BOBROV. Zhruba 700-tisíc eur chce obec získať z ministerstva životného prostredia na zmenu palivovej základne v miestnej základnej škole. V súčasnosti je budova vykurovaná kotlami na drevo a uhlie.
„Majú viac ako päťdesiat rokov, od postavenia budovy sme ich nemenili,“ hovorí starosta Anton Grobarčík. „Jeden z nich doslúžil pred pár rokmi. Zatiaľ na vykúrenie školy, ktorá je zateplená a sú v nej aj vymenené okná, stačí druhý. No nevieme, dokedy vydrží. Nechceme čakať na havarijný stav.“
Okrem toho, že sú kotly dlhoročným používaním v zlom technickom stave, po dokončení telocvične, ktorá bude vykurovaním napojená na školskú budovu, by nedokázali vykúriť obidva objekty.
Pri príprave projektu na zmenu palivovej základne obec vedela, že už nechce vykurovanie tuhým palivom. Zvažovala peletky a štiepku, napokon však upustila aj od nich. Do úvahy neprichádzalo ani kúrenie plynom, keďže obec nie je splynofikovaná.
„V súčasnosti je trendom, a zároveň prospešné k životnému prostrediu, využívanie obnoviteľných zdrojov tepla. Preto sme sa zamerali na špeciálny spôsob kúrenia tepelnými čerpadlami.“
Podľa projektu by sa malo v školskom areáli urobiť štrnásť podzemných vrtov, z ktorých budú dve tepelné čerpadlá čerpať tepelnú energiu zo zeme a vykurovať ňou školu a telocvičňu. Či tento netradičný projekt prejde, by mala obec vedieť začiatkom budúceho roka.