DOLNÝ KUBÍN. Mnohé mestá a obce sa snažili hracie automaty dostať zo svojho územia pomocou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Podľa Generálnej prokuratúry bol zákaz protiústavný.
Pribúdajú nové herne
Poslanci slovenského parlamentu schválili novelu zákona o hazardných hrách. Na jej základe museli mestské a obecné zastupiteľstvá zrušiť VZN týkajúce sa automatov. Podľa pôvodného návrhu mesto alebo obec mohli usporiadať referendum, aby automaty zrušilo. Prísnu podmienku poslanci upravili pozmeňovacím návrhom, ktorý umožnil úplný zákaz automatov na základe petície aspoň tridsiatich percent obyvateľov obce alebo mesta.
Zákon nahral do karát prevádzkovateľom automatov, ktorí množstvo jednorukých zlodejov neustále zvyšujú. Naozajstný boom nastal v Dolnom Kubíne. V tomto roku sa počet zvýšil približne dvojnásobne. Nedávno otvorili novú herňu v Stop Shope, ďalšia pribudne v obchodnom dome medzi Tescom a Lidlom. K nim treba pripočítať už jestvujúce herne a automaty rozmiestnené po celom meste. Celkový počet sa blíži ku stovke.
„Zákon nám neumožňuje obmedzovať tento druh podnikania,“ povedal vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec.
„Celý Dolný Kubín mal doteraz približne toľko automatov, koľko pribudlo v novej herni v Stop Shope,“ povedal pracovník jednej z firiem, ktorá prevádzkuje tieto zariadenia v okresnom meste. „Stojí za nimi firma, ktorá po celom Slovensku otvára obrovské herne s desiatkami automatov. Nechápem, ako ich chcú uživiť. Už doterajší počet prevyšoval dopyt.“
Nie je automat ako automat
Herne sa snažia zákazníkov prilákať rôznymi bonusmi. Jedným z nich je bezplatná konzumácia nápojov. Oplatí sa, lebo zákazník pod vplyvom alkoholu stráca kontrolu nad svojím konaním a občas odchádza s prázdnou peňaženkou. „Niekedy sa opití váľajú po zemi, alebo zaspia na pol dňa,“ povedala obsluha jedného z podnikov.
Aj hracie automaty bývajú príčinou závislosti.
Mesto aj štát má z hracích automatov prínos v podobe poplatkov. „V roku 2013 radnica udelila licenciu na prevádzkovanie štyroch výherných prístrojov, z ktorých príjem do rozpočtu mesta predstavoval šesťtisíc eur,“ povedal Vladimír Adamec. „V minulom roku sme udelili dve licencie za tritisíc eur. Rovnaký stav je aj ku koncu februára tohto roku.“
Táto informácia nás prekvapila. Veď hracích automatov je v meste približne sedemdesiat a ďalšie pribúdajú.
„Tie dva výherné hracie automaty sú starého typu a prevádzkovateľ za ne platil mestu alebo obci,“ povedal pracovník s automatmi. „Nové patria do kategórie video lotéria a poplatky idú štátu.“
Peniaze za to nestoja
Pre videohry vydáva licenciu ministerstvo financií. Mestá a obce však o peniaze celkom neprišli. Podľa zákona tri percentá z hernej istiny hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi a pri videohrách na území obce či mesta ide do mestskej alebo obecnej kasy. Okrem toho dostávajú aj pol percenta z hernej istiny kurzových stávok, rovnakú sumu z hernej istiny binga a tri percentá z hernej istiny v kasíne.
Dolný Kubín získal v roku 2013 z kurzových stávok 3932 eur, z rulety 1800 a z videohier 38-tisíc eur. Minulý rok dostal vďaka kurzovým stávkam 4060 eur, ruletám 900 eur, videohrám 27200 eur. Ťažko odhadnúť, či súčasný dvojnásobný počet automatov prinesie aj zvýšené príjmy, lebo sú odvodené od hernej istiny, ktorú tvoria hráči svojimi vkladmi.
Mesto získalo minulý rok z tejto činnosti celkovo 35-tisíc eur. „Automaty a hazardné hry prinášajú so sebou veľa problémov v podobe závislosti a kriminality,“ povedal Vladimír Adamec. „Peniaze získané z poplatkov za to nestoja. Radi by sme regulovali počet výherných automatov, ale legislatíva nám to neumožňuje.“
Aj preto sa ich počet neustále zvyšuje, ako aj počet stávkových kancelárií. V roku 2013 ich bolo v meste šesť, o rok sa počet zvýšil na súčasných sedem.