DOLNÝ KUBÍN. Od 17. novembra môžu cestovať zadarmo rýchlikmi a osobnými vlakmi deti do pätnásť rokov, študenti a všetci dôchodcovia - invalidní, starobní, predčasní starobní aj vdovci a vdovy.
Dlhý rad
Podľa odhadu nárok na tento druh pomoci štátu má približne polovica Slovákov, ale aj zahraniční dôchodcovia a študenti. Podmienkou je registrácia, preukaz a lístok.
„Povinnosťou všetkých, ktorí chcú cestovať zadarmo, je registrácia a následne pred cestou zaobstaranie lístka s nulovou hodnotou, ktorý je pri diaľkovej doprave viazaný na konkrétny vlak,“ povedala Jana Morháčová, hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK).
Železničná spoločnosť Slovensko vydala za prvé dni registrácie viac ako 200-tisíc preukazov. Na niektoré spoje musela pridávať vozne. Cestovanie zadarmo využilo v prvý deň až 60-tisíc cestujúcich. Prejavilo sa to pri pokladniach.
„Neobedovala som a nemala som kedy ísť ani na záchod,“ hovorí pokladníčka dolnokubínskej stanice, ktorá spolu s Kraľovanmi registruje záujemcov o bezplatné cestovanie a vydáva preukazy na počkanie teda do piatich minút. V Trstenej si cestujúci po podaní žiadosti musí počkať tri dni. Na ostatných oravských staniach vás nezaregistrujú.
Konečne máte robotu
V stredu 19. novembra o jednej hodine popoludní stáli ľudia pri pokladni v Dolnom Kubíne v dlhom rade. Pracovníčka vydáva nielen lístky, ale zároveň tým, ktorí nemajú všetky potrebné doklady, trpezlivo vysvetľuje, čo k registrácii treba. Niekedy sa stretne s negatívnou rekciou. „Jeden dôchodca mi povedal, že konečne máme robotu. Ale mojou prácou nie je len vydávanie lístkov. Teraz nemám na nič iné čas.“
V rade sme oslovili dve dôchodkyne. Preukaz už mali, kupovali lístky s nulovou hodnotou, ktorým sa preukážu sprievodcovi vo vlaku. „Prišli sme zo Serede za kamarátkou,“ hovorí pani Emília. „Keby sme museli za cestu platiť, ostali by sme doma.“
Chorvát Božidar Lebedina žije v Oravskom Podzámku tridsať rokov. Rád využil cestu zadarmo. „Do Kubína chodím dvakrát za týždeň na nákupy. Doteraz som platil 48 centov, teraz nič.“
Spokojná je aj študentka zdravotníckej školy Dominika Šuvadová z Trstenej. Za lístok do Kubína platila 95 centov. „Je to super, ale vlaky sú narvané. Podľa mňa to dlho nevydrží. Aj tak to musí niekto zaplatiť, napríklad naši rodičia na daniach.“
Lístok na bezplatné cestovanie.
Všetci nie sú spokojní
Pred stanicou sme stretli skupinku troch študentiek hotelovej akadémie. Iba jedna z nich cestuje zadarmo. „Vlakom dochádzam každý deň z Martina a lístok ma stál jedno euro,“ hovorí Nikola Štefková. „Nazad chodievam autobusom, lebo nemám vhodný spoj. Škoda. Mohli by vlakové spoje rozšíriť, alebo bezplatné lístky zaviesť aj na autobusy.“
Spolužiačke Lucii Joštiakovej z Valaskej Dubovej nová výhoda nepomôže. „K nám vlak nechodí, musím cestovať autobusom. Za jednu cestu zaplatím 59 centov a to som počula, že autobusy majú zdražieť. Nech aj tie dajú zadarmo.“
Výhrady má aj invalidná dôchodkyňa Angelika Fogašová. Každý deň dochádza za prácou. „Doteraz som si kúpila mesačný lístok raz za mesiac, teraz musím kupovať na každú jazdu jeden nulový. Zbytočne ma to zdržuje a zaťažuje pokladníčky.“
Najviac je dôchodcov a študentov
Medzi približne päťdesiatimi cestujúcimi, ktorí čakali na príchod vlakov do Trstenej a Kraľovian, sme našli len jediného cestujúceho, ktorý si cestu platil.
