PODBIEL. „Kto nezažil, nepochopí,“ reagovala Mária Paveleková na otázku, či je za pokračovanie chodníka okolo hlavnej cesty. Viacerí ľudia z tejto časti dediny sa zhodujú, že bolo načase zakryť potok a postaviť na ňom chodník. Netrpezlivo čakajú na ďalší úsek.
Frekventovaná cesta
Po ceste smerom do Oravského Bieleho Potoka a podroháčskych dedín prejdú denne stovky áut. Počas turistickej sezóny ešte viac. Jazdia tadiaľ kamióny a traktory. Premávka je z roka na rok hustejšia. „Chodiť pešo bolo čoraz nebezpečnejšie,“ hovorí Slavomír Naboček. „Manželke sa pri prechádzke s kočíkom neraz stalo, že auto ju buď obišlo na poslednú chvíľu, alebo ledva zabrzdilo.“
Rovnaké skúsenosti má aj Mária Paveleková. V lete chodieva s deťmi k už existujúcemu chodníku poza domy, po poľnej ceste. V zime, a keď je popršané, sa však po nej prejsť nedá. Musí teda ísť po ceste. „Prechádzky v zime, keď nebol odhrnutý sneh, boli strašné,“ hovorí. „V jednej ruke jedno dieťa, v druhej kočík a na ceste oproti sebe dva kamióny. Vodiči mi ukazovali, či neviem kadiaľ mám ísť. No iná cesta nebola.“
Krátky chodník si pochvaľuje aj Róbert Veselý. „Nevieme sa dočkať, kedy povedie až k nášmu domu.“ Rodičia sa zhodujú, že rušná cesta bude bezpečnejšia. „Konečne sa nebudeme báť ráno poslať deti do školy.“
Dá sa dostať aj k vode
Keď sa pred dvomi rokmi chystala samospráva potok zatrubniť, prekryť a urobiť navrchu chodník, niektorí ľudia sa vzbúrili a boli proti. Vlani sa jej občanov podarilo presvedčiť. Urobila kompromis. Nezakryla celý potok, ale len časť. Na skúšku. Úsek sa osvedčil.
„Väčšina ľudí si to pochvaľuje, samozrejme, vždy sú aj názory proti, ale je ich podstatne menej,“ hovorí starosta Slavomír Korčuška. „Je to bezpečné, nikoho som nevidel ísť po ceste, všetci chodia po chodníku. Ľudia sami zistili, že je to dobre.“
Niektorí obyvatelia sa v minulosti obávali, že potok po zakrytí prestane plniť hlavnú, protipožiarnu funkciu. Projektant však navrhol každých desať metrov vpust do potoka. So schodíkmi a dostatočne veľkým otvorom na to, aby si odtiaľ mohli ľudia naberať vodu tak, ako doteraz. „Druhý úsek vyriešime ešte lepšie, vstupy budú prepracovanejšie, aby sa dalo do potoka dostať ľahšie,“ povedal Korčuška.
Rúry pomôžu ceste
Zakrytím potoka vyriešila obec okrem bezpečnosti chodcov aj problém s poškodzovaním hlavnej cesty. Roky riešila zosýpanie cesty do potoka. Pod asfaltom sú železničné podvaly, ktoré sa vibráciami vysúvali, krajnica upadala a asfalt praskal. Z druhej strany potoka sa zase rozpadával múr postavený z kamenných kociek. „Betónová rúra, ktorú sme dali do potoka, spevnila oba brehy, cesta sa po rokoch konečne nezosýpa a nepoškodzuje.“
Zatopenia či povodní spôsobených práve zatrubnením potoka sa ľudia podľa starostu obávať nemusia. „Na Studenom potoku, z ktorého tečie voda do tohto potôčika, máme stavidlo. Vieme pomocou neho regulovať množstvo vody. Ak je Studená vysoká, stavidlo zatvoríme.“
Druhá etapa chodníka vyjde 48 900 eur. Pôjdu z obecného rozpočtu. Po dokončení tohto úseku zostane dorobiť po koniec ulice ešte zhruba ďalších 140 metrov.