Keď 25. až 28 novembra vylialo družstvo už štvrtý raz hnojovicu na tie isté lúky v okolí našej dediny, a to v hrubej vrstve, nie je mi to ľahostajné. Urobili tak v apríli, júli, októbri a novembri.
Prečo to urobili?
O aplikácii hnojovice som si niečo zistila. Dusík, ktorý má touto aplikáciou do pôdy zvýšiť jej úrodnosť, je účinný len vtedy, ak sa ešte v ten istý deň zaorie. S každým oddialeným dňom zapracovávania sa obsah dusíka znižuje, pretože sa vyparuje do ovzdušia.
Z toho mi vyplýva, že hnojenie lúk a pasienkov je týmto spôsobom účinné len v čase, keď sú rastliny vegetačne aktívne a dokážu výživné látky okamžite vstrebávať. Na prelome novembra a decembra to však už určite nie je. Prečo to teda družstevníci urobili?
Príliš intenzívne
Už niekoľko rokov pozorujem, že hnojenie hnojovicou na lúky v okolí našej obce je najintenzívnejšie z celej oblasti, ktorú PPD Nižná obhospodaruje. Nemôžem sa preto ubrániť názoru, že je táto oblasť pre spomínaných poľnohospodárov jednoducho stokou, čomu nasvedčuje aj skutočnosť, že veselo polievajú aj rozsiahle plochy porastené vrbinami a štrkové plochy, na ktorých tráva nerastie. Jednoducho sú to lúky, kam sa mechanizácia ľahko dostane, tak načo hnojovicu voziť inde?
Som z gazdovskej rodiny
Mnohí si iste povedia: Ďalšia panička s fajnovým nosom. Možno, ale pochádzam z gazdovskej rodiny, a preto by som chcela vidieť gazdu, ktorý si štyrikrát do roka poleje lúku hnojovicou a potom bude takým senom kŕmiť svoj statok. Kto by chcel jesť také mäso a piť také mlieko?
Žijeme v diferencovanej spoločnosti, v ktorej má každý svoju úlohu. V tejto spoločnosti majú poľnohospodári neľahkú a nevďačnú úlohu zabezpečiť pre nás ostatných dostatok kvalitných potravín a bez uváženého hnojenia by to určite nešlo. Chcela by som však, aby ste mysleli aj na nás, ľudí, ktorí tu žijeme, a na naše životné prostredie.
Stačilo by menej
Lúky, o ktorých hovorím, sú v bezprostrednej blízkosti potoka Studená a našich obydlí. Na tieto lúky si chodia rodiny púšťať v jeseni, keď je pokosené, šarkany. Po úzkej cestičke si chodí pár nadšencov zabehať, či na nohách, či na bežkách. Túto zimu to na bežkách možné nebude, lebo ak náhodou spadnete, prídete špinaví od fekálií. Aj u nás v Oravskom Bielom Potoku žijú športovci a turistickí nadšenci, aj v našej obci sú ľudia, ktorí žijú z cestovného ruchu. Bez reptania všetci kľučkujeme pomedzi stádo jalovíc, ktoré sa bez pastiera každoročne pasie pod Mníchom a turisti sa tejto túry radšej vzdajú.
Ale aspoň zima by mohla patriť nám a príroda si tiež zaslúži iné zaobchádzanie. Páni družstevníci, skúste nájsť riešenie pre nás všetkých. Možno by len stačilo hnojiť s mierou. Ďakujem.
Ľudmila Gondová
Čo na to hovoria družstevníci
Nespochybňujeme dobrý úmysel pisateľky a môžeme len vyzdvihnúť jej záujem o životné prostredie.
Nechceme svojím hospodárením znižovať kvalitu životného prostredia v okolí Oravského Bieleho Potoka, lebo aj my a naše deti tu žijeme a ani iným nechceme vytvoriť zdraviu škodlivé prostredie.
