RABČA. Viac ako dvadsať rokov trvalo domácim ženám, kým oživili tradíciu páračiek.
Perie lietalo všade
„Po páde socializmu sme v dedine zorganizovali páračky, ale na ďalší rok ich nemal kto urobiť,“ hovorí Margita Pindjaková, predsedníčka Klubu Jednoty dôchodcov, ktorý založili minulý rok. „Teraz sme rozmýšľali, čo by oživilo naše mladé časy. Rozhodli sme sa pre páračky.“
V sále miestneho kultúrneho strediska (MKS) sa zišlo viac ako päťdesiat žien. Nechýbala harmonika a miestny spevácky zbor Maranatha. „Prišla zahrať aj skupina našich mládencov vo vyššom veku, teda osemdesiatnikov,“ hovorí Margita Pindjaková. Páranie spríjemnili príbehy a vtipy. Z peria chcú ušiť vankúše a pomocou charity poslať na Ukrajinu.
„Perie sme dva dni naháňali po celej budove,“ hovorí vedúci MKS Ján Adamčík. „Ale akcia to bola výborná.“
Fašiangové ostatky
Veselo bolo aj pri Fašiangovej rabčianskej zabíjačke. „Chováme prasiatka a manžel sa pred piatimi rokmi rozhodol, že urobí obecnú zabíjačku,“ hovorí Monika Adamčíková. „Chcel si uctiť našich zákazníkov.“
Rabčanom sa akcia zapáčila. Odvtedy sa na námestí schádzajú každú zimu. Tento rok na nich čakali výrobky z dvoch prasiat, 150 litrov kapustnice, 28 kusov tlačenky.
„Neviem koľko metrov jaternice urobili, ale minuli na ne 30 kilogramov ryže,“ hovorí vedúci kultúrneho strediska.
„Super deň s výbornou zábavou a jedlom,“ hovorí Mária Zboroňová. „Na jazdu na koni syn určite nezabudne.“
Povozil sa na chrbte koní kovbojov. Deti ich mali k dispozícii viac ako dvadsať, takže na každé sa ušlo.
Starosta vyšiel medzi ľudí v kroji. „Páčia sa mi slovenské tradície. Treba si ich pripomínať a zachovávať. V súčasnosti ľudia zabúdajú na svoju minulosť. Kroje sú len jedna časť z tradícií, ktoré hovoria, že sme Gorali.“