DOLNÝ KUBÍN. Pan Weifang, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku, navštívil Oravu. Pozval ho Igor Janckulík, poslanec Žilinského samosprávneho kraja.
„Prekvapil ma nesmierny záujem o život v regióne a prísľub vrátiť sa sem, aj s potenciálnymi investormi,“ povedal Janckulík na margo dvojdňovej zahraničnej návštevy.
Medzi študentmi
Hosť do domu, Boh do domu. Týmito slovami privítal veľvyslanca vo štvrtok predpoludním v aule námestovského gymnázia riaditeľ Peter Kuľha. Počas hodinovej prezentácie v angličtine Pan Weifang predstavil študentom geografiu, históriu aj kultúru rodnej krajiny vrátane písma, náboženstva, filozofie, mýtických zvierat, obliekania, jedla, opery aj bojového umenia.
„Podal to naozaj zaujímavo, rozumel som všetko,“ povedal Patrik Žofaj. „Doterajšie vedomosti o Číne som si prehĺbil, veľa nového som sa dozvedel,“ hovorí Branislav Chudiak. Ako prínosnú hodnotí prednášku aj Vlasta Buráková. „Najviac ma zaujal vývoj písma, bojové umenie, akupunktúra a banková masáž, ktorú pán veľvyslanec sám vyskúšal.“
Veľvyslanec približuje študentom čínske znaky. FOTO: LŠ
Ponuka štipendia
Zarezonovala aj možnosť získať štipendium na vysokoškolské štúdium v Číne, a to bakalárske alebo magisterské. Všetky potrebné informácie nájdu študenti na internetovej stránke veľvyslanectva. „Každý rok poskytneme zhruba dvadsať až tridsať štipendií pre slovenských študentov,“ povedal Pan Weifang. „Po ročnom štúdiu čínskeho jazyka pokračujú v predmete, ktorý si vybrali.“
Poslanec Igor Janckulík študentom odkazuje, aby sa chytili ponúknutej príležitosti. „Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta. Myslím si, že ľudia, ktorí budú vedieť čínštinu, budú mať obrovskú výhodu.“
Oravskí študenti sa stretli s veľvyslancom v aule najväčšieho slovenského gymnázia v Námestove. FOTO: LŠ
Očarení hradom
Ďalšie kroky čínskej delegácie viedli na Oravský hrad. Už pri vystúpení z auta a pohľade na bralo a múry netajila prekvapenie. „Veľmi veľký,“ povedal veľvyslanec. Počas prehliadky s anglicky hovoriacim lektorom sa zaujímal o históriu dominanty Oravy. Na záver ho čakalo prekvapenie. Musel pokľaknúť pred palatínom Turzom, ktorý mu položil meč na plece a pasoval ho za rytiera.
„Navštívil som veľmi veľa hradov a zámkov vo svete,“ povedal Pan Weifang. „Oravský hrad určite patrí medzi najkrajšie. Je výnimočný.“
Z prehliadky si okrem nového titulu rytier odniesol aj krásne dojmy a niekoľko fotografií. „Pán veľvyslanec nám prezradil, že ak sa fotia na hrade, prináša im to šťastie,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagneššáková.
Nádherná príroda, priateľskí ľudia
Vo štvrtok podvečer veľvyslanca privítali Zuberčania v skanzene, večer sa okúpal v Oraviciach. V piatok si pozrel drevený kostolík v Tvrdošíne a napokon Oravskú lesnú železničku v Oravskej Lesnej, odkiaľ sa presunul na Kysuce. „Prekvapila ma nádherná príroda a naozaj priateľskí ľudia,“ povedal o Orave veľvyslanec. „Verím, že sa sem v budúcnosti znova vrátim s cieľom podporovať vzťahy medzi čínskymi mestami a Oravou, a to v oblasti ekonomiky, kultúry, vzdelania či cestovného ruchu. Váš región je naozaj atraktívny a plný prísľubov do budúcnosti.“
Orava by mohla prilákať čínskych turistov na lyžovanie. „V Číne je vraj veľkým hitom,“ povedal Igor Janckulík. „Turisti by sa k nám mohli dostať z Krakova. Veľvyslanec povedal, že z Číny vycestuje ročne do sveta sto miliónov turistov. Boli by sme radi, keby sa nám ich zopár podarilo stiahnuť na Oravu.“
Ďalším výsledkom návštevy je návrh družby medzi niektorým čínskym mestom s miliónom obyvateľov a Oravou. „Iba ako celok máme Číňanom čo ponúknuť,“ dodal Janckulík.