SUCHÁ HORA. Bratom Miroslavovi a Zdenovi Škvarekovcom učarovalo rovnako karate. Medzi sebou sa nikdy nevnímali ako konkurencia, ale jeden druhému sú skvelým tréningovým partnerom.
Miroslav postúpil na majstrovstvá Európy
„Odmalička nás rodičia viedli k tomu, aby sme jeden druhému pomáhali a podporovali sa,“ hovorí o rok starší Miroslav. „Doma síce proti sebe zápasíme, ale je jedno, kto vyhrá alebo prehrá. Zdokonaľujeme techniku, ktorú nás tréner naučil.“
Hodiny driny prinášajú súrodencom zo Suchej Hory zaslúžené ovocie. Obaja sú veľmi úspešní karatisti. V zbierke majú veľa medailí zo slovenskej i zahraničnej scény. „Všetky si rovnako cením, žiadnu som nedostal zadarmo, každá v sebe ukrýva kus mojej a trénerovej práce,“ povedal Miroslav Škvarek, ktorý sa najnovšie môže pochváliť prvou nomináciou na februárové majstrovstvá Európy do Švajčiarska. „Som rád, no je to veľká zodpovednosť. Každý bude očakávať čo najlepší výsledok.“
Kvalifikácia do švajčiarskeho Zürichu prebiehala od septembra minulého roku a skončila v januári. Na všetky turnaje pripravoval 19-ročného Oravčana Jozef Štefanides, ktorý je polovicou jeho úspechu. „Teší ma, že to Miroslavovi konečne vyšlo,“ hovorí tréner. „V príprave som mu hovoril, nech sa sústredí na veci, ktoré mu nejdú a vymyslí v zápase niečo nové.“
Reprezentácia má pozitíva aj negatíva
V zbierke mladšieho brata Zdena je najväčším úspechom zlatá medaila z medzinárodného turnaja Grand Prix v Poľsku. „Má tiež perspektívu,“ hovorí Štefanides. „Myslím si, že ak odbúra pár veci, môže postupovať na súťažiach vyššie. Pre oboch je skvelé, že sú rovnako vysokí a môžu spoločne trénovať. Keby boli sami, mali by to náročnejšie. Nemajú možnosť prísť často na tréning, lebo pomáhajú pri domácich prácach.“
Obaja karatisti už reprezentovali aj Slovensko. Viac štartov v národných farbách má Miroslav. Kovy doniesol z Chorvátska, Maďarska, Poľska i Česka. Je tiež víťazom Svetového pohára v kumite. „Som hrdý na to, že môžem bojovať pod slovenskými farbami a vzorne reprezentovať našu krajinu,“ povedal majster Slovenska, ktorý sa však i na vrcholovej úrovni stretáva s veľkým negatívom. „Každú účasť na turnaji musíme zaplatiť z vlastného alebo trénerovho vrecka. Na dnešnú dobu to nie sú malé peniaze.“
Karate odporúča každému
„Karate vzbudzovalo u mňa pocit rešpektu,“ prezradil Miroslav Škvarek, keď sa rozhodoval pre konkrétny šport. „Odmalička sa mi páčili bojové športy. Od kamarátky som sa dozvedel, že v Trstenej robia nábor nových členov do Karate klubu. So Zdenom sme prihlásili a veľmi nás šport zaujal.“ Rokmi sa tento krok ukázal ako správny. Bratská dvojica rástla športovo aj psychicky. „Odporučil by som ho nielen mladým ľuďom, ale aj starším. Je to skvelý šport, ktorý môže robiť každý. Pri tréningoch sa človek naučí prekonávať samého seba, sebadisciplíne a spozná nových ľudí.“
Športové karate je bojové umenie, ktoré rozlišuje dve disciplíny. Kata je súborové cvičenie. Kumite je zápas medzi dvoma protivníkmi podľa pravidiel, pričom útok a technika nesmú spôsobiť zranenie súpera. „Vždy sa snažíte zo seba vydať maximum. Chcete, aby bol spokojný tréner aj vy. V každom zápase je aj úcta voči protivníkovi. Hovorí sa, že súpera si treba ceniť. Umožňuje vám zdokonaľovať sa.“
Rodák zo Suchej Hory v bežnom živote ešte techniky karate nepotreboval. „Snažím sa vždy veci riešiť tak, aby som ich nemusel použiť.“