DOLNÝ KUBÍN. Medzinárodný deň bezpečného internetu tento rok pripadol na 8. februára. Polícia ho využila na preventívne akcie s názvom Viem, ako sa nezamotám do sociálnych sietí. Určené boli hlavne mladým ľuďom.
S osobnými údajmi opatrne
Okresný policajný preventista Tibor Šándor sa najskôr stretol so žiakmi základnej školy v Nižnej, potom so študentmi Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Dolnom Kubíne.
„Potrebovali sme riešiť nebezpečenstvá internetu a trestnú zodpovednosť mladých ľudí,“ povedala Michaela Bogáňová, výchovná poradkyňa strednej školy.
„Chceli sme, aby mladým ľuďom niekto z praxe vysvetlil, že je ľahké niečo na internet zavesiť, ale ťažko to zobrať,“ dodal výchovný poradca Vladimír Kubišta.
Policajný preventista študentom vysvetlil, že internet ich môže stiahnuť na cestu zločinu a kriminality. „Môžeme sa stať páchateľom aj obeťou.“
Postupne im priblížil viacero situácií, ktoré pomáhajú pri zneužívaní zdanlivo bezvýznamných údajov. „Nekomunikujte s neznámym človekom pomocou videokamery. Nepridávajte si neznámych ľudí za priateľov. Nezverejňujte adresu, telefónne číslo, ani informácie o vašej neprítomnosti v domácnosti.“
Dobrou radou je zvážiť poskytnutie osobných údajov pri registrácii na internetových stránkach.
Vydieranie a výtržníctvo
Tibor Šándor mladých ľudí upozornil, že internet spája celý svet, ale ak získajú informácie, vždy si treba preveriť ich pravdivosť.
„V žiadnom prípade nezverejňujte fotky a statusy, za ktoré sa v budúcnosti budete hanbiť. Riešili sme prípad, keď hackeri fotky zachytili a majiteľov vydierali. Pre toto sme zadržali muža z Popradu.“
Podľa trestného zákona sa trestného činu výtržníctva dopúšťa každý, kto napadne inú osobu na verejne prístupnom mieste, a to bez ohľadu na to, či jej spôsobí ľahké, ťažké alebo žiadne zranenia. O tom, že internet je verejne prístupné miesto, niet pochýb.
Ako príklad použil prípad žiaka, ktorý odfotil učiteľa. Fotku dal na sociálnu sieť s nevhodným vulgárnym komentárom. „Dopustil sa trestného činu výtržníctva. Už sme riešili prípady, kedy učitelia podali trestné oznámenie.“
Nebezpečenstvo číha aj v podobe rôznych siekt a extrémistických skupín. „Ostala som prekvapená, čo všetko sa dá na internete zneužiť,“ povedala stredoškoláčka Janka Rosiarová z Hruštína.
Jej spolužiak Adam Tokár tvrdí, že pozná riziká používania sociálnych sietí a rôznych programov. Šokoval ho prípad dievčaťa z Oravského Veselého. Na internete sa zoznámilo s neznámym mužom, išlo za ním na druhú stranu republiky, kde ju zavraždil. „Nebudem si dávať za priateľov ľudí, ktorí nemajú fotku a celé meno, a určite si budem dávať lepší pozor pri práci s internetom.“