O skutočné zbrane sa začal Dolnokubínčan zaujímať po smrti kamaráta. Nešťastnou náhodou ho postrelili spolužiaci, ktorí sa hrali so služobnou pištoľou otca jedného z nich. „Odvtedy som skúmal aj ich technickú stránku. Neskôr sa môj záujem sústredil na zbrane historické, z nich predovšetkým ručné palné.“
Viac ako desať rokov bol Milan Nosál aj súdnym znalcom v odbore starožitnosti - historické zbrane. „Posudzovanie veku, druhu, typu, ale predovšetkým hodnoty zbrane či už pre potreby orgánov činných v trestnom konaní alebo zbierkové fondy múzeí,“ približuje náplň práce.
Historické zbrane
Zákon presne definuje, čo je historická zbraň. Hlavnou podmienkou je, že bola vyrobená pred 31. decembrom 1890.
Prvé zmienky o palných zbraniach založených na princípe expanzie pušného prachu v Európe sú známe z druhej štvrtiny 14. storočia. „Jedna z najstarších fyzicky zachovaných palných zbraní sa našla v roku 1861 v jednej švédskej dedinke,“ hovorí Nosál. „Odborníci odhadli, že pochádza z obdobia rokov 1330 až 1340. Keď experti robili analýzu materiálu, zistili, že kov, z ktorého je vyrobená, sa zložením veľmi podobá zloženiu rúd z oblasti Slovenského Rudohoria.“
Puškárski majstri
Znalec historických zbraní považuje zbraň za produkt ľudského umu, jeho kreativity a manuálnej zručnosti. Ma vysokú výpovednú hodnotu ako obraz doby, v ktorej vznikla. Sú do nej pretavené vedomosti a zručnosť celých generácií puškárskych majstrov, ktorí najmä poľovnícke zbrane dokázali nádherne zdobiť gravírovaním, reliéfnou rezbou v kove i dreve.
Publikovanie v časopisoch
Milan Nosál sa v minulosti venoval aj publikačnej činnosti v odbore historických zbraní. Písal do zborníkov rôznych múzeí, časopisov Pamiatky a múzeá, Střelecká revue, Střelecký magazín, Poľovníctvo a rybárstvo, Apológia.
V rokoch 2000 až 2012 bol kmeňovým autorom časopisu Zbrane, strelci a lovci, prvého odborného časopisu so zbraňovou tematikou na Slovensku. Najčastejšie písal o historických zbraniach z výskumov v múzeách.
„Robili sme napríklad aj väčší seriál o druhej svetovej vojne,“ hovorí Milan Nosál. „Kolega historik priblížil menej známe udalosti, ja som do toho zasadil nejakú ručnú palnú zbraň a popísal jej parametre. Zaujímavá bola aj séria článkov o atentátoch. Snažili sme sa v nich dopátrať k tomu, akou zbraňou boli spáchané.“