DOLNÝ KUBÍN. Najznámejším preukazom študenta, ktorý vydáva škola, je čipová karta ISIC. Medzinárodne uznávaný preukaz poskytuje držiteľovi viaceré výhody aj v zahraničí. Katolícka univerzita v Ružomberku začala od tohto školského roku vydávať nový typ. Najväčší autobusový dopravca v regióne SAD Lirobus ho neakceptuje.
Menšia zľava
Študenti stredných a vysokých škôl cestujúci autobusmi majú na základe študentského preukazu nárok na zľavu vo výške 50 percent z cestovného. Ale ak si na kartu ISIC dobili kredit u prepravcu, dostali vyššiu zľavu.
„Za cestu do Ružomberku som so starým ISICom zaplatila 59 centov,“ hovorí študentka Katolíckej univerzity Zuzana Removčíková z Dolného Kubína. „Teraz mám nový, ktorý čítačka v autobuse neakceptuje, a tak platím v hotovosti 65 centov.“
Vodič autobusu Jozef Mičáň nevie, prečo nové preukazy univerzity prestali fungovať. „Ich držitelia teraz platia v hotovosti vyššiu sumu.“
Usmernenie ministerstva školstva
Emil Jamrich, vedúci Ústavu informačných a komunikačných technológií Katolíckej univerzity, vysvetľuje, prečo preukazy ISIC menili. „Pôvodné karty Mifare Classic sme nahradili novými Mifare DESFire z bezpečnostných dôvodov. Plnili sme usmernenie ministerstva školstva.“
Podľa usmernenia, ktoré vstúpilo do platnosti 1. septembra, preukazy s čipom Mifare Classic možno vydávať najdlhšie do 30. septembra 2015. Vydané preukazy sa môžu používať najdlhšie počas šiestich rokov, čo vychádza zo životnosti kariet garantovanej výrobcom.
Klonované karty
Hlavným dôvodom výmeny kariet Classic je ich ľahké falšovanie. Závažný nedostatok bezpečnosti je známy od roku 2008. Od tej doby odborníci uverejnili viacero odborných článkov, ktoré sa touto témou zaoberajú. Chybu v kartách založených na technológii Mifare Classic potvrdil aj ich slovenský výrobca firma Emtest.
Pavol Lupták z firmy Nethemba dokázal, ako ľahko a lacno sa dajú karty naklonovať. „Stačí k tomu čítačka za 30 eur alebo smartfón s podporou NFC, čistá karta za jedno euro a bezplatný softvér stiahnutý z internetu, ktorý dešifruje kartu a načíta jej obsah. Ďalší bezplatný softvér vyrobí duplikát. Po pár minútach získate čipovú kartu, s ktorou budete jazdiť zadarmo. Vždy, keď miniete kredit, tak si ho zadarmo obnovíte na pôvodnú výšku.“
Pomalý dopravca
Ministerstvo školstva zareagovalo usmernením, SAD Liorbus si zatiaľ vzniknutú situáciu nevšíma. A pritom možno prichádza o peniaze.
V stanovisku riaditeľa SAD Liorbus Jozefa Kedera sa píše, že ich elektronický vybavovací systém používajú šesť rokov a rozsah užívateľov kariet DESFire v regióne Liptov a Orava je malý. Využívajú ho len dve školy. Riaditeľ priznáva do budúcnosti nutnosť zásadnej inovácie. „Už dnes sa ukazuje potreba rozšírenia systému o nové možnosti platby napríklad cez mobilné telefóny, internet alebo bankové karty. Zatiaľ sú tieto systémy nasadzované v doprave ojedinele a ich nasadenie je finančne náročné. Vzhľadom na prebiehajúci vývoj nových zariadení v tejto oblasti, nevieme predpokladať, kedy nasadíme do používania úplne nový odbavovací systém.“
Jednoduché riešenie
Pavol Lupták odporúča pre dopravcu jednoduché riešenie. „Ak čítačky v autobusoch nevedia prečítať nové čipové karty Mifare DESFire, tak by malo stačiť len preflashovat ich firmware, respektíve použiť novšiu verziu obslužného softvéru.“
Pri prechode na karty DESFire upozorňuje na to, že ich staršiu generáciu MF3ICD40 už tiež prelomili. V súčasnej dobe sú bezpečné len Mifare DESFire EV1 a preto doporučuje školám tento typ.
Riaditeľ Jozef Kendera študentom naopak odporúča využiť kartu SAD Lirobus, ktorá stojí 1,65 eura a cestujúci má s ňou nárok na takú zľavu, akú získa s kartou Classic.
Ak všetky školy od 1. septembra 2015 splnia usmernenie ministerstva školstva, počet nových ISIC kariet DESFire sa prudko zvýši. Odporúčanie študentom, aby si kupovali nedokonalú kartu, sa dopravcovi môže vypomstiť. Falšované karty a v súčasnosti zavedené bezplatné cestovanie železnicou mu môžu priniesť nezanedbateľné finančné straty.