Oravskí dopravcovia roky márne žiadajú povoliť prejazd ich kamiónov cez spojnicu Oravy a Kysúc. Stretnutiami ani listami želaný výsledok nedosiahli. Rozhodli sa preto bojovať za svoje požiadavky inak.
ZÁKAMENNÉ. Združenie oravských dopravcov, je ich dvadsať, sa rozhodlo pritvrdiť v boji za sprejazdnenie spojnice medzi Oravskou Lesnou a Novou Bystricou pre kamiónovú dopravu aspoň v letných mesiacoch. Cesta druhej triedy dlhá 9,5 kilometra je v prevádzke od roku 2008. Vozidlám dlhším ako 12 metrov zakazuje prejazd dopravné značenie.
Jeden zákaz nahradil druhý
Na ceste spočiatku platil zákaz vjazdu vozidiel, ktorých okamžitá hmotnosť presahuje 7,5 tony. „Na náš podnet sa uskutočnilo viacero pracovných stretnutí kompetentných orgánov a zainteresovaných strán,“ píše v liste predseda združenia Anton Klimčík. „Na jednom z nich generálny projektant stavby uviedol, že po ceste môžu jazdiť aj vozidlá s okamžitou hmotnosťou 100 ton. Kysučania preto účelovo prišli s novou podmienkou, a to zákazom prejazdu vozidiel dlhších ako 12 metrov.“
Klimčík tvrdí, že existuje videonahrávka, ktorá dokazuje, že vozidlá dlhšie ako 12 metrov neohrozujú plynulosť a bezpečnosť premávky. „Možnosť bezpečného prejazdu vozidiel s dĺžkou 17 metrov pripúšťa v písomnom stanovisku aj spoločnosť Geoconsult.“
Prvoradá je bezpečnosť
Žilinský samosprávny kraj, ktorý cestu spravuje, argumentuje bezpečnosťou premávky, ochranou cesty ako majetku a zabezpečením minimálneho dopadu negatív dopravy, ako hluk, emisie a vibrácie, na život obyvateľov v okolitých kysuckých obciach.
„Ťažké kamióny chodia pomedzi domy, ohrozujú ich statiku a majetok obyvateľov, tiež popri škole, kde sa pohybuje veľa detí, čím sa výrazne znižuje ich bezpečnosť,“ povedala hovorkyňa kraja Hana Sahulčíková. „Cesta navyše v niektorých úsekoch z hľadiska únosnosti nevyhovuje využívaniu ťažkou nákladnou dopravou.“
V záujme ochrany životného prostredia a života obyvateľstva Sahulčíková poukazuje na trend presmerovávať ťažkú nákladnú dopravu z miest a obcí. „Najmä v prípade, ak nevykonáva dopravnú obsluhu daného územia. V tomto prípade navyše existuje alternatívna trasa, a to predovšetkým pre tranzitnú a ťažkú nákladnú dopravu, tvorená cestami I. triedy.“
Je obchádzka ekologická?
Alternatívna trasa znamená pre Oravcov takmer stokilometrovú obchádzku cez Žilinu.
„Cesta z Krásna nad Kysucou do Zákamenného cez spojnicu meria 48 kilometrov, dookola 145 kilometrov,“ spresňuje dopravca Anton Jakubiak z Novote. „Každý deň hlásia dopravné servisy zápchy medzi Kysuckým Novým Mestom a Žilinou a potom pod Strečnom. Ráno od šiestej do deviatej, popoludní to isté. Keď sa už na každom kroku oháňame ekológiou, niekto by sa mal zamyslieť, či je ekologické, keď kamión tri hodiny poskakuje v zápche. V tomto prípade výfukové plyny neprekážajú?“
Novoťan vozí z Třinca na Oravu železo. Spojnicu by využil najviac osemkrát do týždňa. „Celé roky nám sľubovali novú cestu. A keď ju konečne urobili, nemôžeme ju využívať. Povoliť aspoň dojazd vozidiel registrovaných v okresoch Námestovo a Čadca by nikoho nepoškodilo.“
Novotský starosta František Poleta, ktorý je zároveň krajským poslancom, si takisto myslí, že pre regionálnych prepravcov by mal platiť iný režim. „Nechceme, aby sa tadiaľ kamióny premávali hore-dolu.“
Tichá dohoda
Kamióny, ktoré napriek zákazu cez spojnicu jazdia, riskujú pokutu 60 eur. „Oravskí dopravcovia pokuty platia, pritom všetky vozidlá z kysuckej strany, čiže vozidlá s evidenčným číslom CA, ktoré vozia najmä drevo, prechádzajú bez pokuty,“ tvrdí Klimčík.
Polícia sa proti obvineniu bráni. „Dlhodobo a kategoricky odmietame existenciu tichej dohody, podľa ktorej sú zo strany polície pokutovaní iba oravskí dopravcovia,“ povedal krajský policajný hovorca Radko Moravčík. „Zistené porušenia zákona riešime v zmysle platnej právnej úpravy.“
Pripravujú petíciu aj živú reťaz
Oravskí dopravcovia žiadajú povoliť prejazd siedmich až desiatich kamiónov denne, ktoré sa vracajú z Českej republiky. „Stačilo by zmeniť dopravné značenie na zákaz vjazdu nákladných motorových vozidiel s dodatkovou tabuľkou s textom tranzit, ako je tomu na ceste Svrčinovec – Skalité,“ navrhuje Anton Klimčík.
Ak sa situácia nezmení, Oravčania sú rozhodnutí pritvrdiť. „Pripravujeme zorganizovanie petície, prípadne vytvorenie živej reťaze občanov dotknutých oravských obcí za presmerovanie nákladných motorových vozidiel dlhších ako 12 metrov po ceste II/520, aby sa znížila intenzita nákladiakov smerujúcich do Okresu Námestovo a aby sa zároveň znížili emisie výfukových plynov v týchto obciach.“
Dopravcovia chcú do protestu zapojiť obyvateľov Párnice, Istebného, Veličnej, Dolného Kubína, Oravského Podzámku, Hruštína, Babína, Vasiľova, Ťapešova a Lokce. „Podporíme každú snahu, vďaka ktorej ubudne kamiónovej dopravy v Oravskom Podzámku,“ povedal starosta Jozef Záhora.
Termín spustenia protestných aktivít združenie dopravcov nespresnilo. „Ak nebudeme bojovať, nedosiahneme nič,“ dodal Anton Jakubiak.