TRSTENÁ. Päť čísiel napovedá o zdraví človeka - 0-30-5-120-80. Prvé hovorí o nefajčení, druhé v sebe ukrýva polhodinu pohybu denne, tretie je normálna hladina cholesterolu v krvi a posledné dvojčíslo je optimálny tlak. Niekedy netreba veľa, aby človek minimalizoval riziko infarktu či mozgovej príhody.
Fajčenie a infarkty
Nedávno otvorená kardiologická ambulancia v Hornooravskej nemocnici zorganizovala prvýkrát na Hornej Orave dlhoročnú celoslovenskú akciu MOST - mesiac o srdcových témach. Dvere do ambulancie mal otvorené každý, kto chcel zistiť, v akom stave je jeho srdce. Lekári čakali nával ľudí. „Žiaľ, tí, ktorí prišli zvonku, by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky,“ hovorí kardiológ Alexander Klabník. „Vyšetrenie zadarmo a bez čakania využili aspoň zamestnanci nemocnice.“
Pri preventívnom vyšetrení lekára v prvom rade zaujímalo, či je pacient fajčiar. Podľa rôznych svetových štúdií je totiž práve fajčenie jedným z hlavných dôvodov infarktov, ktoré v súčasnosti postihujú čoraz viac mladších ľudí. „Kedysi nefajčilo toľko ľudí ako dnes a fajčiarmi boli najmä muži,“ hovorí. „Dnes fajčia už aj mladé dievčatá a najhoršie je, ak cigarety kombinujú s antikoncepciou. Je dokázané, že ženy – fajčiarky majú omnoho väčšie riziko infarktu ako ich rovesníčky nefajčiarky. Samozrejme, na zdraví srdca nepridá ani stres a uponáhľaná doba. Mnohí riešia zdravotné ťažkosti, až keď sú akútne.“
Tichý zabijak - cholesterol
Slovensko patrí k európskym krajinám, v ktorých zomiera v porovnaní s ostatnými krajinami na srdcovocievne choroby najviac ľudí. Okrem fajčenia ich spôsobuje aj vysoký krvný tlak či veľa cholesterolu v krvi.
„Mnohí roky vedia, že majú zvýšený cholesterol, ale nezaoberajú sa tým,“ hovorí Alexander Klabník. „Väčšinou povedia, že skúsia zmeniť stravu alebo schudnúť. Potom sa 45-roční čudujú, keď prekonajú infarkt. Normálna hladina cholesterolu je päť, ak má niekto nad sedem, už ho chudnutím znížiť nedokáže. Je to dané geneticky a treba liečbu.“ Kedysi lekári upozorňovali, že pri zvýšenom cholesterole pacienti nemôžu jesť vajíčka, musia sa vyvarovať mastných jedál či masla. Dnes je trend iný. „Všetko s mierou môže byť. Ani kúsok slaniny nezaškodí, ak má človek dostatok pohybu. Najnebezpečnejšie sú nasýtené tuky, ktoré obsahujú viaceré margaríny.“
Pomocou špeciálneho prístroja kardiológ ľuďom odmeral aj obsah tuku a skladbu tela.
Dôležitá prevencia
Všetky namerané hodnoty vyhodnotil počítačový program, ktorý určil, aké veľké je riziko, že pacient do desiatich rokov od vyšetrenia ochorie na nejakú srdcovú chorobu. „Keď to človek vidí v grafoch, skôr pochopí a sám si uvedomí, že s tým musí niečo robiť. Mali sme napríklad pacienta, ktorý mal za súčasného stavu 30-percentné riziko. Keby dosiahol všetky cieľové hodnoty, mal by len 13 percent. Takéto výsledky pomôžu pacientovi uvedomiť si, že musí prevziať zodpovednosť za svoje zdravie. Môžu byť smerodajné aj pre obvodných lekárov, ktorí nie sú odborníkmi na kardiológiu.“
Preventívne vyšetrenia srdca majú význam najmä u ľudí od 40 do 60 rokov. Už aj deťom však lekári robia vyšetrenia na hladinu cholesterolu v krvi. Cieľom je zistiť, či im niečo hrozí v budúcnosti. „Preto vždy platí, že čím skôr sa začne s prevenciou, tým lepšie.“
Čo lekári zistili pri vyšetreniach?
O vyšetrenie mali záujem prevažne ženy a ľudia so stredoškolským vzdelaním. "Potešilo nás, že väčšina ľudí mala normálny tlak krvi a polovica z nich aj pravidelnú fyzickú aktivitu," povedal kardiológ. Na vyšetrenie prišla iba jedna fajčiarka.
Horšie to však bolo s obezitou a výsledkami cholesterolu v krvi. Polovica ľudí mala nadváhu a tretina trpela na obezitu. Cholesterol nad 6,0 mmol/l mala štvrtina vyšetrených, najvyššia hodnota bola 7,4 mmol/l. Jeden z vyšetrených mužov mal zvýšenú glykémiu 10,6 mmol/l, preventívne vyšetrenie u neho odhalilo doteraz nezistenú cukrovku.