DOLNÝ KUBÍN. „Chceli sme, aby si deti vyskúšali prácu učiteľov,“ povedala riaditeľka Katarína Števonková. Úlohu pedagógov zvládli žiaci vyšších ročníkov, ktorí sa postavili pred mladších kamarátov.
Dejiny Slovenska
Do 3. B prišiel vyučovať vlastivedu deviatak Filip Povala. Deti rozdelil do troch družstiev. Potešila ich hneď úvodná informácia. „Družstvo, ktoré vyhrá, dostane dve jednotky a osem cukríkov. Druhé jednu jednotku a päť cukríkov a tretie len tri cukríky.“
Súťažiaci museli odpovedať na kvízové otázky. Aké je hlavné mesto Slovenska, ako sa volá hrad nad riekou Orava, ktoré mesto je najstaršie, vymenovať tri jaskyne Slovenského krasu.
„Som prekvapená, koľko toho deti vedia,“ povedala triedna učiteľka Erika Zvadová. „Filip vedel, že začíname preberať dejiny Slovenska a významné mestá. Veľa vecí sa ešte len budeme učiť. Som zvedavá, ako si šesťčlenné družstvo rozdelí tri cukríky. Ešte šťastie, že mám nejaké v zásobe.“ Triedna učiteľka nakoniec nemusela siahnuť na tajné zásoby. Nový učiteľ sa pripravil dokonale aj v tomto smere.
„Výborná hodina,“ povedala Natália Bojnáková. „Každý dostal po štyri cukríky.“ Spokojná bola aj jej spolužiačka z družstva Alexandra Povalová. „Za nesprávne odpovede sme nedostali zlú známku. Takéhoto učiteľa by som chcela.“
Budúci profesor
Filipovi spolužiaci vyučovali v ďalších triedach. Marek Ratulovský sa venoval prírodovede. Vsadil na praktické vyučovanie. „Deťom som dal ochutnávať rôzne chute. Bola to zábava, najmä vtedy, keď si dali do úst štipľavé čili.“
Ivan Mjartan trápil deti matematikou. „Riešili sme úlohy z učebnice. Vedeli takmer všetko. Pochválil som ich.“
Všetci traja odchádzali z tried spokojní. „Je to celkom iné, ako keď sedím v lavici,“ povedal Ivan Mjartan. „Možno budem učiteľom.“ Marek Ratulovský tiež nevylučuje svoje pôsobenie v základnej škole v úlohe pedagóga.
„Budem profesorom,“ dodal Filip Povala, ktorý siaha na vyššie méty.