TRSTENÁ. Pred časom zdravotné sestry a pôrodné asistentky Hornooravskej nemocnice spísali petíciu. Žiadajú v nej dorovnanie pohyblivej zložky platu do úrovne, akú majú ich kolegyne v ostatných nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Riešenie nerovného odmeňovania žiada aj podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová z Nižnej.
Takmer minimálna mzda
Otvorený list Erika Jurinová adresovala začiatkom mesiaca predsedovi Žilinského samosprávneho kraja aj vedeniu trstenskej nemocnice. Poukazuje na to, že hoci má zariadenie vyrovnané hospodárenie, do mzdového ohodnotenia sestier a pôrodných asistentiek, najmä osobných príplatkov, investuje podstatne menej ako okolité župné nemocnice.
Nemocnica pri odmeňovaní zákon neporušuje, podpredsedníčka Národnej rady však upozorňuje aj na morálnu stránku problému.
„Sestry vykonávajú zodpovednú prácu, ktorá je náročná a namáhavá, avšak aj po mnohých rokoch praxe majú len o niečo vyšší plat, ako je minimálna mzda na Slovensku,“ píše v liste. „Táto situácia sa následne odráža v celkovej motivácii personálu a kvalite poskytovanej starostlivosti. Bolo by poľutovaniahodné, keby sestry odchádzali za lepšími podmienkami do zahraničia a naše nemocnice by prišli o dlhodobo budovaný odborný zdravotnícky personál.“
Predsedu kraja aj riaditeľku žiada o vyrovnanie diskriminačného finančného ohodnotenia.
Nárokovateľný je len tarifný plat
Predsedovi Žilinského samosprávneho kraja Jurajovi Blanárovi priniesol petíciu trstenských sestier krajský poslanec Vojtech Koleják. Zároveň navrhol prijať uznesenie, aby sa župan zaoberal platovou diskrimináciou v trstenskej nemocnici. Za prijatie uznesenia hlasovali tridsiati poslanci. Z jedenástich oravských boli siedmi za, zdržal sa Ivan Šaško, Anton Bukna a František Poleta, na hlasovaní nebol Ján Neznámy.
Na otvorený list podpredsedníčky reagoval Juraj Blanár uplynulý týždeň. Upozornil, že Hornooravská nemocnica, rovnako ako ostatné, je právnickou osobou a teda má vlastnú právnu subjektivitu. „Každá nemocnica má vypracované interné mzdové predpisy zohľadňujúce náročnosť práce jednotlivých kategórií pracovníkov,“ uviedol. „Nárokovateľnú časť mzdy tvorí tarifný plat. Organizácia zaraďuje zamestnancov na základe dohodnutého druhu práce a podľa katalógu pracovných činností.“
Podľa jeho informácií sa platy sestier v župných nemocniciach postupne zvyšovali od roku 2003, kedy niektoré zariadenia prešli zo štátu na samosprávne kraje.
„Vývoj miezd sa odvíja od východiskovej pozície v minulosti. K vyrovnaniu tarifnej mzdy medzi sestrami v nemocniciach kraja došlo až v roku 2013 riaditeľkou Eleonórou Kadlečíkovou. Snahou súčasného vedenia je spravodlivé a adekvátne ohodnotenie práce všetkých zamestnancov v porovnateľnej výške.“
Akým spôsobom, kedy, a či vôbec sa bude zvyšovať nie tarifná časť, ale osobné príplatky trstenských sestier, zostáva stále otázne.