MÚTNE. Veronika Gočalová, zástupkyňa riaditeľa pre materskú školu, pracuje s deťmi už 32 rokov. Zažila výstavbu budov, ale aj krízu po páde socializmu.
Poškodená budova
„Som ako archív,“ hovorí zástupkyňa. „Ak chcete niečo vedieť o našej škôlke, ste na správnej adrese.“
Postupne priblížila situáciu za ostatných tridsať rokov. Dve budovy sú postavené na kapacitu 120 detí. „Najviac sme mali 110, teraz ich je 106. Ale po nežnej revolúcii, keď rodičia prišli o prácu a ostali doma, prestali ich k nám posielať. Stav sa postupne znižoval až na 50. Keby to tak pokračovalo, hrozilo, že ju zatvoríme.“
Z jednej prázdnej budovy urobili športové centrum. Na poschodí mali priestor stolní tenisti, na prízemí urobili posilňovňu. „Dobrý zámer, ale budova nemala dozor a tak aj vyzerala. Poriadne ju zničili.“
Museli prehovoriť babky
Rodičom trvalo dlho, kým pochopili, že vzdelávanie v kolektíve je oveľa lepšie ako behanie po dvore. Ale zamestnanci škôlky sa najskôr venovali starým rodičom. „Museli sme presvedčiť babky, aby dali vnúčatá k nám. Podľa nich bola hanba, aby chodili do škôlky, keď ony sú doma.“
Pri presviedčaní im pomohli ich vnúčatá. „Zorganizovali sme niekoľko vystúpení pri rôznych príležitostiach. Deti predviedli, čo sa naučili a babky zistili, že im je u nás dobre. Veď tešiť z vnúčat sa môžu popoludní alebo cez víkend.“
V škôlke býva veselo.
Obsadenosť postupne rástla, až sa dostala na maximum. V súčasnosti majú päť tried, ale vyučovať musia v stiesnených podmienkach so súhlasom hygienikov. Z jednej spálne urobili triedu pre desať deti so zdravotným postihnutím, o ktoré sa starajú učiteľky zo Špeciálnej základnej školy v Námestove. „Ten priestor nám chýba, lebo teraz máme 39 predškolákov, ale o rok ich bude približne 60. Kde ich dáme?“
Prispeje ministerstvo školstva
„Vieme o výzve ministerstva školstva a určite sa budeme o peniaze na rozšírenie kapacity uchádzať,“ povedal prednosta obecného úradu Ján Bugaj. „Máme preplnenú škôlku. Bez rozšírenia nezvládneme zvýšený záujem rodičov.“
S prístavbou začali už minulý rok. Na prízemí by mala byť ďalšia miestnosť pre zdravotne postihnuté deti, na poschodí trieda pre zdravé.
Spokojní rodičia
Mária Rypáková má desať detí. Všetky chodili do škôlky. Najmladšia Sára navštevuje predškolskú triedu. „Som veľmi spokojná. Ale banujem, že som ju nedala skôr. Sára je silná astmatička a lekárka škôlku neodporúčala. Mala som sa poradiť s učiteľkami. Vidím, aké pokroky robí, no aj tak jej možno budeme musieť dať odklad. Mám desať detí. Každé je iné, každé potrebuje pomôcť s niečím iným. Učiteľky sú odborníčky.“
Veľa času zaberie Márii kontrola domácich úloh. K tomu treba pripočítať starostlivosť o domácnosť. „Keď je Sára dopoludnia v škôlke, nemusím sa jej venovať, ale urobím si veci, ktoré potrebujem,“ hovorí Mária Rypáková, ktorá má okrem desiatich detí aj desať vnúčat.