, prečo tam nechcú byty,“ hovorí Mário Solár. „Veď obytná zóna je oveľa tichšia, ako prevádzky v občianskej vybavenosti.“
Marián Smoleň, vedúci odboru výstavby a životného prostredia na mestskom úrade, upresnil, čo môže byť vo všeobecnosti v území občianskej vybavenosti. „Môžu tam byť napríklad obchody, kultúrne domy, reštaurácie, prevádzky so službami, ale aj bar s diskotékou. V tomto prípade je ešte dôležité, že budova je evidovaná ako verejnoprospešná.“
Územím občianskej vybavenosti je napríklad aj priestor nemocnice s priľahlými obchodnými stánkami a parkoviskami. Všetky spomenuté prevádzky sú predpokladom vyššieho pohybu automobilov, pretože za nimi budú chodiť aj ľudia z okolia. V prípade bytov cestu využijú hlavne domáci a občas ich návštevy.
Marián Smoleň sa vyjadril aj k rekonštrukcii budovy. „Budova je v súčasnosti v takom stave, že si vyžaduje stavebné opravy. S nimi budú spojené dočasné sprievodné javy, ako je zvýšenie dopravy a hluku.“
Zástupcov petičného výboru sme sa spýtali, čo by podľa nich malo v objekte byť. „Neodmietame, aby tam investor staval, ale nechceme nízkopodlažnú bytovú zástavbu,“ hovorí člen petičného výboru.
„Bývalá základná škola je prebytočným majetkom, pre ktoré mesto nemá adekvátne využitie, preto sa rozhodlo predať ju,“ hovorí vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec.
Petičný výbor oslovil poslanca za Brezovec Jána Prílepka. „V najbližších dňoch budem ini-ciovať stretnutie s predstaviteľmi bytových spoločenstiev na sídlisku Brezovec. Účastníkov určite oboznámim s iniciatívou obyvateľov ulíc, ktorí petíciu podpísali. Následne sprostredkujem ich stretnutie s petičným výborom. Chcem, aby občania mali možnosť pripomienkovať procesy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú ich života.“
Mesto hľadá riešenie
Vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec poskytol stanovisko mesta ku prepojeniu Gagarinovej ulice. „Pre uskutočnenie stavebných úprav aj dostupnosť objektu v budúcnosti bude potrebné zabezpečiť jeho dopravnú obslužnosť. Mesto v súčasnosti zvažuje viacero možností napojenia na dopravnú infraštruktúru tak, aby boli akceptované záujmy občanov mesta a zároveň dodržané všetky právne predpisy.“
Ján Ľubek sa zamýšľa nad vzniknutou situáciou. „Čo bude obyvateľom Gagrinovej ulice vyhovovať viac? Ak si majitelia bytov či kancelárií odstavia auto na Gagarinovej ulici a tých pár metrov k budove prejdú pešo, alebo aby parkovali priamo pri škole? Kto nám zakáže parkovať na Gagarinovej ulici? Cestu vlastní mesto. Ak sa ľuďom nepáči, že tadiaľ budú chodiť autá, nech ju kúpia, starajú sa o ňu a na začiatok dajú rampu.“
Obyvatelia ulíc však trvajú na požiadavkách v petícii. „Ak mesto predáva svoj majetok, malo by zvážiť, čo tam majiteľ plánuje,“ hovorí člen petičného výboru. „Toto nie je priestor pre novú dedinu. Ak nám mesto nevyhovie, budeme organizovať protesty a občiansku neposlušnosť.“
Cestou k riešeniu by mohol byť dialóg medzi investorom a obyvateľmi. „Som ochotný kedykoľvek a komukoľvek vysvetliť, čo a ako plánujeme robiť,“ povedal Ján Ľubek. „Môžu mi zatelefonovať alebo sa stretneme priamo v škole.“