BRATISLAVA. Viac ako 80 žiakov a študentov vyznamenalo ministerstvo školstva pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva za úspešné reprezentovanie Slovensko na medzinárodných predmetových olympiádach a športových či umeleckých súťažiach. Pamätný list sv. Gorazda im odovzdal minister školstva Peter Pellegrini. Medzi ocenenými boli aj dvaja študenti námestovského gymnázia Samuel Sládek a Tomáš Tvarožek.
Matematik z Námestova získal v Afrike bronz
Samuel Sládek z Námestova je 16-ročný septiman, ktorého veľkým koníčkom je matematika. Po víťazstve v matematických olympiádach na školskej, regionálnej a krajskej úrovni sa dostal sa až do celoslovenského kola, z ktorého postúpil do celosvetového finále v juhoafrickom Kapskom meste.
Zážitkov si Samuel priviezol neúrekom, no najviac ho potešil zisk bronzovej medaily.
„Na africký kontinent sme vyrazili druhý júlový týždeň. Ešte predtým sme však v júni absolvovali niekoľkodňové spoločné sústredenie, kde sme sa mohli lepšie spoznať.“
Slovenskú výpravu tvorilo šesť mladých riešiteľov a dvaja koordinátori. Zaujímavosťou je, že jedným z koordinátorov bol aj Samuelov brat Filip, ktorý sa v stredoškolskom veku takisto tešil z medaily z tohto podujatia.
„V Kapskom meste sme strávili celý týždeň. Organizátori pre nás okrem zložitých príkladov pripravili aj bohatý sprievodný program a niekoľko exkurzií. Bolo úžasné stretnúť na jednom mieste toľko ľudí z rôznych kultúr. Čas strávený v tomto meste nás veľmi obohatil, skvele som si precvičil angličtinu a do budúceho života je to veľká skúsenosť,“ povedal s úsmevom Samuel.
Samotnému riešeniu úloh venovali súťažiaci dve dopoludnia. Na vyriešenie troch príkladov mali k dispozícii štyri a pol hodiny. Počas oboch dní sa mu podarilo vyriešiť dva z troch príkladov, čo ho s celkovým súčtom 21 bodov radilo na delené tretie miesto.
Lepšie sa spomedzi našich umiestnil už len jeden kolega z tímu, ktorí ma čínske korene. Ten obsadil 2. miesto. Samuel na záver dodal, že v tejto oblasti sú absolútnou veľmocou práve Číňania, ktorí sa pravidelne niekoľko rokov umiestňujú na tých najvyšších pozíciách.
Tomáša fascinuje biológia, zaujal aj v Istanbule
Druhým oceneným oravským študentom bol Tomáš Tvarožek z Mútneho. „Od začiatku štúdia na strednej škole ma fascinovala biológia. Pravidelne som sa zúčastňoval olympiád, z ktorých sa mi podarilo priniesť druhé a tretie miesto z celoslovenských kôl.“
Práve tieto úspechy ho vyniesli až do vybraného sedemčlenného tímu študentov, ktorí začali dlhodobo pracovať na svojich, tentokrát environmentálnych projektoch. „Svoj výskum som zameral na Možnosti revitalizácie rašelinísk na príklade mútňanského rašeliniska. Trval niekoľko týždňov a veľmi mi pomohli pracovníci CHKO Horná Orava.“
Prácu si Tomáš neskôr obhájil pred odbornou komisiou a keďže zvládol aj pohovor v anglickom jazyku, stal sa jedným z dvoch študentov, ktorí v máji reprezentovali Slovensko na celosvetovom kole.
„Vycestovali sme do Istanbulu a bol to naozaj skvelý zážitok. Študenti zo štyridsiatich krajín sveta odprezentovali viac ako sto projektov. Každý z nich hodnotilo osem až desať komisií.“
Mladí reprezentanti obstáli v tvrdej konkurencii naozaj skvelo. Tomáš obsadil celkové druhé miesto a jeho partnerka z reprezentácie si dokonca vybojovala zlato.
„Bola to pre mňa obrovská skúsenosť. Istanbul je nádherné mesto. Najviac ma však teší to, že sme si so sebou priviezli dve medaily a takisto veľké množstvo skúseností, ktoré sa nám v budúcnosti určite zídu.“