NÁMESTOVO. Z takmer 950 ľudí v okrese ostalo päťsto. Reč je o poberateľoch dávky v hmotnej núdzi povinných odrobiť mesačne 32 hodín v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckej činnosti. „Niektorí odmietli, iní preukázali pracovné dohody alebo zmluvy,“ povedala na ostatnom rokovaní Združenia miest a obcí Bielej Oravy Margita Podstavková, riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove.
Pre jedných prínos, pre iných starosť
V júli si dávku odpracovalo 317 nezamestnaných, v auguste 351, v septembri 337. „Nie všetci, ktorí ponuku prijali, aj skutočne pracovali,“ informovala riaditeľka starostov. „Napríklad v septembri zo 429 ľudí reálne robilo 337. Prvotné problémy v komunikácii s poberateľmi dávky sa utriasli. V súčasnosti nezaznamenávame výrazné nedostatky, verím, že práce sú pre vás prínosom.“
Čo obec, to iná situácia. Breziansky starosta Ladislav Matejčík v novinke prínos nevidí. „Na dedine, akou ja naša, to nefunguje. Dostali sme na starosť dvadsať ľudí. Koordinátor príde pozbierať dochádzku. Keby nezamestnaných v teréne reálne kontroloval, mali by rešpekt. Chápem, že ak má ísť do ôsmich dedín, tak ich neobíde, ani keby lietal, no pozíciu koordinátora v takejto podobe považujem za zbytočnú.“
Starosta Oravskej Polhory Peter Horváth má opačnú skúsenosť. „Máme pomocného koordinátora, pracuje na obecných službách. Ľudí prideľujeme jednotlivým zamestnancom, ktorí ich prizerajú.“
Kto má školiť?
Starostom sa nepáči povinnosť zabezpečiť nezamestnaným školenie o ochrane a bezpečnosti pri práci. „Je to v rozpore so zákonom o majetku obcí, pretože nie sú našimi zamestnancami,“ upozorňuje starosta Brezy. „Môže obec zaplatiť faktúru cirkevnému zboru? Nie, hoci by išlo o prospešnú vec. Toto je rovnaký prípad. Školenie by mal zabezpečovať úrad práce centrálne. My im máme dať robotu.“
Úrad práce v tejto chvíli nevie, či požiadavke starostov vyhovie.
„Nie je to uzavretá vec, stále sa o nej rokuje,“ povedala Podstavková.
Trojnásobne viac
Na rokovaní ZMOBO rezonovali aj pracovné prostriedky. „Treba ich trojnásobne viac,“ zaznelo z úst starostov. „Dnes mu dáte rukavice alebo vestu, zajtra ich stratí alebo prepije. Vieme, s akými ľuďmi robíme, a treba s tým jednoducho počítať.“
Pracovné náradie a ochranné prostriedky zabezpečil úrad práce.
Do Námestovského aj Tvrdošínskeho okresu rozdelil dokopy štyritisíc pracovných rukavíc piatich druhov, osemsto reflexných viest, tristo metiel, po dvesto lopát, motýk a rýľov, 160 hrablí, 120 kôs, 80 sekier a 70 fúrikov.
„Potrebu na budúci rok sme nahlásili na ústredie, malo sa to riešiť centrálnym verejným obstarávaním,“ dodala zástupkyňa úradu.