DOLNÝ KUBÍN. S cieľom podporiť záujem o technické smery štúdia prišli na Oravu zástupcovia Slovenskej technickej univerzity (STU). Stretli sa so študentmi oravských stredných škôl a gymnázií.
Formuly na štart
Strojári so sebou priviezli tri formuly. Jednu so spaľovacím motorom, druhú na elektrický pohon a tretiu s minimálnou spotrebou. Každá stojí viac ako stotisíc eur.
„Vyrobili ich naši študenti a zapojili sa s nimi do medzinárodnej súťaže,“ hovorí Marián Králik, prodekan strojníckej fakulty STU. „Pri ich stavbe pomáhali strojári, elektrotechnici a dizajnéri.“
Upozornil, že nastal mierny pokles v záujme o technické štúdium. „Musíme presvedčiť hlavne rodičov, pretože len 1,6 percenta našich absolventov je nezamestnaných. Už počas štúdia dostávajú ponuky a pracujú. To je veľký argument pri rozhovore s deťmi.“
Podpora študentov
Sponzorom jednej z formúl je aj Miba Sinter Slovakia z Dolného Kubína. Riaditeľ Vladimír Toman sa na akciu prišiel pozrieť. „Toto je vhodná forma propagácie pre mladých ľudí. Technické smery štúdia nie sú dostatočne propagované, čo je chyba.“
Miba už niekoľko rokov podporuje vyučovanie stredoškolákov a vysokoškolákov. V súčasnosti je do jej programu zaradených 61 stredoškolákov. Patrí medzi nich aj Matúš Dechtár z Odbornej školy v Kňažej. S tromi spolužiakmi dokazoval zručnosť a vedomosti v súťažiach. „Super akcia. Skončili sme tretí a dostali ponuku študovať na vysokej škole.“
Ženy nezaostávajú
Farby dolnokubínskeho gymnázia hájila Lucia Škutová. „Baví ma matika aj fyzika, preto by som chcela študovať niečo technické.“
Prodekan vyzdvihol šikovnosť žien. „Vedúcou jedného tímu je študentka.“
Vladimír Toman ho podporil. „Rozšírený mýtus, že ženy nepatria ku technike, nie je pravdivý. Môžem potvrdiť, že sa výborne uplatnia na viacerých technických aj výrobných pozíciách.“