VYŠNÝ KUBÍN. V rodisku Pavla Országha Hviezdoslava je až 37 detí, ktoré by mohli navštevovať prvé štyri ročníky vo svojom rodisku. Túto možnosť využíva len šesť. Ostatní žiaci sa učia v Dolnom Kubíne.
Počet žiakov klesá
Obecný úrad nemusel doteraz základnú školu dotovať. Ak sa situácia s počtom žiakov nezlepší a budú ju chcieť zachovať, bez pomoci z obecnej kasy sa nezaobíde.
„Minulý rok sme na 21 žiakov dostali 45-tisíc eur, čo nám na prevádzku postačovalo,“ hovorí starostka Viera Juráková.
Po odchode deviatich štvrtákov a nezapísaní ani jedného prváka ostalo dvanásť detí. Tento rok odídu ďalší štyria štvrtáci. Štát prispieva na jedno dieťa ročne sumou približne dvetisíc eur. „Aby sme boli na nule, treba nám dvadsať žiakov,“ hovorí starostka. „Máme štrnásť predškolákov. Keby nastúpili do našej školy, prežili by sme bez problémov.“
Odsúdená na zánik?
Starostka neskrýva obavy z opakovania minulého roku, keď z ôsmich predškolákov mali niektorí odklad a ostatní išli do dolnokubínskych škôl. „Ak sa rodičia nespamätajú, školu odsúdia na zánik.“
Pomôcť môže obecné zastupiteľstvo, ktoré môže poskytnúť peniaze.
„Ale kde ich vziať?“ pýta sa starostka. „Z čoho majú poslanci ubrať? Bude to len na jeden rok, alebo dlhodobejšie?“
Upozorňuje, že keby do školy chodilo všetkých 37 malých Vyšnokubínčanov, tak by ročne mali k dispozícii približne 74-tisíc eur.
„Detí máme dosť, ale nie v našej škole. Teraz máme za šiestich vyšnokubínskych žiakov dvanásťtisíc eur, ostatné peniaze dostávajú školy v Dolnom Kubíne.“
Cezpoľní žiaci
Polovicu súčasných žiakov tvoria deti z okolitých obcí. Po dve sú z Leštín a Dolného Kubína, jedno z Jasenovej a Veličnej.
„Škola mi vyhovuje vo všetkých smeroch,“ hovorí Vyšnokubínčanka Irena Števková, matka tretiačky Romany. „Učiteľky sa deťom venujú. Majú na ne viac času. Aj záujmové krúžky sú dobré. Dcéra sa do školy teší.“
Spokojná je aj Zuzana Zápotočná z Leštín. Jej syn Michal každý deň nasadá na autobus. S odpoveďou na otázku, prečo vystupuje vo Vyšnom a nie v Dolnom Kubíne, nezaváhala ani na chvíľu.
„Autobus stojí priamo pri škole. Keď bol syn prvák a druhák, vždy ho niekto po skončení vyučovania odprevadil až ku autobusu. Nemusela som sa báť, že sa mu niečo stane. V Dolnom Kubíne by takú starostlivosť určite nedostal.“
Rodičia dostanú sto eur
Obec sa rodičov snaží motivovať, aby svoje ratolesti zapísali v domácej škole.
Každé nové dieťa dostane pri nástupe do akéhokoľvek ročníka sto eur. Ale to nie je jediná výhoda.
„Sme školou rodinného typu a nižší počet žiakov v triedach nám umožňuje venovať sa každému žiakovi osobitne s maximálnou starostlivosťou po všetkých stránkach,“ povedala riaditeľka Dana Vojtasová. „Predchádzame tým aj šikanovaniu, pretože žiaci v malom prostredí nemajú priestor k takýmto sklonom správania sa. Rodičov sa snažíme zapájať do aktivít s deťmi.“
Škola nie je iba vzdelávacou inštitúciou
Viera Juráková pozitívne hodnotí spoluprácu dediny so školou. Žiaci s učiteľkami pomáhajú pri zabezpečovaní kultúrneho programu na rôzne podujatia organizované obcou.
„Tak ako k dedine patrí starosta, rovnako k nej patrí kostol, krčma a škola. Snažíme sa, aby ju verejnosť vnímala nielen ako vzdelávaciu inštitúciu, ale aj ako neoddeliteľnú súčasť obce a jej kultúrneho života.“
Koncom januára bude zápis prvákov do škôl. Starostka dúfa, že rodičia si uvedomia vážnosť situácie.
Ak sa tak nestane, malotriedke hrozí podobný osud ako škole v Párnici. Po niekoľkých rokoch dotovania z obecného rozpočtu ju zatvorili.