KLIN. Nič nie je dokonalé. Tak hodnotí žetónový systém zberu odpadu starosta Štefan Peňák. Očakávania zo zmeny systému nakladania s odpadom sa tak naplnili len čiastočne.
Pre zmenu sa dedina rozhodla pred rokom. Hlavným cieľom bolo znížiť náklady pre mnohopočetné rodiny, keď poplatok na osobu museli platiť všetci, a takto motivovať ľudí k separovaniu. V minulosti stál odvoz smetí raz za dva týždne päťčlennú domácnosť 60 eur ročne, dvanásť na osobu. Po novom zaplatila necelých 42 - ak jej stačilo 18 žetónov, čo znamená rovnaký počet vývozov. V prípade potreby si mohla dokúpiť ďalšie, jeden za 2,30 eura.
Vyššia cena, menej kusov
„Zaujímavé je, že jednej domácnosti stačilo šesť žetónov, a druhej, rovnako veľkej, bolo 18 málo,“ hovorí starosta. „Počet vyvezených nádob klesol takmer na polovicu a ich hmotnosť sa zvýšila, čo je pozitívne.“
Samosprávu znepokojuje, že celkový objem zmesového komunálneho odpadu v porovnaní s rokom 2013 klesol až o 60 ton, pričom množstvo vyseparovaného ostalo zhruba rovnaké.
„Môžeme iba hádať, kde skončil tento odpad. Nevýhodou žetónového systému je riziko neekologickej likvidácie odpadu, čiže pálením alebo vyhadzovaním do voľnej prírody. Prípadne popol skončí na záhrade. Ešte je možné biologický rozložiteľný odpad kompostovať. Neviem si predstaviť, ako ináč človek dokáže odpad zlikvidovať.“
Obec vlani doplácala na odpad približne 1700 eur. Aj z tohto dôvodu sa opäť rozhodla pre zmenu.
„Cenu žetónu sme zvýšili o dvadsať centov, z 2,30 na 2,50 eura. Minimálny počet žetónov sme znížili, z 12 na 10 kusov v prípade dvoj- a trojčlennej domácnosti a z 18 na 15 v prípade viacčlennej. Šesť pre jedného ostáva. “
V kalkulácii musela obec zohľadniť aj to, že námestovské Technické služby prestali za službu fakturovať podľa počtu odvezených smetiakov. Vychádzajú z odjazdených kilometrov a ceny práce posádky vozidla.
Prepadnuté žetóny
Na začiatku tohto roka dostala každá domácnosť štyri žetóny. Ďalšie si musí dokúpiť na základe výmeru. Štefan Motyka poslal na úrad objednávku, v ktorej žiada k štyrom žetónom iba šesť. Vzhľadom na počet členov domácnosti by ich mal mať dokopy pätnásť. „V roku 2014 sme z našej domácnosti vyviezli 10 smetných nádob, osem žetónov nám prepadlo.“ V odôvodnení píše, že separuje a od roku 2011 používa alternatívny zdroj vykurovania, čím produkuje menej popola a šetrí životné prostredie.
Samospráva Štefanovi Motykovi nemôže vyhovieť, porušila by prijaté všeobecne záväzné nariadenie, ktoré stanovuje minimálny počet žetónov pre tú-ktorú domácnosť podľa počtu členov. Starosta si myslí, že najspravodlivejšie by bolo, keby obyvatelia platili za odvážanú kuka nádobu.
„Oprávnené spoločnosti na to zatiaľ nie sú technicky vybavené. Možno v budúcnosti.“
Čo hovoria čísla
Technické služby v roku 2012 odviezli z dediny s 2315 obyvateľmi 329 ton odpadu, o rok neskôr 348 a vlani 273 ton. Počet smetných nádob klesol z 11 393 v roku 2013 na vlaňajších 6307.
Priemerná hmotnosť vyvezenej kuka nádoby v rovnakom období vzrástla z necelých 25 kilogramov na viac ako 35. V roku 2012 Klinčania vytriedili 55 ton odpadu, o rok neskôr 73 a vlani už necelých 70.