ZUBEREC/ORAVICE. Do niektorých častí oravských Západných Tatier sa počas tohtoročnej končiacej letnej turistickej sezóny turisti nedostali, chodníky blokovalo odstraňovanie stromov po vetrovej kalamite z konca minulého roka a mája tohto roku.
V ostatných lokalitách národného parku bolo menej ľudí pre zlé počasie. Zmenou oproti minulosti je aj nárast počtu takzvaných online turistov. Sú to mladí ľudia, ktorí nevedia používať mapy a počas celej túry nepustia z ruky mobil.
Pre kalamitu uzavreté
V ochrannom obvode Habovka Štátnych lesov Tatranského národného parku boli počas tohtoročnej sezóny otvorené dva chodníky, zo Zuberca na Zverovku a z Brestovej do Blatnej. Najkrajšie trasy, z Bielej skaly na Sivý vrch, ako aj zo Zuberca cez Ivanov do sedla Pálenica, lesníci po dvoch vetrových kalamitách uzavreli.
„Do spracovania kalamity sme nasadili trinásť lanoviek a viacero ťažobných partií, zabezpečiť sme museli aj bezpečnosť na pracoviskách,“ hovorí vedúci ochranného obvodu Ján Šuvada. „Okresný úrad preto vydal zákaz vstupu do najviac zasiahnutých oblastí. Predpokladali sme, že sa nám podarí sprístupniť lokality pri chodníkoch do konca septembra. Daždivé leto však tempo prác spomalilo a kalamita stále nie je spracovaná. Sme radi, že turisti mali pochopenie a rešpektovali uzáveru.“
V ochrannom obvode Zverovka chodníky pre popadané stromy uzavreté neboli. „Kalamita však ovplyvnila pocity najmä pravidelných turistov,“ povedal vedúci obvodu Juraj Majerčák. „Porovnávali Roháče pred a po vetrovej kalamite. U mnohých bolo cítiť nostalgiu, u iných rešpekt pred silou prírody - vetrom.“
Rozhodovalo počasie
Tohtoročná letná sezóna bola v Roháčoch iná ako predošlé. Ovplyvnil ju najmä dážď. „Návštevníci prestali plánovať turistiku v Roháčoch a aktuálne využívali slnečné dni,“ povedal Juraj Majerčák. „Práve počas nich bola návštevnosť Roháčov vysoká, i keď celkom za turistickú sezónu určite podpriemerná.“
V niektorých častiach sa zmenila skladba návštevníkov. „Prevládali slovenskí turisti a vysoký podiel z toho boli mladé rodiny s deťmi,“ hovorí Ján Krušpán.
Presné počty turistov vedúci ochranných obvodov nemajú. Počas slnečných dní však na vrcholky Roháčov vystúpi aj tritisíc turistov. V oravickej časti Západných Tatier je ich denne zhruba osemsto. „Využívajú naše sprístupnené lesné cesty na prechádzky,“ povedal Krušpán. „Veľa ľudí si za cieľ vyberá náučný chodník cez Juráňovu dolinu a menší podiel turistov smeruje cez Bobrovecké sedlo na hrebeň Západných Tatier.“
Dezorientovaní turisti
Zaujímavosťou ostatných rokov na horách je čoraz viac sa prejavujúca závislosť mladých ľudí na mobiloch. Lesníci majú pre týchto návštevníkov aj špeciálne pomenovanie.
„Nazývame ich online turisti,“ hovorí Majerčák. „Mobil nepustia z ruky, slúchadlá nevytiahnu z uší. Turistickú trasu si pozreli na internete, alebo si ju doštudujú v mobile. Nenavštívia informačné centrum, nemajú mapu a akoby odmietali čítať informačné smerovníky. Mnohokrát sa práve preto stretávame s úplne dezorientovanými návštevníkmi. Mám pocit, že pred 10 až 15 rokmi sa návštevníci lepšie orientovali v horách. Každý mal mapu, čítal informačné tabule, všímal si turistické značky.“
Práce pred uzáverou
Turistické chodníky lesníci kontrolujú a upravujú priebežne počas celej sezóny, pred jej začiatkom aj po skončení. „Koniec sezóny neznamená, že máme do polovice júna s turistickými chodníkmi pokoj,“ povedal Juraj Majerčák. „Dôležitá je istá prevencia na nich. Pred napadnutím snehu ich skontrolujeme, odstránime nedostatky, ktoré by mohli pri jarnom topení snehu spôsobiť vážnejšie škody.“
V Oraviciach tento týždeň pracovníci TANAPu rozmiestňujú informačné tabule o sezónnej uzávere. Odstraňujú odpadkové koše a čistia chodníky od odpadkov. Na záver sezóny každoročne odstraňujú aj tabule informujúce o náučnom chodníku Juráňovou dolinou.
„V najexponovanejších častiach sú chodníky na záver sezóny poškodené,“ hovorí vedúci ochranného obvodu Oravice Ján Krušpán. „Ak počasie dovolí, opravíme ich ešte tento rok počas sezónnej uzávery. Ak nie, opravy urobíme pred otvorením chodníkov na jar.“