TVRDOŠÍN. Vytrhnutie zuba bez komplikácií patrí do kategórie výkonov preplácaných zdravotnou poisťovňou. Napriek tomu nechajú niektorí pacienti v zubnej ambulancii okrem bolesti v extrémnych prípadoch až deväťdesiat eur.
Rôzne ceny
„Ako je možné, že niekto nezaplatí za trhanie ani euro a odo mňa môj zubár zakaždým pýta od dvadsať do tridsať eur?“ S touto otázkou sa na nás obrátila čitateľka. Viacerí pacienti majú skúsenosti s platbami za trhanie zubov. „Bol som v Bratislave u stomatochirurga vyberať chirurgicky osmičku, zaplatil som 90 eur vrátane anestézie a antibiotík. Kvalita a pohodlie však stáli za to,“ napísal na sociálnej sieti Erik. Petinku stálo trhanie päťdesiat eur, Veronika nechala u zubára dvadsať eur, Zuzana desať.
Ministerstvo zdravotníctva ceny u zubárov nereguluje. Závisia len od zmlúv medzi lekárom a zdravotnou poisťovňou. „Vzhľadom na to, že každá poisťovňa uzatvára s každým zubným lekárom zmluvu samostatne, ceny jednotlivých výkonov v ambulanciách sú rôzne,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová.
S doplatkom, bez, aj plná cena
Námestovská zubárka Eva Kardošová účtuje pacientom pri trhaní zubu maximálne trojeurový doplatok za anestéziu. „Zdražela v lekárňach, už sme ju nedokázali vykryť z úhrad poisťovní,“ hovorí lekárka. „Ďalšie doplatky však nemáme.“ Podobne je to aj v ambulancii trstenského lekára Viliama Roziaka. „U nás neplatia za trhanie deti ani dospelí,“ povedal. „Každý zákrok je ohodnotený určitými bodmi, na základe ktorých dostávame platby od poisťovní. Plnú sumu hradia len pacienti bez poistenia. Aj tí však len toľko, koľko by sme dostali od poisťovne. Vytrhnutie trojkoreňového zuba vyjde necelých dvadsať eur.“
V katalógu zdravotných výkonov, ktorý vydáva vláda nariadením, sú zákroky, za ktoré pacient nemusí doplácať, ak lekár použije základné materiály. Alebo zaplatí za ošetrenie len časť nákladov. Ak lekár nemá zmluvy s poisťovňami, pacient si u neho hradí celé vyšetrenie. Na každú platbu musí zubár vystaviť potvrdenie o zaplatení.
Nie je zákrok ako zákrok
„Extrakcia zuba je individuálna záležitosť, záleží od toho, či ide o jednoduchú alebo komplikovanú,“ povedala Eva Ravingerová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Rozsah doplatku pacienta pri trhaní môže závisieť aj od prevádzkových nákladov, vybavenia ambulancie, použitých materiálov, prístrojov či nástrojov. „Ak lekár použije iba základné vybavenie, pri ktorom ekonomické náklady ambulancie nevyžadujú doplatok a nevykoná žiaden výkon mimo určeného zoznamu, môže byť ošetrenie bezplatné,“ hovorí Judita Smatanová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.
Preventívka zadarmo
Zo zákona preplácajú poisťovne v plnej výške preventívnu prehliadku raz ročne. „Jej absolvovanie je podmienkou úhrady z prostriedkov verejného zdravotného poistenia tých stomatologických výkonov, ktoré súvisia so zubným kazom,“ povedala Judita Smatanová. „Ostatné výkony hradíme aj bez absolvovania zubnej prehliadky v predchádzajúcom roku.“
Všeobecná zdravotná poisťovňa prepláca odstránenie zubného kameňa či zubných povlakov. „Plne hradené je aj ošetrenie zubného kazu a výplň amalgámom na bočných zuboch alebo bielou plombou na predných,“ hovorí Eva Ravingerová. „Celkovo sú preplácané snímacie zubné náhrady, raz za tri roky je hradená ich oprava. Zubné mostíky a korunky sú zo zdravotného poistenia preplácané čiastočne, raz za päť rokov.“
Pýtajte sa na všetko
Zdravotné poisťovne aj rezort zdravotníctva radia pacientom, aby sa oboznámili s cenníkom u svojho zubára. Mal by byť v každej ambulancii alebo v čakárni zavesený na viditeľnom mieste. Pacient má právo ešte pred zákrokom sa informovať, čo mu bude lekár robiť, koľko to bude stáť a koľko z toho zaplatí poisťovňa.
„Pri stomatologickom ošetrení sú z verejného zdravotného poistenia uhrádzané štandardné dentálne materiály,“ hovorí hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová. „Ak pacient súhlasí a zubár použije nadštandard, doplatí rozdiel medzi úhradou poisťovne a cenou ambulancie. Lekár by sa však mal s pacientom vždy vopred dohodnúť na doplatku.“
Pacient sa môže zubára opýtať, či ho môže ošetriť v rámci skupiny základných výkonov, teda hradených v plnom rozsahu poisťovňou. „Poistenci majú právo vybrať si, po dohovore s lekárom, pre nich technicky i cenovo najprijateľnejšie riešenie,“ uviedla Smatanová.
Ak má človek pocit, že v zubnej ambulancii platil veľa, môže sa obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu a požiadať výpis z účtu poistenca. „Dôležité je, aby mal príjmový doklad, na ktorom je uvedený presný názov výkonu, za ktorý lekár vybral poplatok,“ upozornila hovorkyňa rezortu.