„Súhlasím s bezplatným cestovaním pre dôchodcov,“ hovorí Ľubomír Janiga z Párnice. „Väčšina má nízke dôchodky. Ale rozhodne nesúhlasím so študentmi. Stačili by im zľavy.“
Po príchode vlaku z neho vystúpila Ema Miklušičáková. Vlakom cestuje každé dva týždne za prácou do Bratislavy. „Platím 11,62 eura a jedno euro za miestenku.“
Na nástupišti ju čakal manžel. „Toľko ľudí som tu ešte nevidel. Každý sa chce prevážať zadarmo.“
Patrila medzi nich aj skupinka troch mladých Dolnokubínčanov, z ktorých jedno dievča malo len štrnásť rokov. Všimli sme si ich na stanici. Aj oni využili možnosť cestovania zadarmo. Domov sa nevrátili a polícia po nich na druhý deň vyhlásila pátranie. Po našom oznámení, že sme ich videli na stanici, pátranie zamerali na železnice. Nakoniec ich našli až na východe v Kysaku. Polícia bude musieť v najbližšej dobe pravdepodobne riešiť viac takýchto prípadov.
Čo trebana bezplatné cestovanie
Na základe registrácie dostanete preukaz, ktorým sa preukážete sprievodcovi vo vlaku. Zároveň musíte mať cestovný lístok s nulovou hodnotou na bezplatnú prepravu, ktorý vám vydajú v pokladni.
Pre deti do šesť rokov nie je nutná registrácia, preukaz ani lístok. Dospelý môže mať so sebou neobmedzený počet detí tohto veku. Deti od šesť do pätnásť rokov potrebujú k registrácii cestovný pas alebo rodný list, preukaz totožnosti zákonného zástupcu a fotografiu.
Žiaci a študenti do 26 rokov s čipovou kartou potrebujú pri registrácii preukaz totožnosti a preukaz študenta vydaný školou. Na počkanie dostanú preukaz zákazníka, vo vlaku predložia nulový lístok na bezplatnú prepravu a čipovú kartu.
Žiaci a študenti bez čipovej karty pri registrácii predložia preukaz totožnosti, fotografiu a školou potvrdenú žiadanku, respektíve preukaz ZSSK, ak ho už majú.
Dôchodcovia do 62 rokov pri registrácii okrem preukazu totožnosti potrebujú potvrdenie od Sociálnej poisťovne o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní a farebnú fotografiu. Získajú preukaz pre poberateľa dôchodku do 62 rokov a vo vlaku predložia nulový lístok a preukaz s fotografiou.
Dôchodcom vo veku 62 a viac rokov pri registrácii postačí občiansky preukaz. Môžu sa rozhodnúť, či si na preukaz zákazníka dajú aj fotografiu pre zjednodušenie cestovania.
Ak si cestujúci bezplatne nezaobstará lístok v hodnote 0 eur a napriek tomu nastúpi do vlaku, môže od neho sprievodca pri kontrole cestovných lístkov požadovať zaplatenie prirážky vo výške 1,50 eur. Najvyššia prirážka môže byť až 30 eur. V prechodnom období, do 11. januára 2015, by sprievodca vo vlaku mal akceptovať to, že cestujúci s nárokom na jazdu bezplatne si lístok nestihol zabezpečiť, musí však mať preukaz.
Zakúpenie nulového lístku je dôležité preto, aby ŽSSK získalo informácie o vyťaženosti vlakov, ktoré využije pri zostavovaní nového cestovného poriadku od 14. decembra.