Je úctyhodné, že pisateľka si čo-to zistila o aplikácii hnojovice. Ale nevieme, či to stačí, aby bol jej pohľad objektívny. Nebolo by namieste robiť si tu vedeckú ašpirantúru, ale z pohľadu našich poznatkov chceme zdôvodniť aplikáciu na našich pozemkoch.
Použitie digestátu podlieha zákonom a my ich v praxi rešpektujeme. V prvom rade je potrebné uviesť, že digestát je rozborovaný a jeho použitie podlieha schváleniu Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu. Dodávateľ digestátu tieto povolenia má a nám ich poskytol. Na základe rozborov a odporúčania odborných prameňov spomínaný digestát aplikujeme.
Autorka má pravdu, že sa má zaorať, ale to je v prípade aplikácie na ornú pôdu. V prípade použitia na trvalé trávne porasty je to z pochopiteľných dôvodov nemožné. Odporúčané sú diskové zapravovače, ale povrchový roztrek legislatíva u nás nezakazuje. V prípade digestátu je únik dusíka do ovzdušia ďaleko nižší ako u hnojovice alebo maštaľného hnoja, lebo jeho využiteľnosť rastlinou je ďaleko vyššia a rýchlejšia (85 percent).
Pisateľka má pravdu o využití vo vegetačnom období. Vegetačné obdobie ale nie je definované dátumom, ale klimatickými podmienkami.
Z výskumu vieme, že u pšenice je zaznamenaný rast do mínus štyri stupne Celsia. Zákon hovorí, že aplikácia je možná, pokiaľ nie je na poli viac ako osem centimetrov snehu a pôda nemá menej ako mínus päť stupňov Celsia.
Je tiež uvedené, že po 15. novembri by už k aplikácii nemalo dochádzať, ale v tomto prípade nás dodávateľ z dôvodu opravy technológie na zariadení skladu požiadal o mimoriadny vývoz. Aplikácia tri- až štyrikrát v priebehu vegetácie je dokonca odporúčaná. Skorá jarná a jesenná aplikácia má vyššiu účinnosť. Na jar sa dokonca kvôli mokrejším pozemkom odporúča aplikácia na mierne zamrznutý pozemok.
Netreba sa báť ani toho, že dôjde k predávkovaniu. Hnojovica podľa rozborov obsahuje 0,5 až 0,8 percent dusíka v pôvodnej hmote. Ak dáte dávku 10 ton na hektár, tak aplikujete na hektár 18 až 30 kilogramov dusíka. V prípade štyroch aplikácií je to okolo 100 až 120 kilogramov na hektár.
Ak si kúpite zemiaky z Holandska alebo v Poľsku, buďte si istí, že dostali minimálne 240 až 260 kilogramov dusíka na hektár. Dvadsaťročné skúsenosti z Dánska hovoria, že digestát nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, a nebola z tohto dôvodu zaznamenaná žiadna choroba. A to vyvezú 2,5 milióna ton digestátu. A to nehovorím o Nemecku, kde je okolo osemtisíc takýchto bioplynových staníc a všetok digestát sa používa na hnojenie rastlín.
Výskumníci hovoria, že digestát je najekologickejšie hnojivo. Zlepšuje mikrobiálny život v pôde a za to, že je zásadité (pH okolo 8), je vhodné na kyslú pôdu, ktorej je v našom katastri väčšina. Dokonca výsledky výskumu hovoria, že rastliny hnojené digestátom sú zdravšie a v prípade niektorých plodín bolo potrebné uskutočniť menej chemických postrekov voči škodcom. Rastliny boli zdravé.
Ak pisateľka priznala svoj pôvod z gazdovskej rodiny, patrí jej naša úcta, lebo dnes sa k tomu málokto prizná. Mnohí nás, dnešných poľnohospodárov, považujú za akúsi škodnú. Zvykli si na chlieb a mäso v obchode a mnohí ani nevedia, že chlieb, mlieko, mäso, kým príde do obchodu, musí stretnúť aj fekálnu cisternu. Inak, ak by mala pisateľka záujem, radi ju privítame na našom družstve a o uvedenej problematike si môžeme ešte viac pohovoriť.
PD Nižná