„Štyri roky stačili,“ povedal Juraj Vraňák. Starostovanie na tretinový úväzok v dedine so 175 obyvateľmi považuje za časovo náročnú, a zároveň nevďačnú úlohu.
POKRYVÁČ. Priznáva, že mal veľké oči. No z peňazí, ktoré na úrad prichádzajú od štátu, sa viac urobiť nedalo. Najviac ho mrzia rozbité cesty, teší sa z pozdvihnutia kultúry. Ako starosta Juraj Vraňák končí. Ak uspeje vo voľbách, obci chce pomôcť ako poslanec.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Čo vás v kresle starostu najviac potrápilo?
- Register obnovenej evidencie pozemkov. Bolo to na dlhé lakte a veľa papierovačiek. Obec za komunizmu kúpila pozemky pri úrade aj pri kultúrnom dome, no neboli zapísané. Výsledok je pozitívny, dokopy sme získali tritisíc metrov štvorcových. A konečne vieme, ktoré cesty sú obecné. Už nikto nebude môcť samosprávu tlačiť do údržby cudzích komunikácií.
Čo vás v súvislosti s prácou starostu najviac pobavilo?
- Minulý rok sme organizovali Mikuláša. Páni, s ktorými sme sa dohodli, si pomýlili čas a neprišli. A deti čakali. Musel som sa obliecť do mikulášskeho oblečenia a robiť Mikuláša. S dospelými nemám problém, ale zabávať deti vo veku päť až šesť rokov mi dalo zabrať.

Vaša najdrahšia investičná akcia v obci.
- Rekonštrukcia miestneho rozhlasu. Bol postavený koncom 70. rokov, údržba stála ročne 500 až 600 eur. Vzhľadom na rozpočet, ktorý sa pohybuje od 27-tisíc do 30-tisíc eur, je to veľká položka. Z rezervy premiérky sme na rekonštrukciu dostali 10-tisíc eur, tisíc sme dali zo svojich. Firma odviedla dobrú robotu, rozhlas funguje vynikajúco.
Aký problém vás najviac zamestnal?
- Okrem roepky organizovanie ekumény evanjelikov, ktorých je v dedine 130, a katolíkov. Mal som si na to vyčleniť viac času. Napriek tomu bol výsledok prekvapujúco dobrý.
Pokryváč patrí k najmenším oravským obciam. Ako vidíte jeho budúcnosť?
- Ťažko povedať. Chýba prístup k pozemkom, infraštruktúra, občianska vybavenosť je nulová, za robotou ďaleko. Za štyri roky sme skolaudovali tri domy, a to je úspech.
Aký zákon, nariadenie pre samosprávu by ste čo najrýchlejšie zmenili?
- Zákon o samospráve. Starosta by mal mať aspoň o kúsok väčšie slovo. Dnes keď poslanci zdvihnú ruky, nemá šancu niečo presadiť.
Kedy sa s vami najviac pohádala manželka kvôli verejnej funkcii?
- Manželku zatiaľ nemám. Ale mať dve práce je časovo veľmi náročné. Rodičia hovoria, že mám doma prechodný pobyt.
Čo podľa vás najviac potrápi vášho nástupcu?
- Bude musieť dať do poriadku miestne komunikácie, sú v dezolátnom stave. Z peňazí, ktoré dostane od štátu, po zaplatení energií a nevyhnutnej údržby ledva vyjde na plat starostu a zamestnankyne, ktorá robí na polovičný úväzok.
Čo plánujete robiť po odovzdaní funkcie nástupcovi?
- Dúfam, že sa mi podarí vrátiť sa do sféry, v ktorej som pracoval predtým. Bavila by ma práca technológa.