TVRDOŠÍN. „V Tvrdošíne ani v Oraviciach sa známym z Čiech nepodarilo zohnať jedinú pohľadnicu Oravy,“ hovorí Tvrdošínčanka Marta. „Napokon domov pozdrav predsa poslali, ale bola na ňom vyobrazená jedna z miestnych dedín.“
Pohľadnice boli kedysi v obchodoch, novinových stánkoch, informačných kanceláriách, predajniach so suvenírmi či na poštách. Dnes už miest, kde sa dajú kúpiť, veľa nie je. Aj záujem o ne o niečo klesol.
Každý rok je iný
V Zuberci, podroháčskej a najnavštevovanejšej obci na Slovensku, kúpite pohľadnice na viacerých miestach. Najčastejšie turisti vyhľadávajú turistické informačné centrum, kde okrem nich získajú aj všetky potrebné informácie. Najlepším obdobím na predaj pohľadníc sú letné prázdniny, a ak je dostatok snehu, aj zimná sezóna.
„Priemerne predáme v auguste 640 pohľadníc, ale každý rok je iný,“ hovorí Zuzana Pilarčíková. „Výrazný pokles sme zaznamenali pri porovnaní rokov 2008 a 2009. Predaj klesol z 1435 na 805. Rozdiel však určite súvisel s prechodom na novú menu, nevýhodným kurzom, aj nižšou návštevnosťou Slovenska. Rok nato sa však už zase vyrovnal roku 2008.“
Aj v Zuberci evidujú o niečo nižší záujem o klasickú formu pozdravu z dovoleniek. Pred siedmimi rokmi predaj presiahol 3300 kusov, v roku 2006 dvetisícku. „Je však ťažké porovnávať tieto obdobia, pretože vtedy bola v obci jedna predajňa suvenírov a pošta, kde sa dali kúpiť pohľadnice. Dnes sú v našom okolí tri obchody, pošta a veľa pohľadníc máme na propagáciu a dávame ich zadarmo.“
Hory, kostolíky aj hrad
Trstenské informačné centrum prevádzkuje mesto, pohľadnice sú teda jedným z jeho propagačných materiálov. Niektoré sú na predaj, iné v rámci propagácie zadarmo. Najnovšie pohľadnice mesta a Oravskej priehrady sú z minulého roka. Samospráva dala urobiť 4800 kusov. „Nástupom elektronickej komunikácie sa určite znížil predaj a distribúcia pohľadníc nielen u nás, ale celkovo vo svete,“ hovorí Katarína Šefčíková. „Aj naďalej však zostávajú klasickým pozdravom z dovolenky.“ Okrem obyčajných pohľadníc majú v trstenskom centre aj špeciálne, drevené, o ktoré je veľký záujem.
Návštevníci, či už Trstenej alebo Zuberca, si kupujú pohľadnice na pamiatku, mnohí ich však stále aj posielajú domov. „Podľa predaja poštových známok vieme, že väčšina našich zákazníkov pohľadnice posiela,“ povedala Zuzana Pilarčíková. „No berú si ich aj na pamiatku, keď si hory nemôžu sami odfotiť pre hmlu alebo oblačnosť.“
V trstenskom centre návštevníci kupujú najmä vyobrazenia miest a obcí, záujem je o Zuberec, gotické drevené kostolíky v Tvrdošíne a Leštinách, Roháče a v neposlednom rade o Oravský hrad. V Zuberci vyhľadávajú najmä pohľadnice s horami, na druhom mieste je Múzeum oravskej dediny, obec, Orava a napokon vyobrazenia Slovenska. Kupujú ich najmä českí turisti, Poliaci sú zase zvyknutí posielať ich v obálke.
Zánik im nehrozí
Okrem turistických kancelárií sa pohľadnice ešte stále dajú kúpiť aj na pobočkách pôšt. Majú viacerých dodávateľov a každá pobočka si ich objednáva individuálne, podľa potreby. „Ak majú naši dodávatelia motívy konkrétnej lokality, snažíme sa vyjsť poštám v ústrety a dodať im presne to, čo potrebujú,“ hovorí hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.
Samostatnú štatistiku poslaných pohľadníc podnik nevedie, predajnosť však aspoň čiastočne približuje evidencia zásielok druhej triedy do 50 gramov. „Väčšina zákazníkov práve takto posiela pohľadnice. Vlani sme doručili viac ako 141 miliónov takýchto listov.“
Všetci oslovení sa zhodli, že zánik pohľadníc a tradičného posielania pozdravov poštou napriek uponáhľanej dobe a elektronickým prostriedkom nehrozí.
„Myslím, že záujem o ne sa bude zvyšovať a postupne sa im prinavráti niekdajšia sláva,“ hovorí Katarína Šefčíková. Jej slová potvrdila aj hovorkyňa pošty. „Slováci stále využívajú tradičné formy komunikácie, o čom svedčí posielanie pohľadníc napríklad v lete či pred Vianocami.“