S akým posolstvom prišiel Svätý otec?
- Jeho najdôležitejším posolstvom bolo upozornenie na fakt, že Európska únia môže byť len taká silná, aký silný bude každý jeden bežný obyčajný človek na ulici. Bohužiaľ, ako to Svätý Otec veľmi trefne vystihol, z toho dnes akoby sa stávala len súčiastka v stroji, spotrebný tovar na jedno použitie. Dnešná doba človeku totiž berie dôstojnosť. V tomto však pápež prišiel aj ako svedok toho, že sa to dá zmeniť – celý jeho život je totiž veľkým svedectvom lásky a pomoci aj tomu najposlednejšiemu človeku z posledných.
Ktorá téma z jeho prejavu vás najviac zaujala?
- Celkom určite upozornenie na potrebu vrátenia dôstojnosti človeku v celej jeho šírke. Svätý otec totiž vysvetľuje, že potvrdzovať ľudskú dôstojnosť znamená uznať drahocennosť ľudského života, ktorý je nám darovaný zdarma, a preto nesmie byť predmetom výmeny alebo predaja. Toto je oblasť, ktorej sa ako predseda Pracovnej skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v rámci Európskej ľudovej strany dlhodobo venujem, a v ktorej sa už síce mnohé podarilo, ale väčšinu máme ešte pred sebou.
Ako bude parlament ďalej pracovať so slovami Svätého Otca?
- Pápež na pôdu Európskeho parlamentu neprišiel zo straníckym politickým programom, a tak verím, že jeho slová neboli a nebudú odmietané len na základe toho, že k takej či onakej straníckej agende sa katolícky pápež nehodí. Neprišiel sem ani ako zaujímavosť, ktorú si treba akurát tak obzrieť. Prišiel sem ako ten, ktorý napĺňa slová skutkami. A to je nasledovaniahodné každým z nás. Pre mňa je to veľké povzbudenie pokračovať v mnohých začatých snahách o ochranu ľudského života a dôstojnosti človeka.