TRSTENÁ. Obyvatelia troch bytových domov na ulici Mieru pri nemocnici sa ešte koncom minulého roka rozhodli, že sa odpoja od centrálneho zdroja vykurovania. O už nepotrebnú mestskú budovu prejavila záujem spoločnosť Byttes dodávajúca teplo do bytoviek v meste. Znaleckú cenu vo výške 71-tisíc eur však neprijala.
Nezarátané investície
Ešte v júni schválili mestskí poslanci zámer predaja starej kotolne aj s pozemkom firme Byttes, ktorá už vlastní zvyšok pozemkov v areáli. Dodnes je však budova vo vlastníctve mesta. Spoločnosť v auguste požiadala o prehodnotenie výšky kúpnej ceny. „Žiada o odpredaj objektu kotolne spolu s pozemkami aj prístupovým chodníkom za 30-tisíc eur,“ povedala Jana Greschnerová, vedúca oddelenia finančného a mestského majetku. „Odôvodňuje to tým, že za 20 rokov užívania vložila do objektu vlastné investície, ktoré znalecký posudok nezohľadnil.“
Firma chcela budovu kúpiť bez technológie, ktorá je zastaraná a takmer nefunkčná. Mesto robilo prieskum aj na predaj tohto zariadenia, v ktorom sú vykurovacie telesá, rozvody, komín či výmenníková stanica. Predávať ho bude zrejme ako železný šrot. „Predpokladaný príjem za predaj zariadenia ako šrotu je zhruba 8000 eur bez vynaloženia nákladov na likvidáciu,“ píše Jana Greschnerová v dôvodovej správe.
Väčšina bola za
„Konečne sa ľady niekam pohli,“ povedal poslanec Peter Žatko. „Približujeme sa k sume, ktorá bude akceptovateľná pre obe strany. Mesto potrebuje peniaze na chod školských zariadení, treba to predať.“ Práve tento poslanec podal pozmeňujúci návrh na úpravu navrhovanej ceny. Pôvodne navrhla radnica 39 640 eur. Peter Žatko navrhol 35-tisíc, s pozemkami a bez technologického zariadenia. „Ak túto cenu firma nebude akceptovať, môžeme urobiť verejnú súťaž. Potrvá však niekoľko mesiacov, kým bude vyhodnotená. Do konca roka to určite nebude,“ povedal Žatko.
Poslanci pozmeňujúci návrh schválili. Ôsmi boli za, dvaja proti a dvaja sa zdržali. „Predáva sa to pod cenu, objekt má oveľa vyššiu hodnotu, pozemok v strede mesta je hodnotnejší, dá sa tam urobiť čokoľvek,“ povedal poslanec Anton Juris, ktorý bol proti zníženiu kúpnej ceny. „Aj mesto by dokázalo budovu využiť, napríklad ako halu na squash.“
Albert Prokša, riaditeľ teplárenskej spoločnosti, so schválenou kúpnou cenou príliš spokojný nie je. „Ale prijmeme, čo poslanci schválili,“ povedal. „Kúpime budovu za určenú cenu. Čo s ňou urobíme a ako ju využijeme, o tom je zatiaľ predčasné hovoriť.“