DOLNÝ KUBÍN. Domáce násilie je trestný čin, za ktorý môže páchateľ dostať od troch až do 25 rokov väzenia. Napriek tomu je podľa štatistík týraná každá štvrtá žena. To je jeden z dôvodov, prečo v roku 2008 začalo v Dolnom Kubíne fungovať Poradenské centrum pre obete domáceho násilia. Od 1. júla tohto roku sa presťahovalo do Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb.
Rôzne formy násilia
Ľudia si pod domácim násilím väčšinou predstavujú bitku. Podľa zákona je fyzickým násilím už aj sácanie a strkanie. Medzi ďalšie formy patrí psychické násilie. „Násilník obeti nadáva, vydiera ju, obviňuje, zastrašuje a ponižuje,“ hovorí pracovníčka poradenského centra Janka Murinová. „Ekonomické násilie zahŕňa zadlžovanie rodiny, neprispievanie financiami a kontrola výdavkov. Pri sociálnom týraní dominantný partner obmedzuje obeti styk s okolím, snaží sa ju izolovať.“
Problémy s políciou môže mať aj človek, ktorý posiela výhražné listy, esemesky alebo sa vyhráža cez telefón.
Činnosť centra
Centrum pomáha nielen obetiam domáceho násilia, ale aj osobám v sociálnej núdzi a ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii.
„Zabezpečujeme právnu, psychologickú, sociálnu a pedagogickú pomoc,“ hovorí Janka Murinová, ktorá ochotne pomáha aj pri riešení bývania v krízovej situácii, spísaní rôznych žiadostí a písomností.
„Úzko spolupracujeme s políciou, súdmi, lekármi, starostami a ďalšími odborníkmi,“ hovorí psychológ centra Dušan Vlkolinský. „Sme prvým kontaktom. Dokážeme posúdiť situáciu a zvoliť vhodný spôsob riešenia.“
Stovky prípadov
Minulý rok pomáhali vo viac ako 130 prípadoch. Zarážajúce je, že domáce násilie nie je doménou sociálne slabších rodín. „Vysoký počet majú na svedomí vzdelaní a hmotne zabezpečení ľudia,“ hovorí Dušan Vlkolinský. „Často sú to rodiny, ktoré navonok pôsobia veľmi usporiadaným životom. Ako príklad uviedol učiteľku, ktorú týral manžel doktor. „Vedel, kde ju má udrieť, aby nemala modriny.“
V partnerských vzťahoch sú zneužívané väčšinou ženy. Štatistiky uvádzajú okolo 95 percent. Týranie mužov je vzácnejším javom.
Si neschopný!
„Muži túto situáciu riešia ťažko, lebo to berú ako poníženie,“ hovorí Janka Murinová.
Ženy väčšinou nie sú fyzicky natoľko zdatné, aby muža bili, preto si volia iné druhy násilia, často ekonomické alebo psychické.
Pracovníci centra uviedli typický slovenský príklad. Muž išiel do dôchodku, manželka ostala pracovať. Z tejto pozície mala dominantné postavenie, ktoré umocňovala ešte tým, že mu dávala rôzne úlohy. Musel drevo popíliť, narúbať na triesky a pekne naukladať. Pre vek úlohu fyzicky nestíhal. Kázala mu nakupovať vecí, ktoré muži bežne nekupujú, a teda nepoznajú. Opäť úlohu nesplnil. Vyžadovala ďalšie neprimerané a nepodstatné činnosti. Keď ich nesplnil, prišli výčitky, že je neschopný a ponižovanie. Uberala mu sebavedomie. Vyústilo to až do vyčlenenia z obývacích priestorov. Muž musel ísť bývať do podkrovia, kde sa nekúrilo. Nemohol si ísť dole ani uvariť čaj. Sedel tam v zime zabalený v deke.
Pre všetky obete domáceho násilia bez rozdielu pohlavia či veku sú pracovníci poradenského centra pripravení pomôcť počas pracovných dní od rána pol ôsmej až do pol štvrtej popoludní priamo v centre. Stretnutie si treba dohodnúť dopredu.
„V prípade, že niekomu tento čas nevyhovuje, dohodneme si iný čas,“ hovorí Janka Murínová. Telefónne číslo 0917 328 555 alebo email porad.centrumorava@gmail.com môžu využívať nielen obete domáceho násilia, ale aj ľudia, ktorým nie je ľahostajné, čo sa deje u susedov za zatvorenými dverami, osoby v sociálnej núdzi a osoby, ktoré sa ocitli v zložitej sociálnej situácii.
V ďalšom vydaní novín prinesieme životné príbehy týraných žien, ktoré dlho hľadali odvahu požiadať o pomoc odborníkov.