DOLNÝ KUBÍN. Dolnokubínske kino je zatvorené už viac ako dva roky. Poslanci a zástupcovia mesta hľadali možnosti, ako ho opäť sprevádzkovať. Všetky doterajšie snahy stroskotali na nedostatku peňazí.
Komunita sme my všetci
O budovu prejavil záujem odbor sociálnych vecí a rodiny na mestskom úrade. Vedúci Jozef Gruchalák v nej chce zriadiť komunitné multifunkčné centrum (KMC). „Centrum bude poskytovať sociálne a vzdelávacie služby, realizovať programy zamerané na podporu zamestnanosti, programy komunitného rozvoja a asistenciu občanom, samosprávam a ďalším inštitúciám,“ píše sa v správe pre poslancov.
„Komunita je miesto, kde sa dobre cítim a kde žijem,“ hovorí Jozef Gruchalák. „Komunitné služby sú určené pre všetkých občanov mesta, ktorí potrebujú pomoc.“
Činnosť KMC
V KMC by mala byť občianska poradňa pre ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii, ale bude poskytovať aj iné služby. Kultúrno-vzdelávacia činnosť zahŕňa premietanie filmov, hudbu, ochotnícke divadlo a iné aktivity. Podporí dobrovoľníctvo a zabezpečí kariérne poradenstvo. Využiť by ho mohli deviataci pri výbere ďalšieho štúdia. Stredisko poskytovania komunitných služieb vytvorí prirodzenú sieť zloženú z členov združení, neformálnych skupín a mimovládnych organizácií, ktorí si budú navzájom pomáhať.
Jozef Gruchalák zdôraznil, že na prevádzku centra nebude treba peniaze naviac. „Stačí nám to, čo máme v rozpočte. Sme napojení na projekty, ktoré zabezpečia väčšinu peňazí na fungovanie.“
Prežije rok 2015?
Poslanec Juraj Jonák na rokovaní mestského zastupiteľstva vyčítal predkladateľovi, že správu neprerokovala komisia školstva a kultúry. Zaujímalo ho ďalšie financovanie centra. „Tohto roku nebudete pýtať peniaze a ďalšie roky?“
Podporila ho poslankyňa Zdenka Poracká. „Obávam sa, že pre potreby zriadenia nebude stačiť 3500 eur na kapitálové výdavky. Aj prevádzkové náklady na kino vyšli vyššie.“ Namietala aj voči práci centra. „Zasahujeme do pracovnej náplne a poslania inštitúcií, ktoré máme na to zriadené. Napríklad poradenstvo pri výbere zamestnania a štúdia na stredných školách, či hľadanie zamestnania.“
Jozef Gruchalák argumentoval, že inštitúcie ponúkajú služby vo veľkom, KMC sa bude ľuďom venovať individuálne.
Poslanec Ján Ráclavský víta zriadenie komunitného centra, ale kino nepovažuje za najlepšie miesto. „Diskutujme o tom, v ktorej lokalite bude. Nerád by som sa o pár rokov musel riešiť, kde ho presťahujeme.“
Michal Švetno vyčítal neskoré dodanie správy na pripomienkovanie. „Je to rozsiahla problematika. Faktom je, že mnohé komunitné centrá rýchlo zanikli. Vidím veľké riziko trvalej udržateľnosti. Súhlasím so Zdenkou Porackou. Koľko stálo kúrenie v roku 2012? Náklady sú enormné.“
Riaditeľke je do plaču
Do diskusie sa zapojil aj Milan Horeličan. „Správa je totálne nepripravená. Sú tam obyčajné frázy. Máte napísané, že budete podporovať dobrovoľníctvo. Ako ho chcete podporovať, keď na zamestnancov si chcete dať 24-tisíc eur? Žijem v oblasti, kde je na území 400 x 400 metrov osem takýchto centier. Viete ako fungujú? Všetky na báze dobrovoľnosti.“
Navrhol, aby KMC zriadili v bývalej budove centra voľného času. Svoje služby by poskytovalo dopoludnia, popoludní by slúžilo deťom ako centrum voľného času.
„Keď počujem slová Kino Choč, je mi do plaču,“ hovorí riaditeľka mestského kultúrneho strediska Jana Greššová. „Za dva roky sme predložili toľko čísiel, analýz, prepočtov. Aj tak nepremieta. Keď sme sa naposledy bavili o kine, poslanci návrh digitalizácie zamietli s tým, že po roku sa k nej vrátime a opäť posúdime možnosti. Zrazu sa objaví návrh na komunitné centrum. Ak sa ďalej počíta s digitalizáciou kina, využitie budovy ako na tento účel vítam.“
Poslanci nakoniec Jozefovi Gruchalákovi prikázali správu dopracovať a predložiť na ďalšie zasadnutie mestského zastupiteľstva.