DOLNÝ KUBÍN. Niektorých zo stodesať predajcov, ktorí prišli na minulotýždňové Katarínske trhy na Námestí slobody, nahneval zákaz stavať stánky vopred. Myslia si, že hádky o najlepšie miesta by odstránil rezervačný systém.
Nespali
Marína Jarovenko z Košíc, predáva oblečenie, chodieva do Dolného Kubína pravidelne. V minulosti, keď sa trhy začínali v pondelok, zvykla si obsadiť miesto už v nedeľu večer. Tento rok mohla prísť na námestie najskôr v pondelok ráno o šiestej.
„Z piatich strán sa tam začali valiť autá, no horor. Kto horšie cúva, koniec. V kancelárii sa niečo vymyslí, no v teréne to funguje celkom ináč. Priamo na námestí autá síce pred šiestou neboli, ale od druhej ráno stáli okolo neho, vrčali a zbytočne kúrili.“
Zuzana z Banskej Bystrice, ktorá predávala medovinu, takisto nebola spokojná. „Minulý rok sme si postavili stánok v nedeľu večer, v pondelok ráno sme vybalili tovar, všetko v pohode. Touto zmenou to zabili. Celú noc sme nespali, striedali sme sa pri strážení miesta.“
Albín Fedor zo Zázrivej predáva balóny a hračky priamo z karavanu. „Bolo by oveľa lepšie, keby to fungovalo ako na jarmoku. Pridelia vám číslo a vec je vybavená.“
Veci treba urýchliť
Obchodníčka Marína si myslí, že organizátori by si mali zobrať príklad z iných miest.
„Na internete majú mapu s očíslovanými miestami. Otvorím, zavolám, zarezervujem. Nadiktujú mi číslo účtu s variabilným symbolom, aby ma mohli identifikovať. Keď platbu uhradím, očíslované miesto je obsadené mojím menom. Ja mám miesto, na ktoré sa nikto nemôže postaviť, oni peniaze. Všetci sú spokojní.“
Poplatok 96 eur za dva dni v pondelok o 16.00 h ešte nemala zaplatený, nestihla. „Päťkrát som šla do kancelárie, vždy šóra. Keďže pracujem sama, musela som sa vrátiť. A keď sa tam človek konečne dostane, účtovníčka začne písať na doklad Katarínske trhy. Veď to mohla mať pripravené dopredu, nech sa to urýchli. Pomohlo by, keby si peniaze vyzbierala od trhovníkov priamo v teréne.“
Zmena sa osvedčila
Dvojdňové Katarínske trhy organizuje Mestské kultúrne stredisko (MsKS). Kritizovanú zmenu odôvodňuje trhovým poriadkom, dodržiavaním nočného pokoja a snahou o vyššiu kultúru.
„Sme v obytnej zóne,“ hovorí riaditeľka MsKS Jana Greššová. „Trhový poriadok stanovuje začiatok trhov na šiestu ráno. Niektorí obchodníci stavali stánky už v noci, čo ľuďom bývajúcim dookola prekážalo. Hádky a dokonca bitky o najlepšie miesta neboli ničím výnimočným. Chceli sme sa tomu vyhnúť, tak sme si najali ochrannú službu, ktorá zabezpečila, aby sa pred šiestou na námestie autá nedostali. Osvedčilo sa to, nezaznamenali sme žiadne incidenty.“
Prvoradí sú ľudia
Obchodníkov na zmenu upozornili, kritika ich prekvapila. „Nám sa nikto nesťažoval. Treba si uvedomiť, že predajca príde na dva dni. Zarobí, odí-de, no my ostávame. A záujmy ľudí, ktorí tu žijú, musia byť pre nás prvoradé. Neželajú si od piatku chodiť pomedzi búdy a šnúry ani byť rušení v noci.“
Do budúcnosti kulturák plánuje popracovať na rezervačnom systéme.
„Musíme najprv vyriešiť označovanie miest, striekať čísla na námestie sa nám nezdá vhodné.“
Najbližšími trhmi v Mestskom kultúrnom stredisku budú vianočné. Od 16. do 17. decembra ich organizuje Oravské kultúrne stredisko.
Ako je to inde
Námestovo, v snahe vyhnúť sa chaosu na Hviezdoslavovom námestí, organizuje väčšinu trhov na Štefánikovej ulici. Miesta tam označuje zmývateľnou farbou.
„Mestskí policajti si to chvália, majitelia obchodov na námestí aj vodiči nadávajú. Nie je to jednoznačné,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Rentka.
Námestie nečísluje ani Trstená. Obchodníci si môže objednať iba sektor, nie konkrétne miesto. V Tvrdošíne sú trhové miesta bezplatné.