PÁRNICA. Ozvláštniť záhradu sochou na Orave nie je bežné. Azda preto kópia Mirónovho diskobola neďaleko hlavnej cesty už niekoľko týždňov púta pozornosť vodičov i chodcov, ktorí prechádzajú dedinou. Patrí vysokoškolskému pedagógovi Dušanovi Galbavému.
Sana in corpore sana
Dejiny ho fascinovali odmalička. Ako študent histórie na Univerzite Komenského v Bratislave sa špecializoval na antické dejiny a staroveký Egypt. Popritom rok študoval archeológiu v Trnave.
„Nesmierne som obdivoval grécko-rímsku kultúru,“ hovorí doktor pedagogiky a filozofie Dušan Galbavý. „Keďže sa mi naskytla možnosť vlastniť kópiu Mirónovho diskobola, rozhodol som sa zadovážiť si ho ako dielo, ktoré ukazuje na výnimočnosť antickej kultúry a hlavne princíp kalokagatie, človeka mravne ušľachtilého a telesne zdatného. Gréci sa najmä v Aténach riadili heslom Sana in corpore sana – V zdravom tele zdravý duch. Výchova občanov spomínaného mestského štátu sa začínala gymnastikou a muzikou. Tu môžeme pozorovať, aký vplyv mala telesná a duševná výchova na človeka, na čo bohužiaľ v súčasnosti pri výchove detí zabúdame.“
Oravčan objavil sochu v ponuke výhradného zástupcu rakúskeho výrobcu. FOTO: ARCHÍV DG
Hlbší odkaz
Podľa Dušana Galbavého je každé antické dielo svojím spôsobom výnimočné, a to najmä detailným prepracovaním.
„Originál diskobola bol bronzový. Zachovala sa len kópia z mramoru v Ríme. Všade na svete sú teda iba kópie z rôznych materiálov, čo znamená, že aj socha, ktorú vlastním, je jedinečná.“
Párnického diskobola odliali Rakúšania z alabastru. Meria 175 centimetrov, váži 460 kilogramov. „Preniesť a usadiť sochu na miesto mi pomohli ôsmi chlapi z dediny.“
Reakcie na dielo zatiaľ rodák z Párnice nezaznamenal. „Možno pre krátkosť času, možno preto, že s rodinou žijeme v Trenčíne a s ľuďmi sa tak často nestretávame. Ako pre vedca a historika má toto dielo pre mňa nesmiernu cenu. Je v ňom ukrytý hlbší odkaz, ako sa na prvý pohľad javí.“