Vo funkcii je už deviaty rok. Keď chce vždy skončiť, tak sa ešte viac naštartuje. O novej sezóne hovoríme s Jozefom Strežom, predsedom športovo-technickej komisie Oravského stolnotenisového zväzu.
Ako sa vám robilo na príprave nového rozpisu oravských súťaží?
Tento súťažný ročník bol veľmi hektický na rozlosovanie. Kluby si kládli požiadavky na hracie dni a časy domácich majstrovských stretnutí. Pri takom počte je náročné to napasovať tak, aby boli všetci spokojní.
Keď sme už mali kompletne spracované rozlosovanie, prišla správa z krajských súťaží o posune jednotlivých oddielov. Na Orave sa to dotklo Tvrdošína, účastníka piatej ligy. Preto sme museli urýchlene zareagovať. Presunúť jednotlivé oddiely a urobiť nové žrebovanie. Neudialo sa to z večera do rána. S Milanom Laššákom, podpredsedom ŠTK, sme pri počítači strávili niekoľko hodín. Zvládlo sa to a dúfam, že začiatok sezóny bude v poriadku.
Pristúpili kluby k povinnostiam pred novou sezónou zodpovedne?
Musím povedať, že sme veľmi pokročili dopredu. Oddiely pristupujú k týmto veciam zodpovednejšie. Tam, kde je základňa väčšia a klub má tradíciu, je to bezproblémové. Určite sa nájdu výnimky, ktoré pozabudnú napríklad na termíny zaslania prihlášok alebo súpisiek. Jedná sa však iba o dva či tri prípady.
Koľko oravských obcí sa zapojilo do stolnotenisových súťaží?
Do oravských súťaží sa prihlásilo 55 oddielov z 29 obcí. Z okresu Námestovo bude hrať 25 družstiev zo štrnástich obcí, okres Dolný Kubín bude zastupovať desať obcí a 18 družstiev a tvrdošínsky okres reprezentuje päť obcí a 11 tímov. Okolité regióny nám takéto čísla iba závidia. Smelo môžeme prehlásiť, že stolný tenis je po futbale na Orave športom číslo dva.
Novinkou je deviata liga. Má však iba päť tímov. Nie je to málo na poriadnu súťaž?
Áno, je to málo. Zástupcovia klubov však na konferencii zahlasovali za jej vytvorenie. V deviatej lige malo pôvodne hrávať sedem družstiev. SPST Dolný Kubín C sa však odhlásil a Babín sa reorganizačne presunul do ôsmej ligy. Mali sme informácie o nových oddieloch ako Istebné a Chlebnice. Bohužiaľ neprihlásili sa.
Čo si sľubujete od novej sezóny na Orave?
Želám si, aby bol nový ročník lepší ako predošlý po stránke kvality hry a organizačnej štruktúre. Aby sa našli mladé talenty, nech dostane Orava možnosť usporiadať majstrovstvá Slovenska v kategórii mladších žiakov a nech každý zápas začína a končím podaním rúk.
Čím vás funkcia predsedu športovo-technickej komisie napĺňa?
Príjemný pocit z práce je vtedy, keď počúvate, ako niekto pozitívne hodnotí celkovú úroveň stolného tenisu na Orave. Vtedy si poviem, že aj ja som niečím k tomu prispel a to ma ženie dopredu. Pred dvoma týždňami ma milo prekvapili hodnotiace reakcie členov výkonného výboru Slovenského stolnotenisového zväzu na organizovanie Slovenského pohára mládeže do 21 rokov, ktorý sa uskutočnil v Mútnom. Bola to prvá väčšia akcia na Orave s účasťou slovenských hráčov a hráčok. Dobre padne počuť slová uznania na organizáciu podujatia. Taktiež nám dobre padli slová pochvaly a uznania na majstrovstvá Oravy mužov za ich organizáciu a celkovú účasť súťažiacich. V roku 2014 nám padol rekord v počte prihlásených. Súťažilo ich až 126. Aj pre toto sa oplatí pracovať a posúvať sa ďalej. Bez pomoci kolegov z výkonného výboru by však táto organizácia nefungovala.
Uvažovali ste niekedy, že s prácou vo zväze skončíte?
Aspoň u mňa je to tak, že vtedy, keď chcem končiť, tak sa naštartujem a mám pripravené nové veci. Nedá sa len tak povedať končím. Mám určitú zodpovednosť voči priateľom vo výkonnom výbore a oddielom, ktoré mi dali dôveru.
S akým najzvláštnejším problémom ste sa stretli?
V roku 2012 bola v Malatinej veľká eufória. Stolnotenisti postúpili do siedmej ligy, kúpili nové stoly a nenastúpili na prvý majstrovský zápas. Zo dňa na deň sa dobrá partia rozpadla.
Plánujete v tejto sezóne pomôcť na zelených stoloch Sedliackej Dubovej?
To, že zastávam funkciu ŠTK, ešte neznamená, že nemôžem hrať. I keď sa objavili nejaké zdravotné problémy, určite bez stolného tenisu nezostanem.