Podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová kladie vo svojom blogu otázku: Zamorí Oravu jedovatý chróm? Spoločnosť OFZ, ktorá plánuje otvoriť skládku v Istebnom, hovorí, že jej obavy sú zbytočné.
ISTEBNÉ. Spoločnosť OFZ predstavila investičný zámer sanácie skládky odpadu z ferozliatinárskej výroby. Niektorí ho vítajú, iní narušenie skládky považujú za vážny problém.
„Je to tuhá, kompaktná halda, ktorá zhutnela časom a chemickými procesmi, a ukrýva v sebe tajomstvá v podobe takmer všetkých prvkov Mendelejevovej sústavy prvkov,“ píše na blogu podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová. „Môže sa to zdať nadnesené, tým však chcem upriamiť pozornosť na vážnosť problému.“
Spolu s obyvateľmi a ochranármi Jurinová upozorňuje, že pri spracovaní skládky dôjde k oveľa jednoduchšiemu úniku nebezpečných látok do prostredia, do pôdy, do vody a do vzduchu najmä preto, že skládka bude rozvoľnená mletím. Predložený zámer firmy ju vraj doteraz nepresvedčil o tom, že tomu dokáže zabrániť.
Zbavia región záťaže, dajú prácu
„Nielenže nebude ohrozené životné prostredie, ale naopak, na konci nášho zámeru je komplexná biologická rekultivácia troskoviska, ktoré sa po dlhých desiatkach rokov zmení na 20-hektárovú zelenú zónu,“ povedal Anton Sklárčik, člen predstavenstva OFZ a manažér riadenia kvality, bezpečnosti a životného prostredia. „Zlepší sa tým nielen vzhľad a kvalita prostredia, ale budeme mať aj viac šancí prilákať do areálu v Istebnom nových investorov, ktorí tam dnes odmietajú prísť práve kvôli existencii haldy.“ Sklárčik dodal, že si nevie predstaviť obyvateľa Oravy, ktorý by nechcel, aby sa jeho kraj zbavil ekologickej záťaže, a ktorý by nechcel, aby potenciálne vznikli nové pracovné miesta.
Obyvatelia kladú podmienky
Podľa Jurinovej predložený zámer nedáva istotu, že sa firme podarí sanovať skládku bez zamorenia životného prostredia. „Z tohto dôvodu podporujem obyvateľov a spoločne sa teraz snažíme dosiahnuť, aby skládka bola sanovaná iba v prípade, že firma použije špičkovú technológiu a zámer preukázateľne nebude mať škodlivý vplyv na zdravie nás a našich detí, ako aj na životné prostredie.“
Podľa Antona Sklárčika je ich zámer presne taký – použiť najmodernejšie technológie a nepoškodiť životné prostredie. „K takémuto záväzku sa spoločnosť OFZ stopercentne hlási.“
Spoločnosť OFZ zároveň informovala, že o projekte a jeho technických detailoch je pripravená diskutovať aj s nezávislými odborníkmi z tejto oblasti a ponúka takúto diskusnú platformu každému. „Nikdy sme nemali problém o tejto otázke diskutovať na odbornej úrovni, pretože k tomuto projektovému zámeru pristupujeme maximálne otvorene,“ dodal Sklárčik.
Erika Jurinová je pripravená rokovať a počúvať argumenty.