PÁRNICA. „Dávali sme ho chovateľom, ako všetci ostatní,“ hovorí starostka Milada Antalová o doterajšom spôsobe likvidácie kuchynského odpadu zo školskej jedálne. V novom školskom roku to už neplatí.
Nevýhodné podmienky
Od minulého roka je každý prevádzkovateľ zariadenia verejného stravovania povinný odovzdávať zvyšky z jedál a ich prípravy spoločnosti, ktorá je oprávnená ich likvidovať. „Oslovili nás dve firmy,“ hovorí starostka. „V praxi si to predstavovali tak, že im budeme mesačne platiť od 15 do 25 eur. Na množstve odpadu nezáleží, pretože ho neodvezú. Môžeme si s ním robiť, čo chceme, hlavne, že budeme mať zmluvu. Čiže litera zákona by bola splnená a my by sme platili za nič. Tieto podmienky sa mi nepáčili, tak som hľadala iný spôsob.“
Prví na Orave
So špeciálnymi kompostérmi spoločnosti Ja rád kompostujem sa párnická starostka prvýkrát stretla na rokovaní Združenia miest a obcí dolnej Oravy v Pribiši. „Keď som videla v igelitovom vrecku, čo vzniklo z kuchynského odpadu, zdalo sa mi to ako zázrak. Klasická černozem, ktorá môže ísť do záhrady, stačí ju nechať dva mesiace odležať.“
Novinka z Južnej Kórey je v jedálni od začiatku školského roka. „Aby sme nekupovali mačku vo vreci, dali nám ho na mesiac na skúšku. Sme zrejme prvou jedálňou na Orave, ktorá zariadenie testuje. Pozývame všetkých záujemcov na návštevu.“
Stroj, ktorý mesačne spotrebuje od 60 do 90 kilowattov, stojí osemsto eur.
Kuchynský odpad rozkladajú a pretvárajú na kompost prírodné baktérie.
Zo sto ostane desať
Za dvadsaťštyri hodín by mal stroj spracovať 5,5 kilogramu kuchynského odpadu vrátane papierových obrúskov, kartónov z vajec či kuracích kostí. Kompostuje ho pri teplote sedemdesiat stupňov prostredníctvom prírodných mikroorganizmov.
„Spoločnosť uvádza, že zo sto kilogramov odpadu kompostér vyrobí 10 kilogramov kompostu,“ hovorí starostka. „Budeme to denne zapisovať. Ak by to tak naozaj bolo, mesačne by sme mali k dispozícii 20 kilogramov černozeme, ktorú by sme mohli použiť v obci.“
Dve triedy s 34 škôlkarmi za prvé dva dni vyprodukovali takmer 11 kilogramov odpadu. V piatok ráno však bola zmes stále príliš riedka. „V prípade väčšieho množstva tekutých zložiek môže spracovanie trvať dlhšie ako 24 hodín,“ upokojil dodávateľ pracovníčku Evu Gracovú. Pred víkendom veľa odpadu neočakávali, palacinky deťom chutia. „Je to hlavne čistejšie,“ povedala kuchárka Martina Kovalčíková. „Už nemusíme mať v kuchyni vedro so smradľavým odpadom. Do kompostéra ho môžeme dávať postupne. Ak to bude fungovať, určite to bude lepšie ako predtým.“