DOLNÝ KUBÍN. Žiaci ZŠ Petra Škrabáka sa učia na čerstvom vzduchu. V rámci projektu Zelená škola majú jednu učebňu v záhradnom altánku.
Ovocie zo svojich stromov
Škola sa ako jedna z ôsmich na Slovensku zapojila aj do projektu Záhrada, ktorá učí a riadi sa mottom V záhrade, kde to pučí, tam sa dobre učí.
„Deti sa starajú o vlastné kvetinové a zeleninové záhony,“ hovorí riaditeľka Magdaléna Kubisová. „Vytvorili náučný chodník, kompostovisko, jazierka, dažďovú záhradu, ovocný sad, v ktorom každý strom patrí jednej triede.“
Do projektu sú zapojení všetci žiaci, zamestnanci školy, nenahraditeľná je spolupráca s rodinou a okolitou komunitou. Pedagógom pri environmentálnej výchove pomáhajú deti Žiackej univerzity. Starší žiaci učia mladších.
Najlepšia päťka
Škola ako jediná dostala možnosť spropagovať svoju činnosť v Bratislave na celoslovenskej konferencii spojenej s certifikáciou programu Zelená škola a udeľovaním ceny Živel, na ktorú ju nominovali ako jednu z piatich na Slovensku.
„Pri prezentácii sa nás pýtali, či sa deti do projektu zapájajú,“ hovorí riaditeľka Magdaléna Kubisová. „Musím povedať, že do záhrady chodia rady. Tešia sa, keď kvitnú kvety a stromy, keď zbierajú úrodu.“ Altánok v záhrade prerobili a teraz sa v ňom učia. Využívajú všetko, čo im príroda na školskom pozemku ponúka. Sledujú vývoj motýľa, žaby, ako zo semiačka vyrastie rastlina.
„Na chémii určujeme kyslosť, na slovenskom jazyku sa učia slovné druhy,“ hovorí učiteľka Mária Studenovičová.
Siedmačka Nina Prachárová chodí do triedy v záhrade rada. „Lepšie sa mi učí na čerstvom vzduchu a pri prirodzenom slnečnom svetle ako v triede pri umelom.“ So spolužiakmi sa stará o mladú višňu. „Zatiaľ úrodu nemala, ale kamaráti z iných tried už zo svojich stromov oberali jabĺčka. Dúfame, že na budúci rok už višne jesť budeme.“