TVRDOŠÍN. Každý je pri činnosti, ktorou môže poškodiť alebo zničiť rastliny, povinný postupovať tak, aby nedochádzalo k ich zbytočnému ničeniu. To hovorí zákon o ochrane prírody a krajiny. Zákon chráni rastliny ako celok. Teda nie, že nechráni korene, len vyčíslenie škody je problém, keďže pod zemou nie je vidieť rozsah poškodenia.
Strom nechajú stáť
Oprava ciest na tvrdošínskom sídlisku Medvedzie zasiahla koreňový systém viacerých stromov. Zopár ich máme aj pri bytovke 153/36. Najviac utrpel zhruba 50-ročný topoľ.
Na môj podnet sa na kritickom mieste stretli zástupcovia Štátnej ochrany prírody - Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO) a Okresného úradu v Tvrdošíne, odboru starostlivosti o životné prostredie.
Pri bagrovaní rigola ťažkou technikou robotníci tak poškodili korene topoľa, že zástupca CHKO uvažoval aj o jeho vyťatí. Napokon sa kompetentní dohodli, že strom nechajú stáť s tým, že Mesto Tvrdošín zabezpečí ošetrenie koreňov fungicídnym prípravkom proti hubám a zakryje ich zeminou.
V prípade, že strom vyhynie, CHKO vyčísli škodu a uhradiť by ju muselo mesto.
Podľa Dušana Macharu zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, útvaru inšpekcie ochrany prírody a krajiny, má mesto právomoc kedykoľvek si udeliť povolenie na výrub drevín. Ak by tomu chceli občania zabrániť, môžu tak urobiť len ako členovia občianskeho združenia.
Čo ak strom spadne?
Mrzí ma, že aj po prešetrení podnetu a prijatí záverov, mesto ignorovalo dohľad nad prácami a robotníci naďalej používali bagre aj v blízkosti kmeňov stromov a trhali už silne vyvinuté korene.
Nerozumiem, prečo to mesto ignoruje. Ak dôjde ku kritickému poškodeniu, dá strom jednoducho vyťať?
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je vlastník, správca alebo nájomca pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať.
„Po zhodnotení zdravotného stavu predmetného topoľa balzamového rastúceho pri bytovke 153/36 zástupca Mesta Tvrdošín uvažuje o jeho následnom vyrúbaní, nakoľko je tu veľký predpoklad ohrozenia zdravia a života obyvateľov, alebo by mohlo dôjsť k značnej škode na majetku z dôvodu jeho pádu pri nepriaznivých poveternostných podmienkach,“ píše sa v zápisnici z ohliadky stromov poškodených ťažkou technikou.
Autor: Ľubica Cingeľová